• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

'Vicdani' değil 'imani' retçi!

• Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 24
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
'Vicdani' değil 'imani' retçi!

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Özgürlüklerle ilgili çok basit bir örnek vereyim. İranda devlet yasaları gereğince başınız açık dolaşamazsınız ve çok sıkı kurallar vardır her konuda. O ülkedeki insanlar tıpkı koyunlar gibi "Biz bu ülkede yaşıyoruz, o halde başımızı eğip yasalarına uymalıyız" mı diyorlar? Rahatsız olanlar çok olduğu zaman sokaklara dökülüyorlar, gösteriler yapıyorlar. Zulüm gören taraf her zaman sesini çıkarmalıdır. Dayatmalarla hiç bir şey olmaz. Ayrıca öyle düşünen adamın askerliğinden ne hayır gelir? Lütfen şu işi dikkatli düşünün arkadaşlar. Aslolan zulmün karşısında olmaktır, sadece karşıt görüşlerin karşısında olmak değil.

ajan

Tecrübeli
Üye
Lütfen şu işi dikkatli düşünün arkadaşlar. Aslolan zulmün karşısında olmaktır, sadece karşıt görüşlerin karşısında olmak değil.
ben tekrar düşündüm :) hiç aklıma yatmadı valla sakata geliriz...

İnci

Kıdemli
Üye
Ben de o yasanın yanlış veya yetersiz olduğunu düşündüğümü söylüyorum. Halk yönetimi ile yönetildiği söylenen bir devlette bunu söylemeye hakkım olduğunu düşünüyorum :) Size "yanlış olan" ve yanlışlığının ucu size de dokunabilecek 100'lerce yanlış veya eksik yasa sayabilir eMiLy geldiğinde :) Örneğin bir ara cezaevi mahkumları için af çıkmıştı hatırlarsanız. O afda tecavüz edip bırakanların aftan yararlanamadığını, ama tecavüz ettikten sonra mağduru öldürenlerin aftan yararlanıp çıktığını duymuştum. Her yasa doğru ve eksiksiz olacak diye bir şey yok.

Ayrıca ben askere gittiğimde öyle insanlar gördüm ki "Gerçekten de bazıları için askerlik gerekliymiş" dedim. Ama askerliğin bazıları için gerekli olması ile zorunlu olması arasında FARK VARDIR.
Düşünce özgürlüğü diye bir şey var. Bu yüzden istediğinizi söyleme hakkınız var.

Son düzenleme:

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Tabi bahse konu arkadaş kendi inancına uygun bir ordu olsa, muhtemelen o da silah kuşanıp öldürmeye gönüllü gidecekti.

Bu durumda savaş karşıtı olmaz diye düşünüyorum.

Üst Alt