Vacip Nedir?

E

Ebu-Ahmet-Musab

Ziyaretci
Arkadaşlar Farzın ve sünnetin ne olduğunu bilmeyenimiz pek yoktur herhalde ama Vacip

konusunda benim derin bir fıkhi bilgiye ihtiyacım var. Biçok insanında buna ihtiyacı

olduğunu düşünüyorum.

Şimdi bazı ibadetlere vacip deniliyo, bu neye göre belirlenmiştir? Bunun delilleri nelerdir?

Kaynakları ile açıklayabilecek var mı? yani örneğin kurban kesmek vacip deniliyor. Bunun

delili nedir? Neden sünnet veya farz değilde vacip dendiğini merak ediyorum.

Bir başka soruda şu: Vacip bir ibadeti yapmamanın hükmü nedir? Mümkünse sünnetten ya

da Ayetten delillerle açıklayın. Teşekkürler.
 
Vacip: Yapılması zanni delil ile sabit olan hükümlerdir.Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeydir.(Bayram Namazları,Vitir Namazı,Kurban Kesmek gibi.)

Sünnet:Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.)

Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.

sünnet ikiye ayrılır:sünnet-i müekkede,sünnet-i gayrı müekkede

sünnet-i müekkede:peygamber efendimizin(s.a.v) çok sık devam edip pek az terkettiği ibadetlerdir.(öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler,sabah namazının farzından önce kılınan sünnetler gibi.)

sünnet-i gayrı müekkede:Peygamberimizin zaman zaman yapıp,zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir.(ikindi ve yatsının ilk sünnetleri gibi.)

Farz:Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.ikiye ayrılır:
Farz-ı Ayın :Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.)
Farz-ı Kifaye:Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.(cenaze namazı gibi)
 
Üst Alt