Uzayda üremek mümkün mü?

Bu kez bunu araştırdılar!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) araştırmasına göre, insan vücudunun yoğun kozmik radyasyon bombardımanına maruz kalmasından ötürü, uzayda üreme olanaksız görünüyor.

NASA'nın California'daki Ames Araştırma Merkezi'nden bilimadamları, uzay aracında etkin bir kalkan sistemi olmazsa, kuvvetli proton parçacıklarının, uzayda, gebelik oluşan dişi embriyoyu kısırlaştırabileceği ve parçacıkların sperm sayısını iyice azaltacağından, erkeklerin cinsel gücünü de olumsuz etkileyeceği sonucuna vardılar.

Journal of Cosmology'de yayınlanan araştırmada, onlarca, yüzyıllarca veya daha uzun sürecek uzak gezegenlere yolculuğun, oralarda koloni kurulmasını olanaksız kılacağı belirtilerek, şu anki uzay kalkanı teknolojisinin bu tip radyasyondan yeterince korunma imkanı sağlamadığı kaydedildi.

Ames Araştırma Merkezi'nden radyasyon ve biyofizik uzmanı Dr Tore Straume, mevcut kalkan teknolojisinin, Mars'a yolculukta hamile kalmaya izin vermeyeceğini belirtti.

Vücuttaki tüm hücrelerin gelişimini sağlayan DNA, uzay radyasyonuna karşı özellikle duyarlı bulunuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, iyonize radyasyona maruz kalmanın altı ayın veya dokuz ayın sonunda dişi fetustaki yumurta hücrelerini öldürebildiğini gösterdi.

Bilimadamları, gebelik sırasında bu yumurtalar korunursa, dişinin kısır olmayacağını ve koloninin devam edebileceğini belirttiler.
AA
 
Türk olacak,yada çinli bu üreme işinde iyiyiz. Anormal,tersinden dünya rekorlarında imzamız var. Bizimkiler maske takmadan oksijene ve yerçekiminden etkilenmeyerek nefes tutma tekniğiyle bu işi yapar. Ölür tabii ki ama önemli olan işi yaparken veya yapmaya giderken olması. En büyük hayalim marsta çocuk sahibi olmak. Cezerye lokumları dünyada almadan marsa gitmek yok tabii ki.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
İyide uzaylılar madem öyle bizde hısım akraba olmak istiyoruz derlerse ne olacak :Winlk_Tongue:
 
Ölümden başka çare arayanların kafasındaki soru işaretlerinden biri. Olsa ne olur olasa ne olur.?Bundan 10 bin ışık yılı uzağa gidip hayat mı süreceğiz ortalama 70 yıllık ömrümüzde :)
 
Üst Alt