Villasının dibine helikopter pisti konduruyorlar!

Villasının dibine helikopter pisti konduruyorlar!

İstanbul, eşi benzeri olmayan şehir, Türkiye ise büyük ülke. PKKyı o dağlardan söküp kazıyamıyor ama bölücü örgütün başına Avrupa standardının üstünde 5 milyon dolara hapishane yapabiliyor.

Türkiye bölge gücü.
Dünyanın 19uncu zengini.
ABDnin stratejik ortağı.

Böyle bir ülkenin Başbakanı, gecekonduda ya da penceresi kaldırım havalandırmasına bakan ve bir karış fazla yağmur yağınca içini sel suyu basan bodrum katında yaşayacak değil.

Başbakanın villası olacak.

Villasının yakınında bir helikopter pisti de bulunacak. İstanbul trafiği felaket. İnsanı çıldırtır, bir karış yol alamadan zamanı yer, öğütür. Başbakan, villasından çıkıp toplantılara giderken trafikte düğüm olup sinirlerinin sigortası atmasın, vaktini kilometrelerce uzunlukta otomobil kervanında dur-kalk, dur-kalk telef etmesin diye helikopteri her an havalanmaya hazır olacak. Gerçi bizim ülkemizde Başbakan, bakanlar, devlet büyükleri, hiçbir zaman trafikte düğüm olmuyorlar. Siren çalıp, ışık saçarak önde birkaç polis arabası, arkada birkaç koruma aracıyla devlet korkusu yaratıp halkı sindirerek trafiği boşaltılmış yollardan koyu lacivert jakoben hızla akıp gidiyorlar.

Yine de pist gerekli.
Başbakan, pistten havalanacak helikopteri ile zamandan kazanacak, kazandığı zamanı memleketin daha hızlı kalkınması için projeler düşünmeye harcayacak!

Yakışır.
Halk, onur duyar.
Akla da uygun.

Bana ise çok ters, yakışıksız, kibre batmak, padişah havasına girmek gibi geliyor. Bugün bizim basındaki en iyi üç-beş röportaj-söyleşi-gözlem yazarlarından biri olan Mine Şenocaklı, geçen gün VATANda Diyarbakırda 1 milyon yoksul olduğunu yazıyor, Diyarbakırın önde gelen iş adamlarından birinin; Şehirde o kadar aç insan ve işsiz genç var ki, Migrosta alışveriş yapıp, elimizde paketlerle evimize gitmeye utanıyoruz dediğini aktarıyordu.

Ülkenin her yanı aynı.
Aşırı işsiz var.
Çok fazla yoksul.

Dün açıklanan milli gelir rakamları da Türkiyenin, İkinci Dünya Savaşı yılları hariç, tarihinin en kötü ekonomik büzülme, küçülme ve daralmasını yaşadığını ortaya koydu.

Halk kemerini iyice sıktı.

2009 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre aileler, gıda harcamasından yüzde 26, giyiminden yüzde 28, eğlencesinden yüzde 33, ulaştırma ve haberleşmesinden yüzde 28 kısmak zorunda kaldığı için ülke milli gelirindeki küçülme yüzde 6-7 gibi rekora koşar hale geldi.

Tablo bu!
Ve Başbakana pist yapılıyor.
Bunu vicdan onaylamaz.

Sözcü Gazetesinde dün 9 sütun üzerine, fotoğraflarını da koyarak AKPli İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Başbakan Tayyip Erdoğanın Üsküdar Kısıklıdaki villasının yakınına helikopter pisti yaptırdığı haberi vardı.

Kısıklıda bir park var.
Adı: Millet Parkı.

Parkın içinde çocuklar top oynasın diye yapılmış halı sahayı bozmuşlar, beton dökmüşler, helikopter pisti yapıyorlar. Telefona sarıldım. İstanbul Belediyesi Basın Danışmanlığından Birgül Özkandan bilgi sordum.

Haber doğruydu.

Borç batağında kıvranan İstanbul belediyesi, İSPARK adlı Belediye şirketine 1 değil; 7si Avrupa ve 3ü Asya yakasında toplam 10 helikopter pisti yaptırıyordu.

Sel gelir.
Deprem olur.
Yangın çıkar.

Pistler acil-hayati durumlar için düşünülmüştü. Özel olarak Başbakanın helikopteri için pist kuruluyor değildi. Yapılmakta olan pistlerden biri Başbakanın villasına yakın parkın içindeki halı sahaya denk gelmişti!

Türkiye büyük ülke!
Denk getirir!
Kitabına uydurur!

gazetevatan.com
 
Helikopter pistinin kazığı altından!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Sürekli denetim yapıyoruz” dedi, enerjiden sorumlu bakan da önce “Maden ocağını kapatmayı düşünmüyoruz” diye açıklama yapmıştı. Dün, şartlar elverişli değil deyip üretimi 6 ay durdurdu. Kömür ocağında ölen 19 işçinin temsilcisi Ahmet Atasoy ise “Bu ocakta gaz ölçüm aleti yoktu. Gaz ölçüm aletinin piyasa değeri 300 TL... İşveren bunları alıp, her işçinin boynuna assaydı, ölümler olmayacaktı” diye kırbaç şaklamasına benzer açıklama getirdi.

Bakanlara mı inanalım!
İşçi temsilcisine mi!
Size anahtar bilgi yazayım.

19 işçinin “gaz patlaması” sonucu öldüğü Bursa’nın Kemalpaşası’ndaki Bükköy adlı bu maden ocağında daha önce de patlama olmuş, 4 işçi ölmüş. Aynı şirketin bölgede “açık işletme” olarak kömür çıkarttığı başka bir ocağı da bundan 21 yıl önce bölge halkı köylüler basmış. Şirket araçlarını tahrip etmişler, 35’i kadın 57 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuş.

Tahmin edin neden!
Halk böyle yapıyor.
Duruyor, bekliyor.
Sabrediyor.
İçine atıyor.
Sonra patlıyor.
Ben neyim ki!
Hiçbir şey!

Gazetede küçük bir köşenin yazarı. Şu günlerde bana gelen “destek-uyarı-eleştiri-yüreklendirme mektuplarında” bile patlama oldu. Okurların bir bölümü; “Deniz Feneri’ne ne oldu, unutuldu. Dosya, Almanya’dan Türkiye’ye geleli 285 gün doldu. Hâlâ dava açılamadı. Savcılar neyi bekliyor. Yeniden yaz...” diye tepki yükseltiyor. Okurların çoğunluğu da; “hayatımda ilk defa bir gazeteciye mail atıyorum. Ülkem hakkında kaygılıyım. Ekonomik sıkıntı, işsizlik, yolsuzluk, örgütlü hırsızlık, ahlaki değerlerde çürüme...” diye uzayıp giden uyarılar gönderiyorlar.

Helikopter pisti yazmıştım.
İstanbul’a 10 pist yapılacak!

Pistlerden biri de Başbakan’ın villasına çok yakın Üsküdar Kısıklı’daki Millet Parkı’nda içinde çocuklar spor yapsın diye ayrılmış bir sahaya beton dökülerek kuruluyor.

Pist, villaya yakın!
Başbakan da helikopter kullanıyor.
Okurda öfke patlaması oldu.

İsmi bende saklı bir okurum şöyle yazdı: “Sayın Doğru; Evet tam kılıfına uydurmuşlar. Ben istihkâm subaylığından emekli oldum. Gerek tatbikatlarda ve gerekse diğer komutan ziyaretlerinde çok helikopter pisti yaptım.

Gerekli malzemeler şunlardır:
1 adet kazık
40-50 m uzunluğunda ip.
Etrafına dizmek için taş
Kireç ve su

Kazığı yapacağınız pistin ortasına dikersiniz, iple bir daire işaretlersiniz. Taşları dizer, üzerini sulandırdığınız kireçle boyarsınız. İşte size çabuk ve biraz da kalıcı helikopter pisti. Zaten helikopterlerin yapılış maksatları öyle uzun ve pahalı pistlere ihtiyaç göstermemesidir. Bir doğal afeti muharebe şartlarına benzetirseniz, gerekçelerinin ne kadar komik olduğu ortadadır.”

İstanbul Belediyesi ise gönderdiği bilgide, hekopter pistlerinin “sağlık ve turizm, doğal afet, trafik kontrol ve denetimi, sahil güvenlik ve yangın söndürme” amaçlarına hizmet için düşünülüp projelendirildiğini anlatmıştı.

Maliyeti de vermişti.
Asya ve Avrupa yakasında olmak üzere toplam 10 helikopter pistinin her biri; aydınlanma cihazlarının çeşitliliğine bağlı olarak, 150 bin dolar ile 250 bin dolar arasında...

1 adet kazık
40-50 m uzunluğunda ip
Etrafına dizmek için taş
Kireç ve su
Maliyet: 250 bin dolar.

Belediye’nin Başbakan’ın villası dibine yaptırdığı helikopter pistinin kazığı altından mı acaba?
gazetevatan.com
 
Üst Alt