Vahiy Kitabında Geçen Soluk Renkli At ( Salgın Hastalıklar)

SOLUK RENKLİ ATIN BİNİCİSİ
“Baktım, soluk renkli bir at, binicisinin adı da Ölüm. Hemen arkasından ölüler diyarı [Mezar] geliyordu. Kılıçla, kıtlıkla, kırgınla ve yerin vahşi hayvanlarıyla öldürmeleri için onlara dünyanın dörtte biri üzerinde yetki verildi” (Vahiy 6:8).
Dördüncü atlı salgın hastalıklar ve diğer nedenlerden kaynaklanan ölümü temsil eder. 1914’ten kısa süre sonra İspanyol gribi on milyonlarca insanın yaşamına mal oldu. Ve muhtemelen 500 milyon kişiye bulaştı, bu o zaman yaşayan insanların 3’te 1’i demekti!
Fakat İspanyol gribi sadece bir başlangıçtı. Uzmanlar 20. yüzyılda çiçek hastalığından yüz milyonlarca insanın öldüğünü tahmin ediyor. Bugün bile tıp alanındaki kapsamlı araştırmalara rağmen, AIDS, verem ve sıtmadan milyonlarca insan ölüyor.
Savaş, açlık ya da salgın hastalık. Neden ne olursa olsun, sonuç aynı: İnsanlar ölüyor. Ve mezar, ölümün çaresiz kurbanlarını toplamaya devam ediyor.
GÜZEL GÜNLER ÖNÜMÜZDE!
Şimdiki bunalımlı dönem yakında sona erecek. Unutmayın, İsa 1914’te Şeytan’ı yeryüzüne atarak ‘zaferden zafere koşmaya’ başladı, ancak hâlâ son zaferine doğru ilerliyor (Vahiy 6:2; 12:9, 12). Yakında, Armagedon savaşında Şeytan’ın etkisini tamamen ortadan kaldıracak ve onu destekleyen insanları yok edecek (Vahiy 20:1-3).
Kutsal Kitabın bununla ilgili vaatlerine bakalım.
Dünyada savaş yerine barış hüküm sürecek. Yehova ‘yerin bir ucundan öbür ucuna savaşları bitirecek, yayları kıracak, mızrakları parçalayacak’ (Mezmur 46:9). Barışsever insanlar “barış bolluğunda mutluluk bulacaklar” (Mezmur 37:11).
Açlık yerine gıda bolluğu olacak. “Yeryüzünde tahıl bolluğu olacak, dağların tepesi ekinlerle dolup taşacak” (Mezmur 72:16).
Salgın hastalıklar ve ölümün yerini kusursuz bir sağlık ve sonsuz yaşam alacak. Tanrı tüm insanların “gözlerinden bütün gözyaşlarını silecek. Artık ölüm olmayacak, artık matem, feryat ve acı da olmayacak” (Vahiy 21:4).

İsa yeryüzündeyken, insanları barışçı olmaya teşvik etti, binlerce kişiyi mucizevi şekilde doyurdu, hastaları iyileştirdi, hatta ölenleri yeniden hayata getirdi (Matta 12:15; 14:19-21; 26:52; Yuhanna 11:43, 44). Tüm bu yaptıkları, onun yönetimi altında dünyada nasıl bir yaşam olacağıyla ilgili bize fikir verir.
Orada yaşayabilmek için şimdi ne yapmanız gerekir? Yehova’nın Şahitleri bu sorunun cevabını size Kutsal Kitaptan memnuniyetle gösterecektir.
Gözcü Kulesi No 3 2017 sayılı dergiden alınmıştır.
 
Üst Alt