Vajinismus Tedavisi Nasıldır ?

Vajinismus sorununu yaşayan pek çok çiftin akıllarında yer alan soruların başında vajinismus tedavisi ve bilimsel tedavi yöntemleri ile ilgili konular bulunmaktadır.

Bu bölümde vajinismus tedavisi için uygulanması gereken bilimsel tedavi seçenekleri ele alınmaktadır.

Unutmayınız ki, vajinismus tedavi edilmediği müddetçe kendi başına çözümlenmeyen ve ailelerin hayatlarını mahveden bir problemdir. Pek çok aile yıllarca bu sorunlarının üstünü kapatarak görmezden gelmektedirler. Halbuki sorun zamanla küçülmeyeceği gibi küçük bir kar tanesinden çığa kadar büyümektedir.

Yine unutmayınız ki, doğru tedavi kliniğinde ilk kez görüşmeye gitmek bile tedavinin yarısı demektir. Bunun için çiftlerin bir an önce harekete geçmelerini ve araştırdıkları uygun bir vajinismus kliniğinde tedavilerine başlamalarını önermekteyiz.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmekte fayda var; her cinsel sorunda olduğu gibi vajinismusta da cinsel tedaviler kişilerin durumlarına göre bireyselleştirilmeli, yani kişinin çiftin problemine özgü olmalıdır. Diğer ifadeyle her vajinismus çifti için standart, tekdüze bir tedavi programı olamaz. Çünkü her kişide sorunun ortaya çıkma mekanizmaları, oluş nedenleri, genetik ve toplumsal faktörler faklılıklar gösterir.

Vajinismus tedavisi uygulayan profesyoneller jinekolog, psikiyatr ve diğer hekimlerdir. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için cinsel terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi, profesyonel bir hekimin seçimi son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisi yapan kişilere vajinismus terapisti adı verilir.

Vajinismus tedavilerinde vajinismus terapistleri tarafından en sık tercih edilen yöntemler arasında bilişsel - davranışsal cinsel tedaviler ve ek olarak bazı hastalarda uygulanabilen hipnoz tedavileri (hipnoterapiler) yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin En Sık Uygulanan Yöntemler:

  • a) Cinsel Bilgilendirme
    [*]b) Vajinismus Egzersizleri
Kaynak : ajinismus.com.tr
 
Üst Alt