• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Vatandaşlık İle Kulluk..

atmaca34

Kıdemli
Üye
Ben bir kul'um,teb'a değil, herkes eşit rabbimin huzurunda.Zengin-fakir, avrupalı-asyalı ,zenci-kızılderili, şehirli-köylü,patron-işçi...Üstün olan sadece Allah'tır, kul olan vatandaşlar arasında ise üstünlük sadece takva sahibi olanlardadır, yaratılan kullar içinde insani vasıfları en iyi temsil eden, örnek şahsiyetlerdedir.
Herkes tarağın dişleri gibi eşittir benim dünyamda.Bu sloganik, şekilci, ütopik bir özgürlük değildir, imanımın bir gereği, yaşam tarzımın sonucudur.Vatandaş , birey...gibi kavramlarla uyutulup, içi boş terimlerin ardından sürüklenmem ben.Sadece seçim zamanı hatırlanıp, en az 100 yıldır üzerinden siyaset yapılan, vasıta olarak kullanılıp, değer veriyor gibi gösterilip sömürülen biri olmam ben.Adına hüküm sürülüp, kendisi fakir olan, hor görülen, ezilen, sürü yeri konan, düşünme ve karar verme yeteneği kendisine layık görülmeyen, maddi manevi yetkilerini belli zümrelere kaptıranlardan asla olmam ben.Muhatabım bakan, paşa, patron,...olsa da benim gibi kul olduğunu bilirim.Kim olursa olsun Allah'ın yarattığıdır, kendisine saygı gösterir ama asla kulun kulu olmam ben.Önünde eğilmem, kıvırmam, yalakalık yapmam, korkmam....Çünkü herkes kuldur benim gözümde,biriz , aynıyız, eşitiz, hürüz, kardeşiz, emanetçiyiz...Önünde tek eğileceğim, Yaratıcıdır benim.Geri kalanlar sadece kul'dur, benim gibi.Vatandaş bırakın bakanı, cumhurbaşkanını... "vekiline " ulaşmak için araya vasıtalar koyarken, kul olan benim vasıtaya ihtiyacım ise asla yoktur!
Ben kul'um ; yaratılan ve eşrefi mahlukat olanım ben.Tüm insanlar ya atam Adem'den fıtraten kardeşim ya da dinim İslam'dan dolayı din kardeşimdir benim.Aramızda üstünlük yarışı yoktur.Mal sahibi de sadece emanetçidir, sağlıklı olanda genç olanda...Hepsi aynı gemide aynı yere yolculuk ederler.Tek üstün vardır, kulların Hâlik'i, Azze ve celle; Allah! Bizde üstünlük kıstası para, güç, siyaset, torpil...değildir çünkü ben kul'um.Pragmatist, egoist, benci birey değilim ben, türlü yöntemlerle fikri, aklı, düşüncesi sömürülen vatandaş değil, her biri bir alem olan kullar içinde eşit ama her biri iyilikte yarış içinde olanlar içinde olanlardanım ben, çünkü kul'um ben, Hamdolsun !
Ben kul'um, Abdal'ım Pir Sultan gibi.Benden Veliler çıkar, Hacı Bektaş'lar gibi.Benim dünyamdan Yunus'lar çıkar, Mevlana'lar çıkar, örnek diye...Yurttaş, vatandaş, birey...sadece slogan, elma şekeri gibi...Aslında yurdumda da , dünyada da ezilen onlardır,sömürülenlerde onlar.Vergisi alınan, askere çağrılan, beş yılda bir oy kullanan, adına kanunlar çıkarılan, idamlar ,ihtilaller yapılan, cinayetler işlenen, enformasyon ile yönlendirilen, basmakalıp kavramlarla uyutulan, asla kendine verilen sözler tutulmayandır onlar.Tüm bunlarda edilgen konumda olanda onlarır...Ama tümcelerde efendi de onlardır, yönetende ...Kul'un ise Allah'ı vardır.Cumhurbaşkanın da , vekilinde üstünde.Yaratan ,rızık veren, tek Mâlik, yönetici.Sözünden asla caymaz...
Seçtiğimin, patronumun, paranın, gücün... kulu olmak yerine Yaratıcıya kul olurum ben.Benim dünyamda riya, kibir, yasaktır.Sekiz yıllık zorunlu eğitim değil, beşikten mezara dek ilim söz konusudur benim dünyamda.Senede bir gün değil , her gün cennet annelerin ayakları altındadır...Benim Rabbim,Malik'im bana asla yalan söylemez,verdiği sözü bilirim ki kesin tutandır O... 3-5 anahtar sözü verip sonra aile resmi ile kazık atmaz bana, dünyaya demokrasi adı altında sömürü düzeni getirmez.Ben aldatılmam, yalanlarla kandırılmam.Ben kul'um , tabi olduğum ise vatandaşında , bireyinde, yurttaşında, yurdunda asıl sahibidir Allah'tır.
Özetle; kullukta herkes eşittir.Herkes Allah'ın huzurunda sınıf-makam-zümre-soy-sop farkı gözetilmeden sadece kuldur.Ama vatandaşlıkta kanun önünde, pratikte, uygulamada, ...mutlaka farklılık olmaktadır.Kanunlar örümcek ağı gibidir, sinek- vatandaş- takılır, arı - zengin, güçlü- deler geçer.İnsanı içten güdüleyecek bir motivasyon kaynağı yoktur vatandaşlıkta.kanun bir yere kadar, polis yoksa çal, yolsuzluk yap, rüşvet ver, saldır...! Kul ise "ahiret, melek, basir Allah, kul hakkı, ...gibi kavramlar ve güdü kaynakları buna engel olur...!
Bende tabii ki yurttaşım, bireyim.Vatanım, kişiliğim, iradem var.Ama kula kulluktan kurtaracak tek çözümün adının Allah'a kulluk olduğunun da bilincindeyim. Evrenselim, eşitim, özgürüm, hürüm...Çünkü kulum ben.Allah'a kul olan kula kulluktan kurtulur.Ben de o kurtulanlardanım ,bi-iznillah, El-hamdü-l'illah. Kul Erenler
islamustundur.com

ResuLL

Tecrübeli
Üye
Cevap: VatandaşlIk ile kulluk..

'' Bende tabii ki yurttaşım, bireyim.Vatanım, kişiliğim, iradem var.Ama kula kulluktan kurtaracak tek çözümün adının Allah'a kulluk olduğunun da bilincindeyim. Evrenselim, eşitim, özgürüm, hürüm...Çünkü kulum ben.Allah'a kul olan kula kulluktan kurtulur.Ben de o kurtulanlardanım ,bi-iznillah, El-hamdü-l'illah. Kul Erenler ''

anlatımın ozu son satırlarda saklı ama anlayabılene..
paylasım ıcın Saolasın Dostum

atmaca34

Kıdemli
Üye

yaradana kulluk yerine sistemlere kulluk edenler ............

D€NiZ

Kıdemli
Üye

Özetle; kullukta herkes eşittir.Herkes Allah'ın huzurunda sınıf-makam-zümre-soy-sop farkı gözetilmeden sadece kuldur.Ama vatandaşlıkta kanun önünde, pratikte, uygulamada, ...mutlaka farklılık olmaktadır.Kanunlar örümcek ağı gibidir, sinek- vatandaş- takılır, arı - zengin, güçlü- deler geçer.İnsanı içten güdüleyecek bir motivasyon kaynağı yoktur vatandaşlıkta.kanun bir yere kadar, polis yoksa çal, yolsuzluk yap, rüşvet ver, saldır...! Kul ise "ahiret, melek, basir Allah, kul hakkı, ...gibi kavramlar ve güdü kaynakları buna engel olur...!
Bende tabii ki yurttaşım, bireyim.Vatanım, kişiliğim, iradem var.Ama kula kulluktan kurtaracak tek çözümün adının Allah'a kulluk olduğunun da bilincindeyim. Evrenselim, eşitim, özgürüm, hürüm...Çünkü kulum ben.Allah'a kul olan kula kulluktan kurtulur.Ben de o kurtulanlardanım ,bi-iznillah, El-hamdü-l'illah. Kul Erenler
Hepimiz birer Allah'ın kuluyuz...Hepimiz eşitiz yaradanın nazarında..Öldükten sonra hiç kimse zengin ,fakir,iş adamı,köylü,cumhurbaşkanı,padişah...vb....değil herkes yaptıklarından,iyiliklerinden,kötülüklerinden,günahlarından,sevaplarından sorgulanacaktır..

atmaca34

Kıdemli
Üye

herkes eşit..ölen kişi rütbesi makamı ne olursa olsun
erkişi niyetine diye namazı kılınıyor..(erkekler için)

kulluğunu düzgün yaptıysa makam mevki belki orada farklılaşa bilir..

RAB'bım kendisine kul habibine ümmet eylesin..

yavuz34

Tecrübeli
Üye
Kulluk Yani ABDİYET BAMBAŞKA BİR ŞEYDİR.Her İnsan İSLAM FITRATINDA DOĞAR İŞTE O ZAMAN BİR KULDUR. Taa ana rahmine düştüğünden beri orada bir derviş misali sessiz sedasız sükunet içinde oturur ve sabırla bekler.Ama doğumdan belli bir müddet sonra yavaş yavaş Halinden şikayet etmeye başlar bunu ağlamalarla belli eder. İsyanlar başlar çünkü Gaz sancıları çeker.Emekleme ve Yürümeler başlar.İstedikleri verilmezse kaprisleri başlar:)) O artık masumda olsa kul değildir.Zamanla masumiyetinide yitirir. Kimisi yaşam mücadelesinde başarılı olur.Bu mücadelede başarılı olanlar Kesin olarak Kula kuldurlar.Askeri bir okulun sınavını kazanırsın. Orada hazırolda durmayı Emredersiniz! demeyi öğrenirsin.Zamanla seninde karşısına hazırola geçerler,Tıbbı kazanırsın Profun Karşısında el pençe divan durursun. Hocam! Hocam diye arkasından koşup çantasını taşır onu pohpohlarsın. Bir gün gelir sende hoca olursun.Hiç bir şey olmasada Vasıfsız işçi hamal olursun Patronunun peşinden koşarsın.Ama aldığın ücret evdeki karına yetiyorsa oda senin karşında el pençe divan durur,çocukların olur onlarda sana itaat ederler.
Dolayısyla Sen KURANİ anlamda ABDULLAH olamazsın.Ama Şayet Yaşamında aksilikler olupta bir DÜŞERSEN! SAKIN AMA SAKIN DÜŞME! Düşenin dostu olmazimiş.Yeniçeri Bektaşiliğinde SECDEYE DÜŞME denir.DÜŞ! EVLADIM DÜŞ! derler. Ve arkasından Baba erenler kıs kıs güler ve DÜŞENİN DOSTU OLMAZ İMİŞ DEYE SÖYLENMEYE BAŞLAR.Ama vardır bir dostu. Öyle bir dost öyle bir patronki Yunusun tabiri ile SENİ BEN SEVERİM CANDAN İÇERU.YOLUM VARDUR BU ERKANDAN İÇERU.
Ama daha dur bakalım İlk önce bir CEHENNEMDE bir güzel yan.İşini kaybettin ve artık bulamıyorsun?İşin gitti evde karın çocukların elini açmış seni bekliyorlar! Bilki işin senin SADOM(DIŞ) şehrindi.Lutun ise DÜNYEVİ SEVGİNDİ. LUTUN KARISI OLAN O KOCA KADINSA EMEKLERİNDİ.Bak Lut haricinde hepsi tuzla buz oluverdiler.Aaaa bak Eşin ve çocuklarında Evde yoklar . Bak görüyormusun eşin bir mektup bırakmış!Bilki GAMORAN(İÇDİR) da gitti.VE BİLKİ ARTIK İÇİNDE YANAN O ÇARESİZLİK ATEŞİ İLE CEHENNEMDESİN. SEN ÖZ BENLİĞİNE ZULM ETTİN. ÖZ BENLİĞİN İSE YETİMİNDİ.Hadi şimdi Elimize Mushafı alalım Ve açalım bakalım FECR suresini neler yazıyor:
Fecr 15:İnsan böyledir;Rabbi kendisini deneyip de ona cömert davranır,nimet yağdırırsa:"Rabbim bana ikramda bulundu" der.
Fecr 16:Ama Rabbi onu sıkıntıya uğratıp rızkını ölçüye bağlarsa:"Rabbim bana ihanet etti"der.
Fecr 17:Doğrusu şu ki ,siz yetime ikramda bulunmuyorsunuz.
Fecr 18 :yoksulun doyurulmasını teşvik etmiyorsunuz
Fecr19 :Mirası derleyip toparlayıp yiyorsunuz
Fecr 20:Malı,devşirip depolatacak bir sevgiyle seviyorsunuz.
Fecr 21 :İş böyle gitmeyecektir.Yer birbirine çarpılıp dümdüz hale getirildiğinde
Fecr 22:Rabbin gelip melekler saf saf dizildiğinde
Fecr 23:O gün Cehennemde getirilir.İşte o gün düşünüp anlar insan.Ama düşünüp hatırlamanın ona ne yararı var!
Fecr24:Derki:Keşke şu hayatım için önden birşeyler gönderseydim
Fecr 25:O gün hiç kimse onun azabı gibi azap edemez
Fecr26 :Ve hiç kimse onun vurduğu gibi bağ vuramaz.
Bu haller Tahtalı köyden sonra Hayali ruhlar için değildir Sayın Okuyucu kardeşlerim. Bu haller ÖLMEDEN ÖNCE ÖLENLERİN İLK HALLERİDİR.İçiniz cayır cayır yanar sanki içinizden birşeyler kopar. Çünkü Allah emaneti Yetimleriniz azaptadırlar.Evet dünyayı ve dünya malını çok seviyorduk ama Kanaatkardık. Depodakiler yeter diyorduk ama yetmediler işte!
Ve pişmanlıklarda başladı Keşke O amire karşı daha Sağ duyulu davransaydım denmeye başlandı(24 ve 25 ayetler) ama heyhat.BU HALLERİ ANCAK YAŞAYAN VE ÜMİDİNİ YETİRENLER BİLİR VE ANLARLAR.TATMADAN BİLİNMEZ.
Ama işte bunlara rağmen MUCİZEVİ BİR HAL DAHA OLUYOR:Her şeye rağmen bu berbat duruma EYVALLAH deyip yaşamı yinede SEVEBİLMEK. İşte buda Bağışlanmaktır. Bu Allahtan Razı olmak ;Allahında senden Razı olması halidir. Bu Dünya nimetine Sırça Cennet köşkünden bakıpta Rahat olabilmektir. BU GERÇEK ABDİYETTİR. şimdi ayetlere devam edelim:
Fecr27:Ey sükuna kavuşmuş benlik!
Fecr 28:Dön Rabbine,Razı etmiş ve Razı edilmiş olarak
Fecr 29 :GİR KULLARIMIN ARASINA
Fecr 30:GİR CENNETİME
Artık ana rahmindeki çocuk değiliz Ve ABDİYETİ İDRAK İLE YAŞIYORUZ.
Derman aradım derdime
Derdim bana derman imiş
Bürhan aradım aşkıma
Aşkım bana bürhan imiş
Hala Abdiyetmi? O zaman GELME GELME .Gelenin malı.Gidenin canı. Baki selamlar.

T

tuğrul güvenç

Ziyaretci
Dünya üzerindeki bir güce(devlete)hiyerarşi si ne olursa olsun tabi olmak kulluktur. Burdaki kulluk takip etmek biad etmek anlamındaki kulluktur. Zira tersini iddia eden bir sistem kendi ile alay etmiş olur.Örneğin islam devletine tabi olan biad eden biri de o devlete hali hazırda kul(emre amadedir). Zaten icap ve kabulun gereklerinden olan bir şeydir bu.Güç size sunar icabet etmenizi ister , size bazı haklar ve görecler verir , sizde kabul yada red ederek onu tanımıs(kabul etmiş , biad) etmiş olursunuz.Bu anlamdaki bir tabiyette sorun yoktur, sorun bu tabiyeti insanın kime verdiğidir.Yani kime vatandaş ve tabi olduğudur, kimin sunduğu ve icabet beklediği şeyleri , kim olarak kabul ettiğidir insanın. Bu yazıyı yazan kişiyi bulamadım , bulmak ve konusmak isterdim, Ben 8 senedir tc vatandaslığını red etmiş anayasasını red etmiş ve tüm bunları allah ,^^onları red edin^^ dediği için ettim. Allah iki yüzlü olmayı , safı ne olursa olsun en aşağılık kılmıstır.Hem allah ve ahiret diyecek kişi hemde tc anayasasını kabul edecek yada o anayasanın kabulunun ilk esası olan vatandaşlığı kabul edecek , her iki tarafada yani hem allaha hemde tc ye iki yüzlüktür. Tc için fark etmez vatandaslarının iki yüzlü olması , kalplerinde yüreklerinde ne olduğu , o boyun eğdirdimi kabul ettirdimi ona bakar . peki allah !

Üst Alt