W3 Valid Nedir?

World Wide Web, Dünya çapında Ağ,W3 Standardı Nedir,W3 Valid

W3 Valid Nedir?​

W3C kodlama dilinin mükemmelliğini kontrol eden,web sayfalarında kodlarda belli bir stantdartlara uygun olmayı esas alan, web sitelerinin HTML kodlarının her tarayıcıda aynı görüntüyü sağlamak ve HTML dilinin uygun kullanımıyla devamlılığını sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgüttür. Sitelerin yerleşimlerini sağlayan tablolar ve buna bağlı yazılmış stillerin (css) yorumlanması bazı tarayıcılarda farklılık göstermektedir. Birçok kodlama dili doğmuştur ve W3.org tüm dillerin düzgünlük açısından kontrol merkezi haline gelmiştir. Kabul görmelerinin ardından artık scriptler bu kod doğruluğuna göre yazılmaya başlamıştır.

Web site kodlamalarında sıklıkla karşılaştığımız kaymalar aslında tasarımcının beceriksizliğinden ziyade W3C Standartlarına uygun yazılmayışından kaynaklanmaktadır. Komite, tasarımcıların W3C Standartlarını kontrol edebilmeleri amacıyla “Validator” aracını geliştirmişlerdir (The W3C Markup Validation Service). CSS Validator ve XHTML Validator ile bu araca ulaşabilir ve kodlamalarınızın uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

W3C nin seo açısından önemine değinecek olursak, standartlara uygun bir site Web’i kirletmeyen karmaşıklıktan uzak bir yapıya sahiptir. Google kod kirliliğine karşı çok hassas bir yapıya sahiptir, ne kadar kirlilik o kadar dezavantaj demektir. Kod hataları da bu kirliliğin içine girmektedir. Kod hataları başta indexlenme konusu olmak üzere bir çok seo konusunda siteye zarar vermektedir. Bu da temiz internet mantığıyla Google tarafından ödüllendirilecektir. Ayrıca sitelerinize gelen ziyaretçilerin konforunu sağlayacaktır. Yurt dışında pek çok makale de W3C Standartlarının Trustrank algoritmasına katkısı açıkça dile getirilmiştir. Ziyaret edilen sitenin kalitesiarama motorlarının aradığı en önemli noktalardan biridir. Kalite tasarım, içerik gibi bir çok etkenden sağlanır. Ve önemli etkenlerden biride kod temizliğidir. Bu standartlara uyan bir site bu etkeni tamamlamış ve bu konuda rakiplerinin önüne geçmiş demektir.

Neden Uymalıyız ?
Site kodlarının düzgün olması
Sitenin en güncel şekilde kodlanması
Arama motorlarının siteyi düzgün okuması
Standartlara uymak

Sitem W3c‘ye ugun olsa ne olucak; taracı farklılıklarında bozulmalar olmuyacak. Yani mozilla da bakarken farklı explorer da farklı tasarım sitili veya kaymalar olmuyacak diyebiliriz.
 
  • Etiketler
    w3 standardı w3 valid
  • Üst Alt