• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Water Jet...su jeti ile kesim

Okunuyor :
Water Jet...su jeti ile kesim

karafetva

Tecrübeli
Üye
Ankara ivedik osb de var bu alet. Yıllar önce yapmayı düşünmüştüm. Yüksek basınçlı su ve suya karıştırılmış aşındırıcı -abressive- madde kesimi yapıyor. Mermer kestiğini görüyorum ama tabla altından destek olan ince lamalar da su jeti tarafından tarağa benzetilene dek kesiliyormuş. Yani mermeri delen jet mermer altı dik destek saclarını -ince malzeme- da kesiyormuş.

Kesimin su jeti ile olması ile istenilen yazı taşa yazılabiliyor ve taş içerisinden istenilen şekil çıkartılabiliyor. Bıçaklı kesim iç kısımdan malzeme çıkaramıyor. Yazı kesmişti operatörü, besmele vb Hem kesili mermer işe yarıyor hem de çıkan kısım. İkisi de yazı yani. Sonra yer tabanına döşenen içinde kare parça alınmış mermer kestiler.

Kesim başlarken delmesi için bir süre bekliyor kesim kısmı -nozzle-. Delinince gereken hat boyu devam ediyor.

Bu alet hangi alanda efektif kullanılabilir? Bilgilerinizi paylaşın ve tasarlayalım bi tane?

karafetva

Tecrübeli
Üye
Sayın By lent video izleyemiyorum şu sıra.
Yüksek basınç ve nozzle ile bi şeyler denenebilir. Nozzle hazır alınabilir de. Ama benim gördüğüm makinada arkada silindirik uzun bi kısım vardı sanki pompa dediler diye hatırlıyorum. Olmaz diye bi şey yok..

by lent

Acemi
Üye
Sayın By lent video izleyemiyorum şu sıra.
Yüksek basınç ve nozzle ile bi şeyler denenebilir. Nozzle hazır alınabilir de. Ama benim gördüğüm makinada arkada silindirik uzun bi kısım vardı sanki pompa dediler diye hatırlıyorum. Olmaz diye bi şey yok..
Üzüldüm bak, zamansızlıktan demek ilk fırsatta inşallah.

Üst Alt