'Vicdani ret' orduyu güçlendirir mi?

Vicdani red hakkındaki görüşünüz?

  • Kararsızım

    Kullanılan: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    7
İ

İNCİ

Ziyaretci
Akp hükümetinin hazırladığı ''vicdani ret'' yasasının orduyu güçlendireceği söyleniyor. Diğer bir kesim ise ''vicdani ret'' yasasının millet bilincini yok edeceğine inanıyor. Vicdani ret yasası hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu yasa Türkiye için gereklimidir?

Vicdanî ret (VR), bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. Vicdani retçiler kendilerini antimilitarist ya da pasifist olarak tanımlayabilmektedirler.

En çok karşılaşılan ret sebepleri şunlardır:
düşman olsa bile insan öldürmeyi ahlaki bulmamak,
hiyerarşik ve statüsel yapılandırmalarda yer almayı ahlâki bulmamak,
güncel sorunlardan dolayı o ülkenin silahlı birliğinde bulunmayı ideolojik ve dini inanca aykırı bulmak.[1]

Bu hakkın uygulanması ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkeler zorunlu askerliğe alternatif olarak vicdani retçilere kamu hizmetinde bulunma olanağı sunarlar. Birey kamu hizmetini de redderse buna "total ret" denir.

Vicdani ret düşüncesi geniş anlamda ilk olarak 19. yüzyılda ortaya atılmış, 20. yüzyılın başlarında I. ve II. Dünya Savaşları sırasında taraftar bulmuştur. Vicdani ret hakkı, günümüzde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edilmiştir.

Vicdanî reddin geçmişi ilk devletlerin kuruluşuna kadar eskiye uzansa da, resmileşmesi göre yirminci yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Örneğin, İngiltere 18. yüzyılda Quaker inancına sahip olanları zorunlu askere alınmadan muaf tutmuş ve 1916'da da vicdanî reddi anayasasına dahil etmiştir. İngiltere'yi 1917'de Danimarka, 1920'de de İsveç izlemiştir. Ayrıca pek çok ülke 17 ve 18. yüzyıllardan itibaren askerliği zorunluluk değil, gönüllülük esasına dayalı uyguladığı için etkin olarak vicdani ret diye bir tanımlamaya gerek duymamıştır. Etkin olmasa da yasal olan bu durumun değişmesine I. Dünya Savaşı ile zorunlu askerlik uygulamasının yeniden getirilmeye çalışılması sebep olmuştur. wikipedi
 
Askerlik yapmak istemeyenlere vicdani ret hakkı..
Bedelli askerlikle birlikte başlayan vicdani ret tartışmasında son gelişme...


Vicdani retçiler için 20 ay ceza ve memuriyet yasağı öngörülüyor. Diğer seçenek ise askerlik hizmetini mutfak ve lokanta gibi geri hizmette yapmaları.

Hükümet, askerlik yapmayı reddedenlere 'vicdani ret' hakkı tanınmasıyla ilgili bir tasarı hazırlıyor. Çalışmaya ilk açıklamayı Adalet Bakanı Sadullah Ergin yapmıştı. Fakat tasarı kamuoyunda tartışıldığının aksine vicdani retçiyi otomatik olarak askerden muaf tutmayacak. Mevcut yasaya göre vicdani retçi hapisle cezalandırılıyor ardından tekrar askere çağrılıyor. Kişi yine askere gitmek istemediğinden yine hapse giriyor. AİHM, sürekli ceza konusunda Türkiye'yi suçlu buldu. Bu nedenle vicdanı retçilerin bir seferden fazla cezaevine girmesi önlenecek. İşin amacından sapmaması için yine makul bir ceza olacak. Askerlik süresi 15 ay olduğu için vicdani retçilere en az 20 ay hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Tasarı ile vicdanı retçilerin bazı kamu hakları da kısıtlanacak. Milletvekili ve kamu personeli olamayacak, askerlik durum belgesi istenen tüm işlerde çalışamayacaklar.

LOKANTA SEÇENEĞİ
Retçilere silahsız geri hizmet seçeneğinin sunulması da öngörülüyor. İsterlerse askerliği ellerine silah almadan, geri hizmetlerde tamamlayacak, askeriyenin hizmet birimlerinde, mutfak, lokanta gibi alanlarda görevlendirilecekler.
Yeni Şafak
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bence bir kanun çıkaracaklarsa doğru dürüst çıkarsınlar , yapamayacaklarsa ellerine yüzlerine bulaştırmasınlar...Hem " vicdani red " i yasalaştıracaksın , hem vicdani reddi seçeni mahkum edeceksin...Bunun ne anlamı var...Düşünce şu sanırım : Vicdanen askere gitmek isteyen 15 ay herşeyden mahrum oluyor ya , vicdani olarak askere gitmeyi reddedeni de herşeyden mahrum edelim....Mantığı ile akılları sıra " adalet dağıtacaklar "....Bizde zaten hep böyle " hak alınamaz verilir "....Hak ne kadar verilirse de o kadar kullanılır...

Bence bu tarz çıkaracaklarına hiç karıştırmasınlar ortalığı....

Sağlıcakla kalınız...
 
Bu konuda mailime geyikler geldi
Buyrun bakalım :

Grupfoni İstanbul birden fazla alıp arkadaşlarıma da hediye edebileceğim %50 indirimli "bedelli askerlik" fırsat kuponu istiyorum :)"

Asgari ücret ile evini geçindirmeye çalışan adamın oğlu için 'Bedelli' sadece bir İtalyan forvet ismi olabilir.

Eskiden askerlik yapmayana kız vermezlermiş. Şimdi askerlik yapana vermeyecekler çulsuz bu, parası olsa askere gitmez bedelli yapardı diye..

Bedelli askerlik özel üniversite gibi... Parayı boşa vermiyorsun ama yine de içine oturuyor!

Ben bir askerlik alacaktım +tabi efenim nasıl ossun? -bedelli olsun lütfen +ödemesini nasıl yapmak istersiniz? -taksitle +bir #bedelliçeek

Pek çok kız #bedelli parası yüzünden evde kalacak...

Bedelli öğrencilik istiyoruz, parası neyse veririz...

30 seneyi dolduranlara bedelli Türkiye Kupası versinler...

Oğlum hadi bir vezneye git gel de seni evlendirelim…

30 yaşına kadar evlenmek için para biriktiren adamın kafası da karışacak şimdi.

16 ay boyunca askerlik yaptığımdan, 480 gün karşılığı 686.000 TL'nin hesabıma havale edilmesini...

Kenan Doğulu neler hissediyorsun? “Abi çok zor oldu be. Tam 18 yıl ABD’ye gidip geldim ama pes etmedim. Hiç ümitsizliğe kapılmadım.”

36 yaşındaki Mete Horozoğlu ‘Öyle bir geçer zaman ki’nin setinde rahat bir “nefes” alıp, “vatan sağ olsun” diyecek...

Kıvanç Tatlıtuğ bir yaşla bedelliyi kaçırdı baklava vücutla komando olur artık..

Düşünsene Kıvanç Tatlıtuğ, Murat Dalkılıç, Burak Özçivit, Yağmur Atacan gibi bedelli bekliyorsun, paran var ama yaşın tutmuyor!

Kenan Doğulu ile asker arkadaşı olmak için; Ziraat Bankası Etiler şubesine beyler..

Mantık hatası; Nefes filminde yüzbaşı rolünü oynayan Mete Horozoğlu ve 10. Yıl Marşını söyleyen Kenan Doğulu’nun bedelliyi beklemesidir.

Kenan Doğulu’nun Amerika’daki işleri kötü gider şimdi... Kesin dönüş yapar ülkeye... Bedelliye denk gelmesi kader işte...

Bedellinin tek iyi yanı 41 yaşındaki Kenan Doğulu’nun artık öğrencilikten kurtulacak olması!
 
Dün haberlerde Basbakan kendisi Vicdani Red diye bir gündem yada bir kanun tasarisi olmadigini söyledi...

Bu sadece galiba bizim ülkemizin habercilerine özgü bir durum... Ortaya bir konu geliyor tam yetkili olmayan agizlardan sifaen görüsleri degilde grup olarak kanun tasarisi , yada önerge sözkonusu bile degilken sadece bir kisinin düsüncesini ya hükümete yada muhalefet partisine maledip artik ortadaki konu hakkinda sayfalarca ,

Efendim aldigimiz istihbarata göre $u $öyle olacak bu böyle olacak hikayelerini pesi pesine siraliyorlar...

Butür kacinci defa ters köseye yatmalari habercilerin...
Sadece hükümet ile ilgili degil chp ilede hatta mhp ilede ilgili o kadar masabasi ve hayali haberlerle morardilar ama halâ bikmiyorlar

Simdi vicdani Red ile ilgili kim ne diyecek..?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sadece hükümet ile ilgili degil chp ilede hatta mhp ilede ilgili o kadar masabasi ve hayali haberlerle

Sn.KOMANDO , bu düşüncenize sonuna kadar katılıyorum...Evet masabaşı ve asparagas haberler ile halkın düşünceleri , fikirleri , bakış açıları üzerinde her zaman oynama yapılmaktadır...

Ancak Vicdani Red konusu durduk yere , haber manşetlerine taşınan bir şey değil , çünkü bu konudaki açıklamaya bakalım...;

AKP Manisa Milletvekili Sn.Selçuk ÖZDAĞ Ne Demişti...:
Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Türkiye'nin gündeminde olan 'vicdanı ret' konusuna değinerek, askere gitmek istemeyenin zorlanmaması gerektiğini söylemişti. Özdağ, "Adam, cinsiyet farklılığı vardır, gitmek istemez. Etnik, iş veya çeşitli sebeplerle askeri gitmek istemez. Bunlara saygı durmamız gerekir" demişti.

Vicdanı ret konusuna da olumlu baktığını kaydeden Özdağ, "Askere gitmek istemeyen insanlar gitmemelidirler. Adam, cinsiyet farklılığı vardır gitmek istemez. Etnik, iş veya çeşitli sebeplerle askeri gitmek istemez. Bunlara saygı durmamız gerekir. Vicdanı ret konusunda AB Birliği'ne girmek isteyen Türkiye daha önceden buna imza atmıştı. En son bu iş AİHM'ne gönderilmişti. AİHM'de bu konuda Türkiye'yi suçlu bulmuştu. Türkiye vicdanı ret konusunda, AB Birliği hükümlülüklerini yerine getiriyor. Zaten bu şahıslar askerlik yapmama gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacaklar. Karşlığında ya memuriyet yapacaklar, ya da ülkenin çevresel kalkınmasına katkıda bulunacaklar. Bu nedenle ben vicdanı reddi de doğru buluyorum. Çünkü dünya artık özgürlükler dünyasıdır" demişti.


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Vicdani ret düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İHLAS SON DAKİKA - Adalet Bakanı Sadullah Ergin bedelli askerlik ve vicdani ret düzenlemelerine ilişkin yaptığı açıklamada "Zorunlu askerlik kalkmayacak. Ömür boyu men cezası sürüyor, düzenleme hapis cezası ile ilgili olacak" dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret konusundaki çalışmanın en kısa sürede Bakanlar Kurulu'nda olacağını söyledi. Ergin'in açıklamasından sonra ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz konuya açıklık getirdi:

"Vicdani ret konusunda yurt dışındaki uygulamalara bakacağız. Arkadaşlar baktılar, ortak bir çalışmayı getirecekler. Vicdani retle bedelli askerliğin bir alakası yok"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret konusunda Milli Savunma Bakanlığının bir çalışma hazırladığını belirterek, “Bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına gelinmiş olacak. Çok kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulunda görüşeceğiz” dedi.

Manisa Milletvekili Sn.Selçuk ÖZDAĞ , üstü kapalı da olsa Adalet Bakanı Sn.Sadullah ERGİN ve Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ 'ın ilk açıklamaları " Vicdani Red " konusunu gündeme taşıyor....Haber kanalları da gayet tabiidir ki bunu yansıtıyor , yerine göre de " kurguluyor "...İyi de , sonra da dönüyor Sn.İsmet YILMAZ aşağıdakileri söylüyor...;

BAKAN Sn.İsmat YILMAZ Ne Dedi...:
Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın "vicdani ret" ile ilgili yaptığı bir açıklamanın sorulması üzerine de Bakan Yılmaz, "Türkiye'nin gündeminde vicdani ret yok. Nedir Türkiye'nin gündeminde olan? Vicdani redde verilen hapis cezasının her tekerrüründe hapis cezasını kaldırıp, makul tek cezaya düşürmek. Bu da İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına uyumlu hale getirmek için Türkiye'nin yapması gereken yükümlülük" diye konuştu.

"YOK KARDEŞİM... ZORUNLU ASKERLİK VAR"
Özdağ'ın "istemeyen askere gitmeyebilir" şeklinde bir ifadesi olduğunun hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Yok kardeşim. Türkiye'de zorunlu askerlik var, olacak. Hiçbir sıkıntı da yok" ifadelerini kullandı
.

Simdi vicdani Red ile ilgili kim ne diyecek..?

Vicdani Red gündemde yok ise Milletvekili Sn.Selçuk ÖZDAĞ , Adalet Bakanı Sn.Sadullah ERGİN , Milli Savunma Bakanı Sn.İsmet YILMAZ bunu durduk yerde niçin " uluorta " gündeme taşır...??? Nedeni için şıklara bakalım....:

1-Birileri " makul ceza " durumunu anlatırken Sn.Milletvekili ve Bakanların sanırım anlatılanlara kafaları basmamıştır...

2-Aslında böyle bir düşünce vardır , yapılan " nabız yoklamadır "...

3-Gerçekten böyle bir konu hükümet gündemine hiç ama hiç gelmemiştir,bunlar " münferid " açıklamalardır ,yani hükümetten tamamen bağımsız , şahsi açıklamalardır...Bu çok inandırıcı olmamakla birlikte doğru da olsa bir milletvekilinin ve bakanların gündemde olmayan bir şeyi " ULUORTA " dillendirmesi ne kadar doğru...Söyleyen kişi bir milletvekili , üstüne üstlük iktidar partisi milletvekillerinden ve bakanlar...?

Ayrıca durup dururken " GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK " ne ilktir ne de son olacaktır...Ateş olmayan yerden duman çıkmaz...

Tabii ki Sn.Başbakan'ın bu konuda söyledikleri konuya " NOKTA " anl***** gelir de Milletvekili ve Bakanlar bu konuda kendilerini nasıl AK layacaklar onu merak etmeye başladım...Reva mı , bu ülke insanını günlerdir gündemde olmayan bir konu hakkında meşgul etmek...

Yani sözün özü bu konuda sorun sütten çıkmış ak kaşık olmamakla birlikte medyada değil , sorun iktidar partisinin milletvekili ve bakanlarında...Kısaca sanırım Hükümette...Yoksa kimse rüyaya yatıp ne üretelim , türetelim diye düşünmüyor...

Sağlıcakla kalınız...
 
Bir partide bu kadar ikilem...

Ben bu tür konularda en yetkili agizdan cikana bakarim.. Ama alintiladigin haberleri okuyunca adalet bakani,savunma bakani, millet vekili nin konu hakkinda ve son olarakta basbakanin nokta koyusu sanki akp de bakanlar - millet vekilleri - parti genel baskani arasinda gündem noktasinda bayaaa bir kopukluk oldugu görünüyor...
 
Bu insani hak yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyadaki halklar için insani önemdedir ve gereklidir.

Vicdani ret orduyu güçlendirmez tabi ki... Yani bu ülkenin ordusu modern silah ve teçhizata sahip olmadığından asker sayısı ile bu eksikliği kapatmaya çalışıyor. Bugün dahi askerlik hizmetinden bir zaman da olsa kaçmak için ya da kısa dönem yapmak için insanların okullara kayıt olduklarını, olabildiğince ertelediklerini düşünürsek; devletin tanıyacağı böylesi bir hak ile büyük bir asker kaybına uğrayacaktır ordu.

Keşke hiçbir ülkenin ordusu olmasa... Keşke hiçbir halkın hiçbir gariban çocuğu silah şirketlerinin para hırsına ve egemen sınıfların pazar mücadelesine kurban edilmese... Böylesi bir dünyaya yavaş adımlarla da olsa ulaşmanın -bu tarihi gerçeğin zamanla da olsa geleceği inancı en azından bizden sonraki nesiller için sevindirici.
 
  • Etiketler
    bedelli askerlik vicdanı ret vicdani ret nedir vicdani ret yasası
  • Üst Alt