• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Volkswagen'in Hikayesi

Okunuyor :
Volkswagen'in Hikayesi

Bay X

Kıdemli
Üye
volkswagen kuruluş hikayesi , volkswagen tarihsel gelişimi , ilk volkswagen , volkswagen hakkında kısa bilgi , volkswagen tarihi , volkswagen marka oluş hikayesi , volkswagen kimin malı , volkswagen fabrikası kimin

Volkswagen'in Hikayesi


Volkswagen, Almanya'de, 1938 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından German Auto Association'a (Alman Otomotiv Birliğine) kurdurulan otomobil firması. Şirketin adı, Almancada "halkın arabası" anl***** gelmektedir.

1940'tan sonra Alman savaş gücünü arttırmak için harekete geçirilen Volkswagenwerk (Wolfsburg), kara ve hava taşıtlarının, özellikle uzun menzilli V1 ve V2 güdümlü füzelerin yapımı için sanayi gücünü ordunun emrine verdi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Volkswagen'in denetimini, Milli İktisat Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Aşağı Saksonya Hükümeti, fabrika yönetici ve personeli temsilcilerinden kurulu onbeş kişilik bir kurul üzerine aldı. 1948'de Heinz Nordhoff (Berlin-Charlottenburg Politeknik okulu mühendisi, doğ. 1899) tarafından yeniden teşkilatlandırılan Volkswagenwerk, 1950'den sonra başlangıçtaki üretim kapasitesine ulaştı. 1953'te Batı Almanya'nın en çok otomobil üreten fabrikası haline geldi.

Vosvos'un yol hikâyesi

'Vosvos'un üretimine son verildi, ancak hayranları hâlâ ona sadık. İlk kez 1939'da Hitler'in siparişiyle üretilen ve 45 yılda 21 milyon satarak Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan otomobili konumunda..

'Beş kişilik bir aile rahatça sığsın, 100 km.'de altı litre benzin yaksın, sıfırın altında soğuğa dayansın ve fiyatı da 1000 markın altında olsun!'
Bu hedefle yaratılan ve dünyada efsaneye dönüşen otomobil bugün hala yollarda..

Vosvos, ilk kez Alman diktatör Adolf Hitler'in 'halk otomobili' siparişi üzerine hayata geçirildi. İlk olarak 1931 yılında Stutgart'ın arka sokaklarındaki atölyesinde 55 yaşındaki Ferdinand Porsche tarafından tasarlanan Volkswagen, Hitler'in halk otomobili projesiyle birleştirilince geniş kitlelerle buluşup yollara düştü.

Ferdinand Porsche ile görüşen Hitler, halk için bir otomobil istiyordu. Bu öyle bir otomobil olmalıydı ki, 'iki yetişkin ve üç çocuğunu rahatlıkla içine almalı, 100 km.'de altı litre benzin yakmalı, sıfırın altında ısı koşullarına dayanmalı ve değeri de kesinlikle 1000 markın altında' olmalıydı. Böylece Porsche, daha önceki çalışmalarından yola çıkarak ilk Volkswagen'i tasarladı.

Bu otomobilin halk için yapıldığını ve günlük yaşamlarının önemli bir parçası olacağını belirten Hitler, otomobile, 'sevinç getiren güç otomobili' anlamında 'Kraft Durch Freude-Wagen (KdF-Wagen)' adını verdi. Seri üretime 1939'da başlandı. Bu yıldan itibaren Volkswagen sahibi yapılmak üzere 270 bin Alman'dan kesilen yüz binlerce mark, savaş bütçesine aktarılmış ve 2. Dünya Savaşı'nda kullanılmıştı.

Volkswagen, otomobil tarihinde kesintisiz olarak en uzun süre üretilen
araç olma rekoruna sahip. 45 yıl boyunca 21 milyonla 'en çok satan rekoru' da olan otomobillerin bir diğer özelliği ise en çok değişim geçiren araç olması. Vosvoslar, 1934'ten 1990'lara dek 269 bin değişikliğe imza atmış.

Sinema tarihinde başrol oynayan tek otomobil olma özelliği de bir Vosvos
olan Herbie'ye ait... Bir Vosvos'u yalnızca onun yaşamı üzerinden anlatan tek sinema filmi olan 'Love Bug-Aşk Böceği', 1969'da gösterime girdiğinde dünyanın dört bir yanındaki Vosvos tutkunlarının yanı sıra milyonlarca çocuk ve yetişkin sinemalara akın etmişti. İlk Herbie filmi 1972'de Türkiye'de gösterime girdiğinde, gişe rekorları kırmıştı.

Vosvos otomobiller, dünyanın büyük bölümünde 'böcek', Türkiye'de 'tosbağa' ve 'kaplumbağa' Meksika'da ise herkeste bir tane bulunduğu için 'göbek deliği' ismiyle tanınıyor.

Vosvos arabaların bir özelliği de sahiplerinin selamlaşmaları... Vosvos sahipleri, birbirlerini hiç tanımasalar bile yollarda karşılaştıklarında farlarını yakıp söndürerek selamlaşıyor.
Türkiye'den Brezilya'ya, ABD'den Endonezya'ya, Yunanistan'dan Meksika'ya dek dünyanın dört bir yanında onlarca Vosvos kulübü bulunuyor.

İlk üretim çalışmaları 1931 yılında Almanya'da başlayan ve son kez geçen yıl Meksika'da üretilen Vosvoslar 72 yıllık bir hikayeyi yollara perçinledi..

Volkswagen ve 80'li yıllar
Volkswagen 1980'li yıllarda dünya çapında genişleme hedefine ulaşmak için çalışmalara hız verdi. Uluslararası alanda faaliyete girişmeden önce kendi ürün çeşitlerini tamamen modernleştiren şirket, yeniden Avrupa'nın bir numaralı markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerledi. Markanın en çok satan modeli olan Golf'un yanı sıra Polo, bagajlı versiyonu Derby, sportif modeli Scirocco, orta sınıf aile otomobili Passat ve 1981'in Eylül ayında da Passat'ın daha zengin donanımlı bagaj tipi Santana modeli bulunuyordu. Klasik kaplumbağa Volkswagen'in üretimi ise Latin Amerika ülkelerinden Meksika'da ve yeni yapılan bir anlaşmayla da Mısır'da devam etmekteydi. Bu tipin toplam üretim sayısı 1981'in 15 Mayıs'ında 20 milyonu aşarak yeni bir rekor kaydetmişti. 1983'ün Ağustos'unda sıra, en çok talep gören modelin yenilenmesine gelmişti ve ikinci nesil Golf, birincisi gibi büyük ilgiyle karşılandı. Benzinli ve dizel motorlarının yanı sıra yeni Golf'un bir de çevre kirlenmesini önleyen katalitik egsoz sistemli tipiyle sipariş etme seçeneği vardı. Çevreye saygılı emisyon sistemi zamanla yaygınlaşıp tüm modelleri kapsayacaktı.

Genç nesil arasında ise çok popüler olan "GTI" modeline yüksek performanslı 16 supaplı bir motor, Mayıs 1985'te ilave edildi. Bu modelin uluslararası otomobil sporundaki başarıları kısa zamanda gündeme gelmeye başlamıştı ve 1986'da Grup A Dünya Ralli Şampiyonu oldu, Golf GTI 16V.

Böylece bütün modelleriyle Volkswagen'lerin üretimi ilerlerken, 1987'nin 23 Mart'ında beyaz bir Golf CL tipi, özel bir buluşmaya vesile oldu. O gün, Volkswagen kuruluşu 50 milyonuncu otomobilini üretmiş olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Artık Golf modeli yalnız Almanya'nın değil, tüm Avrupa'nın en çok satan tek tip otomobili olmuştu. Bir yıl sonra Haziran ayında Golf modelinin toplam üretimi 10 milyona ulaştı. İki ay sonra da emektar Wolfsburg fabrikası kuruluşundan bu yana ürettiği 25 milyonuncu üniteyi uğurluyordu. Ancak bütün bu kutlamalar birbiri ardına devam ederken, otomobil pazarındaki yerini sağlamlaştıran Volkswagen, kendini 1990'lı yılların getireceği daha da çetin bir rekabete hazırlıyordu.

1980'li yıllarla birlikte Volkswagen yeni bir hamle daha geliştirerek, gelecek yılların tekniğine ışık tutacak model tasarımları çıkarmaya başladı. Şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetleri içinde yürütülen bu çalışmalar için 9.000 m2 ofis ve laboratuvar alanı ile 6.000 m2 atölye ve deney alanı tahsis edildi. Geliştirilmiş konfor, yüksek hızda güvenlik ve çevre kirliliği sorunları, bu bölümde derinlemesine inceleniyordu. AUTO 2000 projesi bu amaçla geliştirilen ilk model oldu. Hız denemelerinde kullanılan IRVW II modelinden sonra çarpıcı stili olan IRVW 4-Futura modeli geliştirildi. Bu modelin taşıdığı özellikler arasında martı kanadı gibi açılan geniş yan kapılar, ABS fren sisteminin yanı sıra otomatik park etme sistemi de vardır. Bu nedenle de hem ön, hem de arka lastikleri yön değiştirebiliyordu.

İlk otomobilleri, Hitler'in her Alman ailesini bir otomobil sahibi yapma düşüncesi doğrultusunda, Porsche firması tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanan, oldukça ekonomik ve kullanışlı olan, Türkiye'de tosbağa olarak bilinen (İngilizcede Beetle, yani böcek) modeliyle Volkswagen'in ünü tüm dünyaya yayıldı. Tüm dünyada 20 milyondan fazla üretilmiş olan bu modelin üretimi 2003 yılına kadar devam etti. Aynı modelin günümüze uyarlanmış yeni versiyonu olan New Beetle ise 1999 yılında piyasaya sürüldü. Volkswagen, bugün birçok modeliyle dünya pazarında söz sahibi olan önemli bir otomobil firmasıdır.

Şu sıralar, TSI kodlu yeni motorunu Polo ve Golf Jetta modellerine monte edip satışa sürmektedir. Bu motor, 1.4 litre hacme sahip olup 170 beygir güç üretebilmektedir.

Uluslararası başarılar

Volkswagen'i 1980'li yıllara hazırlayan Toni Schmücker, 1981'in sonuna doğru şirketin idaresini Dr. Carl Hahn'a bıraktı. Otomotiv dünyasının globalleşme sürecine girdiği bu dönemde Dr. Hahn'ın liderliğinde birçok gelişmelere imza atıldı. Bunlardan en önemlisi Çin Halk Cumhuriyeti'nde Volkswagen Santana modelinin üretimine başlamak olmuştu. Bakir sayılan bu pazarda Volkswagen, bugün halen güçlü pozisyonda öncülüğünü devam ettirmektedir. Hahn döneminin ikinci büyük anlaşması ise İspanyol Seat markası ile yapıldı. Önceleri teknik işbirliği ile başlayan ilişkiler, sonraları FIAT'ın çekilmesiyle tam bir devir teslimle sonuçlandı. Volkswagen yönetimi altında SEAT'ta gelişmeler hızla ilerledi. Diğer taraftan Güney Amerika ülkelerine araç temin etmek için % 51 Volkswagen hissesiyle güçlü bir kuruluş olan AUTOLATINA kuruldu. Ünlü Berlin Duvarı henüz yıkılmamıştı ama Volkswagen yetkilileri Almanya'nın doğu kesimindeki otomotiv kuruluşlarıyla görüşmeleri başlatmışlardı. Dünya, yeni bir dönemin eşiğindeydi ve Volkswagen yönetimi de bunun bilinciyle gelişmeleri izliyordu.

Modeller
* Beetle
* Bora
* Caddy
* Caravelle
* Golf
* Jetta
* Karmann Ghia
* Lupo
* Passat
* Phaeton
* Polo
* Sharan
* Touareg
* Touran
* Transporter
* Volt
 

Bay X

Kıdemli
Üye

Volkswagen Transporter T1

Volkswagen Transporter T3

Volkswagen Beetle, (1963)

Volkswagen New Beetle
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Wolkswagen Firmasının Kuruluşu ve Üretime Geçişi

1900 yılında , Paris fuarında büyük ilgi kazanan ve elektrikle çalışan Lohner-Porsche Elektorchaise diye anılan aracın, dizayn ve imaline yardımcı olan Dr. Ferdinand Porsche`nin o tarihe kadar, normal çalışan sınıf insanlar için mükemmel bir araba dizayn edip imalatını yapmak, her zaman için en büyük amacı olmuştu.

Dr. Porsche, kendi ekonomik aracını yaratmak için, sürekli olarak yanında çalışanların, kendisine destek vermelerini sağlamak amacıyla, onların ilgisini hep bu konuya çekmeye çalışmıştı. Fakat, sürekli olarak inatçı idare tarafından geri çevrilmesi ve kötü şansından dolayı, bunu gerçekleştirememişti. Birkaç kez bu rüyasını gerçekleştirmeye çok yaklaşmıştı ki, bu sefer de Almanya`nın sallanan ekonomisine mağlup oldu.

Fakat bu sefer her şey daha farklı idi. Ona yardım eden Avusturya`lı bir arkadaşı vardı. Öyle bir arkadaş ki ona bütün Alman halkı güvenecekti. Bu sefer Dr. Porsche`nin amacı gerçekleşebilirdi. Kitle halindeki sivil araçların (veya muhtemelen askeri araçlar) seyahat etmeleri için, başbakan tarafından yaptırılan otobanları, artık Alman halkınında kullanma olanağı doğabilirdi.

Dr. Porsche ve Adolf Hitler arasında yapılan birçok toplantı esnasında, yeni halk arabası (Volkswagen) ile ilgili fikir alış verişleri yer aldı.22 Haziran 1934`de bir kontrat imzalandı. Noktalı çizginin üzerini imzalamak kolay tarafıydı. Hemen Almanya`nın yeni liderine uygun yeni bir araç yaratmak için ciddi çalışmalar başladı.

Her zaman ekonomik bir araba imal etme isteğinde olan Porsche, daha önceki çizim ve fikirlerine dönebilecekti. Bu tamamıyle yeni bir başlangıç olacak değildi. Bu projenin en zor tarafı, maliyeti çok düşük tutabilmekti. Hitler bu arabanın her Alman vatandaşının alabileceği kadar ucuz olmasını emretmişti, ortalam 900 Reichsmark ( o zamanın Alman para birimi).

Bu projenin maliyetini, belirlenen değerde tutabilmek için, Porsche Stuttgart`taki evinin garajını atölye olarak kullandı. İlk prototipi imal etmek için, gerekli makineleri monte etti. Bir arabanın kalbi ve ruhu motorudur ve bu yeni aracın, geliştirilmesindeki en önemli etken de maliyet idi. Böylece çeşitli dizaynlar denenerek, şu veya bu nedenlerden dolayı terkedildi. İlk prototip V1 sedan (kasa Peutter Coachbuilder) ve V2 Cabriolet (kasa Dravz Coachbuilder) modellerinde çeşitli motor tipleri denendi. Bunlar iki silindir-iki zamanlı, iki silindir-karşılıklı-dört zamanlı, üç silindir ve dört silindir-karşılıklı-dört zamanlı modeller idi. Bütün bu modeller, ya maliyeti yüksek veya güvenirsiz oldu.

1900 yılında , Paris fuarında büyük ilgi kazanan ve elektrikle çalışan Lohner-Porsche Elektorchaise diye anılan aracın, dizayn ve imaline yardımcı olan Dr. Ferdinand Porsche`nin o tarihe kadar, normal çalışan sınıf insanlar için mükemmel bir araba dizayn edip imalatını yapmak, her zaman için en büyük amacı olmuştu.

Porsche'nin 1912 yılında imal ettiği bu uçak motoru, VW motorunun temelini oluşturacaktı.Bu motorda silindirler yan yana değil üst üste duruyordu.

Neticede, Porsche Mühendislik firmasında çalışan Avusturya`lı Franz Xaver Reimspiess`in dizaynı olan dört silindir- karşılıklı -dört zamanlı motor ölçülere oturdu. Hatta Reimspiess bu dizaynından ötürü, Porsche tarafından 100 Reichsmark ile ödüllendirilmiştir. Bugün hala daha kullanılan orijinal VW ambleminin dizaynından dolayı, 100 Reichsmark tutarında bir ödül daha almıştı.

1936 yılında Reimspiess'in imal ettiği bu dört silindirli motor soğuma propleminden dolayı dıştan bir yağ soğutucusu ekleme gerekliliğini ortaya çıkarttı.

İnanması zor fakat hergün milyonlarca kullanılan, meşhur dört silindirli VW motoru, Reimspiess tarafından ilk olarak 1934 yılında dizayn edilmişti. Bu ilk modeller sadece 22 beygir gücünde ve 984 cc idi. 1936 yılında prototip V3 serisi araçlarda kullanılan bu motorlar ile saatte 64 mil hız yapılabiliyordu. Prototip V3 serisinin kasaları, Almanya`nın Stutgart kentindeki Daimler Benz firması tarafından imal edilmişti.

1937'de Reimspiess'in motoruna dıştan bir yağ soğutucusu ve içtende bir çok yağ pasajı eklendi.Çift inlet'li bu silindir kapaklarına dikkatinizi çekerim.

VW30 serisi, bir sonraki filonun yol göstericisi olarak imal edildi. yine bu serinin kasasıda, Deimler-Benz tarafından imal edilmiştir. Bu seride, yine ayni 22 beygirlik motorlar kullanıldı. Bu imalat ve test süresinde gizlilik gerektiğinden bu araçlar, sadece Alman SS subayları tarafından test ediliyordu. Her araç, test sırasında uzun bir yol sürüşüne tabi tutuldu (ortalama 50.000 mil) ve her bir araç, çok iyi birer imalat olduklarını kanıtladılar.

30 adet üretilen VW-30 prototip serisi. Bu seri Hitler'in emri ile imha edildiler. Bu çok kötü.

VW36 serisi ile kapasite 1 cc artırılarak 985 cc ye çıkartıldı ve yapılan tadilat ile de soğutma sistemi geliştirildi. Bu Reutter kasalı VW36 serisinin 65 mil saatte hız yapmasına imkan tanıdı. ikiye bölünmüş arka cam modeli de bu kasa dizaynına eklenmiştir. Porsche`nin Amerikan otomobil imalat metodunu araştırmak için yaptığı Amerika seyahatinden sonra, yeni menteşeli kapı sistemi (önceleri geriye doğru açılan kapılar) uygulandı. Bagaja ve benzin deposuna daha kolay ulaşılması için, ön kaput aracın ön kısmına kadar gelen bir uzunluğa getirildi.

Yeni halk arabasını, herkesin alabilmesine imkan tanımak fikrine bağlı kalınarak, bir tasarruf planı düzenlendi. Bu plana göre, bu program için imza atmış olan herkes, her bir pulu 5 Richsmark tutarında olan 50 pulluk tasarruf defteri aldı. Bu programın kurallarına göre, haftada en az bir pul satın alınarak bu deftere yapıştırmak gerekiyordu. Toplam değeri ortalama 990 Reichsmark olan beş defteri pullar ile dolduran bir tasarrufçu, Volkswagen fabrikasına gidip aracını teslim alma hakkı kazanacaktı. Fakat bu program ikinci dünya savaşı nedeniyle iptal edildi.

Hitler, bu araçların imalatını erken bir zamanda başlayacağı propagandasını sürdürmeyi devam etti. Fakat kendisinin dünyayı fethetme arzusu içinde olduğunu ve halkın araçları için beklemesi gerektiğini belirtmeyi, ne yazık ki unuttu.

26 Mayıs 1938`de Volkswagen fabrikasının temeli atıldı. Ve imalat 1940`da muharebe tipi araçlar ile başladı. Genellikle bu imalat Kubelwagen (Alman Jeep`i ) idi. 1943`de bu Alman Jeepleri için daha fazla güce ihtiyaç duyuldu. Motor kapasitesi 25 beygirlik güç veren 1131 cc`ye çıkarıldı. Bu motor 1953`e kadar bütün Volkswagen`lerde kullanıldı.

Savaş 1945`de sona erdirildi. Fakat Wolfsburg`daki Volkswagen fabrikasında büyük hasar vardı. Müttefiklerin bombardımanı sırasında, fabrikanın üçte ikisi yıkılmıştı. Şans eseri fabrika İngiliz işgal bölgesi içinde idi ve tamir edildi. Müttefiklerin acilen tamir edilmiş ikmal araçlarına ihtiyacı vardı. Buhizmeti Volkswagen fabrikası gerçekleştirdi. Ayrıca müttefik ordularının, personel taşıma ve barışı korumaları için daha çok araca ihtiyaçları vardı. Albay Hirst bu fabrikayı çalıştırıp, yapabilecek kadar araç imal etmeyi önerdi. Böylece işe ve yiyeceğe çok ihtiyacı olan Alman vatandaşlarına, bir olanak sağlanacaktı. Böyle yapmak ile harabeler içindeki Wolfsburg şehri yeniden doğdu ve bir zamanlar komik görüntüsü yüzünden ona gülünüp küçümsenen bu araba, kendi erdemleri ile dünyayı fethetmey çıktı. Bu hikaye bir masal gibi gelir, fakat oldukça gerçektir.

1948`de İngiltere, fabrikayı tekrar Almanya`ya tahsis etti. Fabrikanın yönetimine Heinz Nordhoff getirildi. Heinz, sadece Alman halkı için değil, bütün Dünya için kaliteli ve uygun maliyetteki bu arabanın üretimine büyük hız verdi.

Hollandalı bir Volkswagen acenti olan, Ben Pon 1949 yılı başlarında, Heinz Nordoff tarafından Amerika'ya göderildi. Pon'un görevi Volkswagen için Amerika'da bir pazar aramaktı. Pon Amerika'ya 1948 imalatı bir de Volkswagen götürmüştü. Birçok otomobil acentesine yapılan ziyaretlerden sonra geri çevrilen Pon, otel masraflarını ödeyebilmek için Volkswagen'i satıp geri döndü. 1949 yılı sonlarında Heinz birde kendisi denemek için Amerika'ya gitti. Bu sefer Heinz sadece fotoğraflar ve çizimler götürdü. Neticede Max Hoffman isimli büyük bir otomobil acentini, Volkswagen'i de listesine eklemeye ikna etti. Böylece artık Volkswagen'de Amerikan otomobil piyasasına girdi.

1954,de motor kapasitesi 1192 cc'ye, beygir gücüde 30'a çıkarıldı. 1954 sonlarına doğru motorun sıkıştırma oranı artırılarak 36 beygirlik güç elde edildi. 36 beygirlik versiyon 1960 yılına kadar kullanıldı. Volkswagen'i güçsüz bulan müşterilerin istekleri doğrultusunda, 1961 de motor yine sıkıştırma oranını artırmanın yanında, yapılan bazı değişiklikler ile 40 beygire çıkartıldı. 1966 yılında 1300 VW (1285 cc) 50 beygir gücü ile tanıtıldı. 1967'de motor kapasitesi ve beygir gücü, bir kez daha artırıldı. Bu sefer 1493 cc olan motor 53 beygir güç veriyordu. Ayni yıl elektrik sistemi'de, 12 volt'a çıkarıldı. Motor kapasitesi birkaç yıl ayni kaldıktan sonra, 1585 cc ve 57 beygirlik motor tanıtıldı.

1956 yılında Amerika'da EMPI isimli bir firma, Volkswagen'in görünümünü değiştirmek ve motorunu güçlendirmek için bazı aksesuar ve motor kit'leri üretti. 1975'de ise içeriği sadece Volkswagen'ler olan Dune Buggies and Hot VWs isimli dergi, Şubat sayısında "Californian Look" veya kısaca "Cal Look" denen bu tip Volkswagen'lere geniş yer verdi. Cal Look Volkswagen'lerin özelliği ise, tüm nikelajların sökülmesi (tamponlar dahil), Volkswagen'in 3- 3 1/2 inç alçaltılıp BRM model jant takılıp, motorun güçlendirilmesi idi. Derginin bu sayısından sonra ucuz, sağlam ve ekonomik olan Volkswagen'i tercih eden kolej öğrencileri arasında, bu Cal Look stili çok tutuldu. Böylece Kaliforniya'dan tüm Amerika'ya ve oradanda tüm dünya'ya bu akım yayıldı. Bu akımın yayılması neticesiyle, başta Kaliforniya'da olmak üzere, birçok yan sanayi firması, Volkswagen'ler için aksesuar ve motoru güçlendirmek için, birçok yüksek performans yedek parçaları üretmeye başladı. Günümüzde bu yüksek performans parçalar kullanılarak VW motorundan 600 beygirlik güç almak dahi mümkün oldu.

Kawell Racing Engines'in güçlendirdiği bu Turbo takviyeli Volkswagen motoru 400 beygirlik güç veriyor.

Konu Wolksvagen Fun Sitelerinden Derlenerek Hazırlanmıştır..
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Volgswagenin arabaları çok tatlı.Hele şu küçük kaplumbağaya benzeyenleri yokmu
 
Üst Alt