• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Wellness nedir

Okunuyor :
Wellness nedir

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Wellness kelimesinin Türkçe'de tam bir karşılığı yok, "iyi olma hali" olarak tercüme edilebilir. Kısaca, sağlıklı ve dengelenmiş bir yaşam tarzı olarak tanımlanabilir. Herhangi bir sağlık şikayetine sahip olmamak, yaşamından bütünüyle mutlu olma duygusu, sevecenliği yakalayabilmek anlamındadır. Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığa, stresten uzak yüksek bir yaşam kalitesine ulaşmaktır. Bugün tüm dünyada konuşulan bir kavram "Wellness". Felsefesi, insanı bütün olarak kabul ederek; zihni, ilişkileri ve beden sağlığını birbiriyle uyumlu hale getirmek ve dengelemek üzerine kurulu. Çünkü, kişinin yaşamdan keyif alması için önem taşıyan bu unsurların kendi içlerinde sorunsuz çalışması, birbirlerini olumlu yönde etkilemelerini sağlar.

Zihin "Sağlıklı zihin, negatif etkilerden süzülmüş zihindir." Zihinle kastedilen yalnızca beyin ve zeka değil. Bunların yanı sıra duygularımız, sezgilerimiz, düşünce ve davranışlarımızdır. İyi olma halimizi en fazla etkileyen zihnimiz, sürekli yeni düşünceler geliştirir, endişe duyar, düşünür, devamlı olarak geçmiş ve gelecek ile ilgili değerlendirmeler yapar. Bu nedenle "bugünün anlamını" kaçırmamıza neden olabilir.Zihnimizin geliştirdiği her mesaj önemlidir. Çünkü harekete geçmemizi veya geri çekilmemizi sağlayan işte bu mesajlardır. Kimi zaman kendi kendine bahaneler üretir. Spor yapmanın gereksiz olduğunu, sağlıklı beslenmektense bol kalorili, çok lezzetli yemekleri tercih ettiğini, meditasyon yapmanın bir faydası olduğuna inanmadığını söyler durur.Bu nedenle yalnızca olumlu düşüncelere odaklanmalıyız. Zihnimizde negatif etki yaratabilecek filmler izlemekten, insanlarla görüşmekten, huzursuz ortamlarda uzun süre bulunmaktan kaçınmaya, kendimizi mutlu edecek işlerle uğraşmaya gayret etmeliyiz.Düşüncenin gücünü benimsememize yardımcı olacak kitaplar okumalıyız.

Beden

"Güçlü bir beden, kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlar."

Kişinin fiziğiyle barışık olması, sağlıklı beslenmesi, hastalıklara karşı dirençli olması genel "iyi olma hali"ne doğrudan etki eder. Olumlu veya olumsuz düşünceler sağlık durumunu - sağlık durumunun iyi veya kötü olması ise düşünceleri etkiler. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için yaşam boyu kendinize iyi bakın.

-Sağlıklı beslenin.
-Düzenli yaşayın.
-Sağlık kontrollerinizi yaptırın.
-Spor yapın.
-Görünümünüze özen gösterin, kendinizi iyi hissedin.
-İlişkiler

"İlişkilerimizde mutluluğu yakalamaya çalışın!"

İlişkiler, bütün olarak "iyi olma hali"ni önemli ölçüde etkiler. İnsanlar sosyal varlıklardır, iletişim kurmaya, sevme ve sevilmeye ihtiyaç duyarlar. İlişiler bakımından tam olarak tatmin yaşanamıyorsa, gerçek bir "iyi olma hali"nden söz edilemez.Tüm bu bilgiler ışığında kendimizi daha yakından tanımaya ve kendi yaşamımız ve mutluluğumuz üzerinde ne kadar önemli bir güce sahip olduğumuzu keşfetmeye çalışmalıyız. Yaşam ve mutluluk kendi içimizde...

kadinca.net
 
Üst Alt