Varis nasıl oluşur?

varis nedir?​

Toplardamarların genişleyip bükümlü ve deride belirgin görünümle karakterize bir damar hastalığıdır. Normalde kalbe gelen temiz kan atardamarlarla tüm organ , doku ve hücrelere gönderilir. Metabolizmanın çalışması sonucunda kan kirlenir ve toplardamarlarla tekrar kalbe geri gelir. Toplardamarlardaki kan , yerçekiminin tersine bir akış gösterir. Özellikle bacaklardaki damarlar , kanı kalbe taşıyabilmek için oldukça fazla çaba harcarlar. Bu görev sırasında özellikle bacaklardaki kaslar kasılıp gevşeyerek kanın kalbe doğru akmasına yardım eder. Asıl mekanizma , damar içinde bulunan ve kanın tek yönlü olarak kalbe doğru akmasını sağlayan damar içi kapakçıkların çalışmasıyla şekillenir. Damar kapakçıkları , gelen kanı kalbe doğru yönlendirecek şekilde açılır. Kan geçince de kapanır ve geriye akmamasını sağlar. Böylece akım kalbe doğru ve tek taraflı olarak devam eder. Varis , bu mekanizmanın bozulması sonucu oluşur. Variste damar kapakçıkları tam olarak kapanabilme fonksiyonunu kaybetmiştir. Bu durumda kan ilerleyemez ve geri kaçar. Geri geldiği yerde göllenme oluşur ve bu da damarın zamanla genişlemesine , sarkmasına ve kıvrımlaşmasına neden olur.

Kadınlarda varis görülme oranı , erkeklere göre daha fazladır.

Varisler genelde fazla basınca maruz kalmaktan dolayı meydana gelir. Ayakta fazla kalmak , sürekli oturma gerektiren işlerde çalışmak , aşırı sıcak ortamda bulunmak , doğum , hamilelik gibi durumlar damarlar üzerindeki basıncı arttırır ve varis oluşumuna neden olur. Genetik yatkınlık durumlarında ise varis oluşumunda herhangi bir çevresel ya da davranış şeklinin etkisi yoktur. Sigara kullanımı , şişmanlık , yaşlılık , hormonal bozukluklar , hamilelikte aşırı kilo alınması , sigara kullanımı , uzun süre doğum kontrol haplarının kullanılması da varisi oluşturan diğer risk faktörleri arasındadır.

Varis genelde kadınlarda estetik kaygı nedeniyle üzerine düşülen bir konu olmuştur. Uzun zaman ağrısız , sancısız , şikayetsiz seyrettiği ve ilerlemesi yavaş olduğu için genelde tedavisinde gecikmeler olmakta ve bu da hastaları büyük sıkıntılara sokmaktadır. Bu nedenle varislerin ilerde derin ven trombozu , dolaşım bozukluğu ya da daha riskli sonuçlara dönüşmeden tedavisinin zamanında yapılması gereklidir.

Günümüzde varis tedavisinin çeşitli şekilleri mevcuttur.
  • Erken dönemde varis çorabı tedavisi
  • Lazer tedavisi
  • Skleroterapi
  • Basıncı düşüren ilaçlar
  • Cerrahi yöntem
Bu yöntemler hastanın durumuna , varisin şekline , evresine , damar yapısına göre doktor tarafından belirlenir. Tedavide en kalıcı yöntem , cerrahi yöntemdir. Erken müdahale edilen varislerde tedavi çok daha kolay olmakta ve hasta normal yaşantısına daha çabuk dönmektedir.

Varis oluşumunu engellemek ya da olan varisin ilerlemesini durdurmak için yapılabilecek doğru davranış şekilleri öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

Bu davranışların bazıları ;
  • Uzun süre hareketsiz oturulmamalı , belirli aralıklarla kalkıp dolaşılmalıdır
  • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmalı ve ayaklar dinlendirilmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapılmalı
  • Kilo almamaya dikkat edilme
kaynak evdekidoktor.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt