Vajinismus Egzersizleri (Vajinismus Tedavisi)

Vajinismus tedavisi için kesin ve kalıcı çözüme ulaşmada davranışsal cinsel terapiler, yani vajinismus egzersizleri şarttır. Nasıl araba kullanmayı öğrenmek yalnızca kitapçığını okuyarak mümkün olamıyorsa, mutlaka bir takım egzersizlerin yapılmasını gerektiriyorsa, vajinismus hastalarında da yalnızca cinsellikle ilgili bilgi edinmek (bilişsel cinsel terapiler) sorunun çözümünde yeterli gelmemektedir.

Nitekim, 2003 yılından bu yana hizmet veren müessesemizde tedavi gören, tıbbi bilgisi yeterli düzeyde olmasına karşın vajinismus sorunu nedeni ile başvuran pek çok doktor, eczacı, diş hekimi, hemşire ve diğer sağlık çalışanı hastamız olmuştur. Görüldüğü üzere vajinismus sorunu meslek seçmez. Diğer taraftan kişiler cinsellikle ilgili bilgilere günümüzde internet, medya ve kitaplar aracılığıyla daha kolay ulaşma şansına sahiptirler.

Sonuç olarak uygulamalar (egzersizler) olmaksızın, yalnızca cinsellikle ilgili doğru bilgilenme yeterli gelmemektedir. Bu nedenle davranışsal terapiler şarttır.

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisi amacıyla ülkemizde en sık olarak uygulanan davranışsal cinsel terapi yöntemleri arasında parmak egzersizleri yer almaktadır.

Parmak egzersizleri ile çalışmalardaki amaçlar vajina kaslarını kontrol edebilmeyi öğrenmek ve vajina içini tanımaktır. Parmak egzersizleri hastaların bazılarında başarılı olabilir, bazılarında başarılı olmaz. Hatta vajinismus tedavisini bırakma sebebi olabilir.

Tarafımızca vajinismus tedavisi için hastalarımıza uygulatılan vajinismus egzersizleri arasında parmak egzersizleri YOKTUR.

Vajinismus hastalarımıza aile danışmanı, psikolog- davranış bilimci bayan asistanlarımız tedavileri süresince destek olmaktadırlar.

Vajinismus tedavisinde, günümüzde uygulanan modern ve hasta dostu bilişsel davranışsal cinsel terapiler sayesinde kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.
Kaynak : vajinismus.com.tr
 
Üst Alt