Velayetin değiştirilmesi davası dilekçesi

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
....... MAHKEMESİNEDAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : Velayetin Değiştirilmesi İstemi.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim, davalı ile daha önceden evliyken boşanmışlardır. Bu boşanma sırasında küçük çocukları ...’nin velayeti de davalı anneye verilmişti. Buna dair kararı dilekçemizle sunuyoruz.

2-) Ancak daha sonra velayet sahibi davalı anne ... adlı şahıs ile yeniden evlenmiştir. Davalı anne çalışmayıp eşinin geliri ile geçinmektedirler. Davalının şimdiki eşinin de önceki evliliğinden olan çocuklarını mahkeme gerektiği gibi bakmaması yüzünden anneye bırakmıştı. Kendi öz çocuklarına bakamayan üvey babanın ...’ye bakması beklenemez. Bu durumda anne de çocuğa gerektiği gibi ilgi ve yardımda bulunamamaktadır.

3-) Bu nedenle, küçük ...’nin davalı annede olan velayetinin değiştirilerek babaya verilebilmesi için dava açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 337 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kaydı, boşanma ilamları, tanık beyanı ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, küçük ...’nin velayet hakkının davalı anneden alınarak müvekkilim babaya verilmesine, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…Davacı Vekili

Av.
 
Üst Alt