• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Uzun Yaşamanın 20 Yolu

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Uzun Yaşamanın 20 Yolu

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

[ALINTI]İlaç yok, ameliyat yok, yara izi yok. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için çok pratik öneriler var.

Korunmaya önce çocukken aşı olarak başladınız. Bunu zaman içinde güneş sütü ve prezervatif kullanımı, hatta özel sağlık sigortaları izledi. Kazalara karşı kasko yaptırdınız; eviniz için özel güvenlik sistemlerini taktırdınız. Şu ana dek harika gidiyorsunuz. Peki, ya kalbinizi korumak için ne yapıyorsunuz? Belki de çoğu erkek için sizinki gibi bir tempoda yaşamak, gerçekten yürek istiyordur! Bugüne dek fark etmemiş olabilirsiniz, fakat kalbinizin gerçekten ilgi ve şefkate ihtiyacı var. Hem de her anlamda! Zira en önemli yaşamsal organınız kalp, iyi bakılmazsa isyan edebilir. Ve inanın bunu istemezsiniz. Erkek ölümlerinin bir numaralı zanlısı bu isyankâr organı mutlu etmenin elbette pek çok yolu var. Binlerce bilimsel araştırma arasından, sizin için en önemli olanları belirledik.

İşte, taş kalpli değil, taş gibi kalpli olabilmenizi sağlayan 20 çok önemli ipucu ve tavsiye...[/ALINTI]
1. Izgara biftek yiyin:

Bifteğin kalbiniz için kötü olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bifteğin içinde hem bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum hem de homosistein adlı kimyasalı azaltan B vitaminleri vardır. Üstelik biftekteki yağın yüzde ellisinden fazlası, kalbe faydalı olan tekli doymamış yağlardan oluşuyor.

2. Korku filmi izleyin:

Yapılan araştırmalara göre, kalbinizin hızla atmasını sağlayan herhangi bir şey, aynı zamanda kalbinizi güçlendirecektir. Kalp ritminizi bir defa bozmak, onu yeniden başlatmak demek oluyor. Bu da kalbinize iyi gelecektir.

3. Puslu günlerde evde antrenman yapın:

Finlandiya’da yapılan araştırmalara göre; hava kirliliğinin had safhada olduğu sıcak ya da puslu günlerde, dış mekânda antrenman yapmak kandaki oksijen oranını düşürerek pıhtılaşmaya neden oluyor.

4. Duman altında kalmayın:

Ya da şimdiden cenaze arabasını ayarlayın. Zira yapılan araştırmalara göre, hafta da 3 kez 30 dakika sigara dumanı altında kalan kişiler, nadiren sigara dumanı altında kalanlara göre yüzde 26 oranında daha fazla kalp rahatsızlığına yakalanıyorlar. Dumandan uzak durmayı aynı zamanda eşinize de tavsiye ediyoruz.

5. Yüzün:

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, yüzme gibi güç isteyen aktiviteler yapıp günde 500 kalori veren erkeklerin, daha az yorucu olan golf gibi aktiviteler yapıp günde 340 kalori veren erkeklere oranla kalp rahatsızlıklarından ölme risklerinin yüzde 62 daha az olduğu ortaya çıktı.

6. Yağ ile kolesterolü düşürün:

Yüksek kolesterolü olan 17 Avustralyalı erkek üzerinde yapılan araştırmada önemli bilgiler elde edilmiş. Buna göre, günlük kalorilerinin yüzde 15’i oranında her gün fındık yiyen erkeklerin toplam kolesterolünün yüzde 3 ila 5 arasında düştüğü ve iyi (HDL) kolesterollerinin de yaklaşık yüzde 8 oranında arttığı gözlemlendi. Yani fındık yemek gerçekten de iyi geliyor. Tabii dozu abartmamak şartı ile.

7. Günde 20 dakika meditasyon yapın:

Thomas Jefferson Üniversitesi’nin araştırmaları, bu meditasyonun bunalım ve depresyonu yüzde 25’ten fazla bir oranda düşürdüğünü gösteriyor. Ve bu da çok önemli bir durum… Çünkü Florida Üniversitesi’nin koroner arter hastalığına yakalanmış kişiler arasında yaptığı bir araştırma sırasında, zihinsel olarak çok fazla stres altında olan kişilerin daha az stresli kişilere göre üç kat daha fazla ölüm riski taşıdıkları ortaya çıktı.

8. Bir kum torbası satın alın:

Harvard Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre; öfkesini bir şekilde boşaltabilen erkeklerin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin boşaltamayanlara oranla yarı yarıya düştüğü görülüyor.

9. Aspirin kullanın:

Kuzey Karolayna Üniversitesi’nin, hiç kalp krizi geçirmemiş ama yüksek risk taşıyan kişiler arasında yaptığı araştırmaya göre; düzenli olarak aspirin alanların almayanlara göre koroner kalp hastalıklarına yüzde 28 daha az yakalandıkları görüldü. Fakat aspirin miktarını artırmak riskli olabiliyor. Bu nedenle, ilacın kalp basıncınız üzerinde etkili olabilmesi için uyumadan önce ve düşük bir dozda almanız öneriliyor.

10. Yaban mersini suyu için:

Scranton Üniversitesi bilim adamları, yaptıkları bir araştırmada bir ay boyunca, günde 3 defa 225 gramlık yaban mersini suyu içenlerin kanlarındaki HDL kolesterol oranının (iyi kolesterol) yüzde 10 oranında arttığı tespit edildi. Bu da kalp rahatsızlığı riskini yüzde 40 civarında düşürüyor. Tükettiğiniz meyve suyunun yüzde 27’sinin yabanmersini suyu olmasına dikkat ederseniz sağlıklı bir kalbi garantilersiniz. Ülkemizde doğal ürün satan dükkânların neredeyse hepsinde yabanmersini suyu bulmak mümkün…

11. Sabahları kendinize bir ziyafet çekin:

Harvard’daki bilim adamlarının 3900 erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre, her sabah kahvaltı yapan kişilerin kilo almaya yüzde 44 daha az eğimli olduğu ve yüzde 41 daha az insülin direnci geliştirdikleri görüldü. Fazla kilo ve insülin direncinin kalp rahatsızlığı riskini artırdığını da hatırlatalım.

12. Hüznü geride bırakın:

Çünkü depresyona giren erkekler girmeyenlere oranla iki kat daha fazla kalp hastalıklarına yakalanıyor. Yani neşeli olmaya başlayın. 150 kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, sadece üç aylık bir tedavi sonrasında anti depresan ilaçlar ve egzersiz yapmanın depresyon belirtilerini ortadan kaldırmada eşit oranda etkili olduğu ortaya çıkmış.

13. Folik asit ile güçlenin:

British Medical Journal adlı bültende yayımlanan bir araştırmaya göre; her gün tavsiye edilen miktarda folik asit tüketen kişilerin, B vitamininden yoksun bir beslenme tercih edenlere oranla kalp hastalıkları risklerinin yüzde 16 oranında düştüğü görülmüş. Folik asit kaynakları arasında brokoli, kuşkonmaz ve mısır gevreği gibi kahvaltılık hububatlar yer alıyor.

14. Merdivenleri kullanın:

Tenesse Üniversitesi’nin yaptığı küçük bir araştırmada her gün fazladan 4000-5000 arası adım yürüyen kişilerin tansiyonunun ortalama 11 puan azaldığı tespit edilmiş.

15. Yeşil salata yiyin:

Kalp hastalıkları ile savaşan antioksidanları hücre ve dokularınıza taşıyan bir kimyasal olan lütein, yeşilliklerin yapraklarında ve yumurta sarısında bol miktarda bulunur.

16. Kahvaltılık gevreklerden İki kâse yiyin:

American Journal of Nutrition bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre, her gün taneli kahvaltılık gevreklerden iki kâse yemek erkeklerin kalp rahatsızlığından ölme riskini yaklaşık yüzde 20 oranında azaltıyor.

17. Çay için:

American Heart Association adlı derneğin yaptığı bir araştırmada, günde 2 bardak çay içen erkeklerin kalp hastalıklarından ölme riskinin içmeyenlere göre yüzde 25 daha az olduğu anlaşıldı. Bunun nedeni ise çaydaki flavonoit adlı maddenin kan damarlarını rahatlatmasının yanı sıra kanı inceltmesi ve pıhtılaşmayı önlemesidir.

18. Egzersizden sonra tansiyonunuzu ölçtürün:

Doktorunuza kalp stres ölçümünü yaptırdıktan sonra tansiyonunuzu da ölçtürün. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Kerry Stewart, stres ölçümünden sonra rakamların yüksek çıkacağını ancak bunun genel sağlık durumunuzu belirlemesi açısından daha belirleyici bir veri olduğunu belirtiyor.

19. Kafeinsizleşin:

İçeceklerde kafein bulunması, kalbinizin dakikada ortalama iki defa daha fazla atarak kalp basıncını 4 puan daha arttırır. Bu rakam da kalp probleminizi tehlike sınırına taşımak için yeterli. Son zamanlarda nerdeyse her köşe başına açılan kahve dükkânlarında kafeinsiz kahve tercih etme zamanı geldi. Unutmayın.

20. Bir gruba katılın:

Yani hangi grup olursa… Chicago Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre; yalnız insanlar stres ile daha zor başa çıkıyor ve arkadaş çevresi geniş olan kişilere göre kalp hastalıklarına yakalanma riskleri de çok daha fazla oluyor. Unutmayın yalnız kalpler daha hassas olur.

Uzun Yaşamanın 20 Yolu - *MSN Erkek - Sağlıklı Yaşam
 
Üst Alt