Vladimir Lenin’den Vladimir Putin’e

Vladimir Lenin’den Vladimir Putin’e

Sovyet sosyalizminin fikir babası Marx. Sosyalizmi komünizm uygulamasıyla hayata ilk geçiren ise Lenin’dir. Komünistlerin hedefi, bütün dünyada işçi sınıfının/proletaryanın iktidar olmasıydı. Kapitalizmin anti tezi komünizm, işçi sınıfına çok hayaller yaşattı, fikir ve sanata ideolojik yatırımlar yaptı. Fakat ona darbeler de buralardan geldi. Soljenitsin, romanlarıyla sarstı. El üstünde tutulan sanatçılar, sporcular müsabaka için batıya gidince KGB ajanlarını atlatarak sığınma taleplerinde bulundular. Soljenitsin’in Gulag Takım Adaları fırtınalar estirirken Polonya’da Leh Walesa diye pala bıyıklı, iri-yarı bir adam ortaya çıktı. Bir işçi sendikası lideriydi. Polonya’da komünist rejime kafa tutma cür’eti gösteriyordu. Kırım’da ise Walesa’nın tersine ufak-tefek Mustafa Cemiloğlu, Stalin’in vatanlarından kovduğu Kırımlılar için mücadele veriyordu.

Bu öncüler fikirlerinin bedelini hapislerle sürgünlerle ödediler. Fakat Sovyetler Birliği yaralar aldı. 1991’lerde içi geçmiş bir çınar gibi apansız devrildi. Berlin Duvarı yıkıldı. İki Almanya birleşti Polonya dahil uydu devletler hürriyetlerine kavuştular. Türk dünyası 5-6 yeni devletle zenginleşti. Her şey Rusya’nın büyük çıkarları aleyhine gelişti.
Üstelik bunları Mihail Gorbaçov isminde bir Sovyet başkanı, perestroika/yeniden yapılanma adıyla bizzat yaptı. Hayrettir, sonrasında hiçbir Rus Gorbaçov’a hain demedi. Çünkü Mihail Gorbaçov -ki entellektüel bir insandır- bir kısım yerleri terk ederek ana gövdeyi mi kurtardı. Acaba bunu yaparak Moskova’ya kuvvet kazanıp tekrar dönebilmesi için vakit mi kazandırdı? Dünya da bu niyeti atladı mı?

Vladimir Putin’in yeniden emperyal ataklarını sezenler, bundan böyle bu soruyu düşüneceklerdir. Putin, de facto olarak ikinci süper güç hamlesi yapmıştır. Şu gelişme müthiş. ABD ile Polonya füze kalkanı mevzuunda andlaşma yapıyorlar, Rusya, nükleer silah kullanmaktan söz ediyor. Buna ‘atom tehdidi’ derler. Moskova, okuyabilene şu mesajı veriyor: “Nereden kayba başladıysak, oradan dönüyoruz.”
Kayıp Polonya’dan olmuştu.

Ankara teyakkuzda olmalı. Bir Vladimir, diğer Vladimir’in yolunda.
Gürcistan bahane.

Rahim Er
18 Ağustos 2008 Pazartesi, Türkiye Gazetesi

Vladimir Lenin’den Vladimir Putin’e - Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
 
bu yazida yon var mantigim almiyor cunku. amerikanci veya sovyetcilik
sagcilik solculuk. bir tarafi kotuleyen yazilar bana mantiksiz geliyor. bilim de boyle kirletiliyor. dindarlarla dinsizler bu savas insanlar yonlendigi zaman hep surecek.

insanlarin hayat kaybetmesi, doganin isine yariyor. oyle yada boyle birbirlerini yesinler
dogal seleksiyon guclu olan kazanir. bugun kimin borusu buyukse onunkisi otuyor.

bu kelimeleri soyleyen Ataturk icin de icinden birseyler geciriyordur. her buyuk insanin disindaki diger fikirler kabul edilmez. yani kendi bir adaminiz vardir onun fikirleri disina cikmazssiniz. digerlerinin hepsi kotudur.

aslinda o iyi bu kotu demek cok yanlis, birgun sizin adaminiza da cok kotuydu derler.

lenin iyidir demedim,stalin iyidir demedim, hicbir arastirma yapmayan sirf kitaplardan okuyup kitap yazanlar yaniliyorlarsa arkalarindan cok gunah islerler.o insanlarin da gunahlarini alirlar.
Rusyada Lenin icin kotu demek zordur. kapitalist sisteme donuldugu halde
tanimadigimiz insanlara kotu demek ancak ideolojiktir.
her ulkenin basinda kotu de olsa buyuk adamlar vardir. onlari sadece kotu olarak hatirlamazlar. isine gelmeyen kotu dusunur.

Buyuk bir nesil insan Lenin i cok iyi insan olarak okumus kitaplarda, sonra yeni nesil gelmis kotudur demis. bunu silemezssiniz

Ataturk icin ayni sey gecerli butun kitaplarda okutacaksiniz her sayfada ataturk olacak. sonra o adam kotudur diyeceksiniz. siz bunu yaparsaniz . baskasi da sizin buyukleriniz icin konusur. ilkonce kendi buyuklerimizi dusurmeyelim gozden ki ki kepaze olmayalim dunyaya, baskasini ideolojimiz icin mi kucuk dusurmek .

lenini asagiladiginiz zaman rus halkinin degerlerini yargilarsiniz,
amerika baskani bush ile dalga gecerseniz , bizim basbakanimizla da dalga gecerler.
hersey sirayla. dediklerim olmuyor mu.. oluyor.

Bakin 2-3 Gundur Fethullah Gulen e en kucuk kelime saldirisi olunca kollama hissi devreye geliyor. Ayni sey Ataturk icin de gecerlidir, peygamberimiz icin de gecerlidir. birini sevmiyorum otekini seviyorum diyemezssiniz. derseniz o zaman savasi siz baslattiniz
bu yuzden kisirdonguden cikilmiyor.
bunlarla ugrasmamak lazim. biz ileriye bakmaliyiz gecmiste olan olmustur. bundan sonra hep beraber hepimiz birlik olalim
 
Son düzenleme:
Üst Alt