Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?,Kimler vergi müfettişi olabilir? ,Vergi Müfettişliği , vergi müfettişi olma şartları

Atanamayan öğretmenler başta olmak üzere, üniversitenin bazı bölümlerinden mezun olan öğrenciler Fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri vergi müfettişliği yapabilecek.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği yüksek öğretim kurulunca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğretim kurumlarından birini bitirenler de vergi müfettişi olabilecekler. Öte yandan kadroların yüzde 25′i de bu bölüm mezunlarına ayrılacak.

Bir önemli değişiklik de vergi müfettişlerinin ” 8 yıl görev yapmış olmak” şartı da kaldırıldı. Ayrıca, vergi müfettişliği mesleğine yönelik sınav ÖSYM tarafından yapılacak. İlk sınavda başarı elde edemeyen vatandaş, ikinci sınava girme hakkına da sahip olacak. Sınava yönelik bir değişiklik daha mevcut olup bu da sözlü sınavın yazılı sınav konularından yapılması şartı da artık geçerli değil.

Meslekte Vergi Müfettişliğinde geçen yılda dahil olmak üzere (3 yıl), toplamda 10 yıl çalışmış bir Vergi Müfettişi, Vergi Başmüfettişi kadrolarına atanma hakkına sahip olduğu kadar kamu sektörü dışında da Yeminli Mali Müşavir (YMM) sıfatıyla başlama hakkını kazanır.
 
Üst Alt