Vejetaryen olmak için 21 neden

Vejetaryen Olmak için 21 neden

1-Et yememek, yağ tüketimini azaltmanın en iyi ve en kolay yollarından biridir. Modern çiftliklerde yetiştirilen hayvanlar daha çok kar elde etmek için kasıtlı bir şekilde şişmanlatılmaktadır. Yağlı et tüketimi ise kalp krizine ve kansere yakalanma riskini artırmaktadır.

2-Her iş günü her dakika binlerce hayvan mezbahalarda öldürülmekte, acı ve ıstırap çekmektedirler. Yalnızca ABD’de her saat 500 000 adet hayvan eti için öldürülmektedir.

3-Her yıl, milyonlarca gıda zehirlenmesi vakası kaydedilmektedir ve bunların büyük bir kısmı et yemekten kaynaklanmaktadır.

4-Et, kesinlikle insan vücudunun vejetaryen bir diyetle karşılayamayacağı herhangi bir protein, vitamin veya mineral içermemektedir.

5-Milyonlarca insanın ölümcül bir açlık çektiği Afrika ülkeleri, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların sofralarını süsleyecek hayvanların daha da şişmanlatılması için gelişmiş ülkelere tahıl ihraç etmektedirler.

6-Tükettiğiniz etler hayvanların kuyruk, ayak, rektum ve omurilik kısımlarını da kapsıyor olabilir.

7-Tükettiğiniz sosisler, öğütülmüş bağırsak ihtiva edebilir. Peki, bu bağırsakların öğütülme esnasında boş olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

8-Yetiştirdiği bitkileri daha sonra kesip yiyeceği hayvanlara yedirmek yerine insanoğlu kendisi tüketseydi, dünyadaki açlık sorununun bir gecede ortadan kalkacağını biliyor muydunuz? Unutmayın ki 40,4 dönüm arazi sadece 20 kişiye yetecek kadar sığır eti üretirken, aslında 240 kişiyi beslemeye yetecek kadar buğday üretebilir.

9-Her gün milyonlarca bir-günlük erkek civciv yumurtlayamayacağı için öldürülmektedir. Bu katliamın nasıl yapıldığı ile ilgili ise hiçbir kural bulunmamakta, bu hayvanlar bazen ezilerek bazen de boğularak öldürülmektedir. Ölen civcivler gübre şeklinde ya da diğer hayvanlara yem olarak kullanılmaktadır.

10-Tabağınızı süslemek için öldürülen hayvanlar yalnız, dehşet halinde, mutsuzluk ve acı içinde ölmektedir. Bu katliam merhametsizce ve insanlık dışı bir şekilde yapılmaktadır.

11-Eğer vejetaryenseniz fazla kilolarınızdan kurtulmanız ve kilonuzu korumanız daha kolaydır.

12-Dünyadaki yağmur ormanlarının yarısı hamburgerlerinizdeki sığırların otlatılmasına yer açılması için yok edilmektedir. Sera gazlarının % 20’si ormanların yakılması sonucu oluşmaktadır. Yağmur ormanlarının yok edilmesi sonucunda her yıl 1 000 hayvan türünün soyu tükenmektedir. Ayrıca her yıl yaklaşık 60 milyon kişi açlıktan ölmektedir. Bu kişilerin hayatının, sığırların ya da diğer çiftlik hayvanlarının şişmanlatılması için kullanılan tahılları yiyerek ya da Amerikalılar’ın sadece % 10 daha az et tüketmeleri durumunda kurtarılabileceğini biliyor musunuz?

13-Dünyadaki tatlı su kaynakları hayvancılık yüzünden giderek daha fazla oranda yok olmaktadır ve hayvan yetiştirenler suyu en fazla kirletenlerdir. Nitekim 2,2 Lira değerinde bir etin üretimi için 17 000 litre su harcanmaktadır.

14-Et yediğinizde hayvanların beslenmesi için kullanılan hormonları da tüketiyorsunuz. Dünyanın bazı yerlerinde hamburger etlerinin dörtte biri, sığırlara verilen büyüme hormonlarını içermektedir ve bu hormonların ileride sağlığınızı nasıl etkileyeceği bilinmemektedir.

15-Et yiyenler arasında kansızlık, apandisit, arterit, meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, kabızlık, diyabet, safra taşı, gut, yüksek tansiyon, hazımsızlık, obezite, hemoroid ve varis gibi hastalıklar daha yaygındır. Ömür boyu vejetaryen olanlar et yiyenlere kıyasla % 22 oranında daha az sıklıkla hastaneye gitmektedir. Vejetaryenlerin kolesterol seviyesi et yiyenlere kıyasla % 20 daha düşüktür ve bu da kalp krizi ve kanser riskini önemli ölçüde düşürmektedir.

16-Bazı çiftçiler hayvanları sakin tutmak için sakinleştirici ilaçlar, bazıları da çeşitli enfeksiyonlarla başa çıkmak için rutin olarak antibiyotik kullanmaktadır. Et yediğinizde bu ilaçları da vücudunuza almış oluyorsunuz. Amerika’da antibiyotiklerin % 55’i hayvanlar için kullanılmaktadır ve penisiline direnç geliştiren stafilokok basili yüzdesi 1960 yılında % 14 iken 1988 yılında % 91’e yükselmiştir.

17-Dünya üzerinde et yiyen bir kişi hayatı boyunca ortalama 36 adet domuz, 36 adet koyun ve 750 adet tavuk/hindi tüketmektedir. Bunca katliama vicdanınız el veriyor mu?

18-Hayvanlar da insanlar kadar acıyı ve korkuyu hissedebilir. Son saatlerinizi bir kamyon kasasında dehşet içindeki yüzlerce hayvanla aynı kafese paketlenmiş bir şekilde ve sonra birden kanla ıslanmış bir ölüm odasına acımasızca itilerek mi geçirmek isterdiniz? Et yiyen herkes, hayvanlara yapılan bu muameleye göz yummuş ve bunu desteklemiş sayılır.

19-Bir yaşındaki hayvanlar 6 haftalık bebeklere kıyasla daha fazla zihinsel düşünce gücüne sahiptir. Domuzlar ve koyunlar, küçük çocuklardan daha zekidir.

20-Ölü hayvanları yemek barbarlıktır.

21-Vejetaryenler et yiyenlere kıyasla daha formdadır. Dünyanın en başarılı atletlerinden çoğu vejetaryendir.
 
Üst Alt