Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

Vajinismus tedavi başarı faktörleri; vajinismus sorununu üstesinden yenmek, vajinismusu kökten yenmek için son derece önemlidir. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen pek çok faktör mevcuttur. Ancak bunlardan 4ü çok önemlidir.

Vajinismus Tedavisi için 4 ana başarı faktörü: Güven Sabır Egzersizler ve Eş Desteği.

Bu bölümde vajinismus tedavisi için başarı unsurlarını ayrı ayrı ele alacağız.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İÇİN BAŞARI FAKTÖRLERİ

I. Altın Kural: Güven

Vajinismus tedavisi için başarıyı ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör güven unsurudur. Tam bir güven ortamı oluşmadan vajinismus tedavisinde başarıyı düşünmek hayaldir.

Güven olmadan cinsel terapi asla olmaz!
Güvenmenin üç ayrı boyutu var: Kişinin önce kendisine, sonra tedavisini yapan hekime ve tedavi yöntemine karşı duyduğu güvendir. Ancak vajinismus tedavisi için bir merkeze başvuran hastaların pek çoğunda kendilerine karşı güvende bir sorun vardır.

Ofisimize başvuran hastaların pek çoğu benzer ifadeler kullanmaktadır: Doktor bey ben size güveniyorum, ama kendime hiç güvenim yok

Özellikle tedavinin ilk aşaması geçildikten sonra, vajinismus hastasının kendine güveni oluşmaya başlar ve bu güven gittikçe artar.

II. Altın Kural: Sabır

Vajinismus tedavisi başarı faktörlerinden ikincisi sabırdır.

Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, inanç ve azim ile birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat, sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran ve hızlandıran diğer faktörlerdir.
Kaynak : vajinismus.com.tr

Vajinismus tedavisi için kısa sürede sonuca oluşmak için başarı kriterlerinin tam olarak sağlanması çok önemlidir. 2003 yılından itibaren, vajinismus başta olmak üzere cinsel terapiler üzerine çalışan Ankara ofisimizdeki deneyimlere göre aşağıdaki başarı kriterlerinin önemi büyüktür.

Günümüzde ortalama olarak 3 gün içerisinde vajinismus sorunu başarı ile çözüme kavuşmaktadır.

Vajinismus sorununun üstesinden gelmek için yeterli şartların sağlanması şarttır.

Vajinismus tedavisi için başarı kriterleri nelerdir?

1) İyi bir araştırma yapın​

Vajinismus başarısı için ilk adım tedavi göreceğiniz merkezi detaylı bir şekilde araştırmanız olacaktır. İnternet size bu konuda rehberlik edebilir. İnternet sitelerindeki ve forumlardaki yorumlar, okuduğunuz makaleler, başarı mektupları bu konuda önemli yer tutar.

Vajinismus tedavisi için klinik seçimi çok önemlidir.

2) Gecikmeden / Erken dönemde karar vermelisiniz​

Vajinismus başarısı için ikinci adım, uygun merkez seçimine karar verdikten sonra, artık daha fazla beklemeden bir an evvel tedaviye başlamaktır.

İyi bir araştırma yapıldıktan sonra güvenerek bulunan bir vajinismus tedavi merkezi, başarıya giden en büyük adımdır.

Başlamak bitirmenin yarısıdır
Yalnızca karar verip uygun bir tedavi merkezinde vajinismus tedavisine başlamak bile başarının yarısıdır.

Pek çok hasta bir kaç gün sürecek olan tedaviler yerine yıllarca sorunlarının üstünü örterek yaşamakta ve bu şekilde her geçen gün artan pek çok sıkıntıları omuzlarında taşımaktadırlar. Tedavi sonrasında ise çiftlerin kendilerine hep aynı soruyu yönelttiklerini izlemekteyiz: Keşke daha önce gelseydik, gereksiz yere yıllarca ertelemişiz, bu kadar kolay mı olacaktı, keşke bu işi bu kadar uzatmasaydık, Ah keşke, keşke

Maalesef bu sorunu yaşayan pek çok çift artık zaman içinde evliliklerini tam bir cinsel birleşme olmaksızın aseksüel bir şekilde geçirmekte ve bu durumlarını zaman içinde kanıksamaktadırlar. Hatta çiftlerin çoğu bu konuda destek almak yerine tüp bebek merkezlerine başvurarak çocuk istemleri nedeni ile aşılama ve tüp bebek tedavileri bile almaktadırlar. Ancak sorun değişik boyutlarda çığ gibi büyüyecektir.

Burada unutulmaması gereken diğer nokta cinselliğin birincil amacının zevk almak olduğudur. Çocuk sahibi olmak problemin bir kısmını çözüyor gibi görünse de vajinismusun bir evlilik problemi olduğu unutulmamalıdır. Zaman içinde tabi ki dünyaya gelecek bir çocuk evliliği taçlandıracaktır; ancak bu cinselliğin tek amacı olarak görülmemelidir.

Vajinismus ve başarı / Vajinismusun üstesinden gelmek için:
Vajinismusun üstesinden gelmek için tedavi sürecini olumlu yönde etkileyen dört önemli kriter vardır:
  • Güven- Güven cinsel terapilerdeki en önemli unsurdur.
    Güvenin üç ayrı bölümü vardır: Tedaviye-Terapiste ve Kişinin kendisine duyduğu güven.
  • Sabır- Tedaviyi alan kişi ve eşinin sabırlı, kararlı, azimli oluşları.
  • Vajinismus egzersizleri- Vajinismus terapisti tarafından kişilere ve eşlerine verilen ev ödevlerinin yeterince çalışılması.
  • Eş dayanışması- Erkek eşin eşine destek olması, tedavi sürecinde her zaman yanında olmasa da eşine verdiği destek.
Kendi tecrübelerimize göre başarı için bu dört önemli faktörün tamamının sağlanması son derece önemlidir.

Terapist ile etkili, dürüst ve samimi bir iletişim önemli bir vajinismus başarı kriteridir
Hastaların ve çiftlerin vajinismus tedavisini veren hekim ile sağladıkları etkili iletişim de önemli bir başarı kriteridir. Vajinismus tedavisi ile kesin başarı için hastaların terapistleri ile iyi iletişim içinde olması, güvenerek sorunlarını paylaşabilmeleri ve her konuda terapistlerine soru sorabilme rahatlığında olabilmeleri şarttır.

Kaynak : vajinismus.com.tr
 
Üst Alt