• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Uzaya Gönderilen Mesajlar

Okunuyor :
Uzaya Gönderilen Mesajlar

Go[rk]eM

Tecrübeli
Üye
Uzaya Gönderilen Mesajlar

Pioneer Plakı

1972 ve 1973 yıllarında fırlatılan Pioneer 10 ve 11, yukarıdaki şekilde görülen 6 x 9 inç boyutlarında birer altın plak taşıyorlardı. Pioneer 11 daha uzağa değil ama Pioneer 10, güneş sistemimizden ayrılan ilk uzay aracımız gönderildikten 25 yıl sonra 6.6 milyar mil uzaklığa erişmiştir.

Pioneer 10'un uzun ömürlü enerji üreteçlerinin sağladığı enerji bir gün biterse bir yabancı uygarlık onu yakaladığında iki tarafındaki plak bizim kim olduğumuzu ve galaksinin neresinde olduğumuzu gösterecek.

Arecibo Mesajı

Bu mesaj 16 Kasım 1974'te Porto Riko'daki Arecibo Gözlemevi'nden gönderildi. Bilgi iki asal sayı olan 73 ve 23'ün çarpımı olan 1679 bitten oluşuyordu. Bu da mesajın bu resmi gösterdiğini belirtir. Bu mesajı alan yeterince gelişmiş bir yabancı matematikçi mesajı 23 x 73'lük birime ayırmayı akıl edecek ve şekilli kodları görecektir. Tabi açıldığında siyah beyazdır, buradaki gösterilişin renkli olmasının sebebi açıklamada kolaylık içindir. Uzaya bir mesaj bu anlamda matematiksel olarak gönderilir.

Resimdeki kodların anlamları yukarıdan aşağıya doğru şöyle:

Beyaz, 1. sıra: 10'luk sayı sistemimizdeki rakamlar
Kırmızı, 2. sıra: Metrik sistemimizin açıklaması
Turuncu, 3., 4., 5. ve 6. sıralar: DNA'mızın fiziksel yapısı ve DNA'da bilgi içeren 4 nükleotitin yapısı
Mavi ve beyaz şekillerin oluşturduğu sıralar: DNA'nın kabaca şekli ve DNA kromozom sayısı.
Altındaki beyaz, kırmızı insan şekli ve mavi beyaz çubuklar sırasıyla: Mesaj gönderildiğinde dünyadaki yaklaşık insan sayısı, insanın kabaca görünüşü, insanın boyu
Sarı renkli alttaki sıra: Güneş sistemi, gezegen sayısı ve insanın gezegen sırası
Mor renkli alttaki şekil: Mesajı gönderen Arecibo Teleskobu
En alttaki beyaz sıra: Arecibo Teleskobu'nun büyüklüğü

Mesajın hedefi Hercules Takımyıldızı'ndaki M13 küresel nebülözüdür. Hedefine yaklaşık 25000 yılda varacak.

(*): Mesajı gönderen Arecibo Teleskobu, Porto Rico Adası'ndaki Arecider tesisi tarafından Science Foundation yararına çalıştırılan Cornell Üniversitesi'nin yarı kumandalı Radyo-Radar-Teleskopu 305 metre çapında. Bu teleskop hem alıcı hem de verici olarak çalışabiliyor.

Voyager Kayıtları

Voyager Yıldızlararası Kaydı, 20 Ağustos ve 5 Eylül 1977'de fırlatılan Voyager 1 ve 2 uzaygemilerine konulmuştur. Kayıt alüminyum bir kasada altın bir plakta fonograf izleri şeklindedir. Kasa üzerinde plak kaydının nasıl çalınacağı gösterilmiştir.

Voyager kapsülü, altın kaplama üzerine bakır resim-ses plağı taşıyor. Plaklarda genlerimiz, beynimiz ve kitaplarımız hakkında bilgiler var. 60 değişik dilde selam mesajı verildi ve kambur balinaların şarkıları da kaydedildi. Tüm dünyadan toplam 90 dakikalık farklı türdeki müzik kayıtları eklendi. Yardımlaşan insan resimleri konuldu. İnsanlar öğrenim ve sanat yapıtları üretiminde resmedildi. Ayrıca insanın beyin, kalp, kas ve göz fonksiyonlarının çalışması elektronik olarak iletiliyor.

Kayıt bir milyon yıl dayanabilir.

Kasaya bir pikap kafası ve pikap iğnesi eklenmiştir.

Drake Eşitliği

Samanyolu galaksisi 400 milyarın üzerinde yıldız içerir. Yalnızca bizim gezegenimizde yaşam ortaya çıkmış olabilir mi? Belki. Ya da belki yaşam yaygındır, ama onların teknolojileri kendi kendilerini yok edecek kadar gelişmiş olabilir. Ancak biz uzayın sınırsız ve yıldızların çok sayıda olduğunu gözönüne alarak iletişim kurabilecek teknolojiye erişmiş olan uygarlıklar için bir sayı verebiliriz.

Drake Eşitliği dışarıda iletişim kuran uygarlıkların tahmini için bir yöntem verir. Sonuçlar, görüşlerin iyimserlik derecesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.
N = R x fs x fp x ne x fl x fi x fc x L
aşağıdaki çarpanları kullanır:

R: galaksideki yıldızların oranı>

fs: güneş yapısındaki yıldızların oranı

fp: bu yıldızlardan gezegenlere sahip olanların oranı (yaklaşık olarak yarısı böyle)

ne: her gezegen sisteminde suyun sıvı olarak bulunduğu gezegen sayısının oranı

fl: yaşamın geliştiği gezegenlerin oranı

fi: zeki yaşamın geliştiği gezegenlerin oranı

fc: bunlardan uzaydaki sinyalleri araştırabilecek kadar gelişmiş teknolojiye ulaşan gezegenler

L: iletişim kurulan uygarlıkların var olma süresi

Drake Eşitliği, kullanılan sayılara göre çok farklı sonuçlar verir. Galaksimizdeki 400 milyar yıldızın yaklaşık yarısı güneş tipindedir. Bu ilk çarpanın bu derece büyük olması bile iyimser tahminle 1 milyar, en kötümser tahminle de en az 40 adet uzayda sinyallerle iletişim kurabilecek derece gelişmiş uygarlık bulunması gerektiğini ifade ediyor. Ancak şu ana dek hiçbir dünyadışı sinyal alabilmiş değiliz. Belki de kendilerini yok ettiler veya henüz gereken gelişim aşamasına gelmediler.

Ali Eskici
(Alıntı)
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
bunlar da benim gibi dusuncedeler sanirim

Calistigim gemide, matrak olsun diye tarih ve gun yer olarak bircok mesaj atmisimdir

ozellikle cam siseleri kullandim. Bu mesaji okursaniz falanca adrese mektup yazin ve zamani yazin yerinizi diye , Tam okyanusun ortasinda enlem boylam yazip ta attim bazi siseler 6 ay sonra bulunmus. benim gibi matrak dusunen bir Hintli evime mektup yazmistir. simdi diger mektuplarimin merakli insanlar tarafindan acilmasini bekliyorum.
Tesadufen dunyayala dostluk budur Sadece matrak insanlar anlayabilir bu espriyi.
kimine gore delilik , bazen oyle olmak lazim . Hintli ile hala arkadasiz :Entusiasmado:
 
Son düzenleme:

bybilmish

Acemi
Üye
anlamadığım genlerimiz falan gönderildiğine göre akrabalarımızı arıyoruz demektir...
birde plak devri kapanalı kaç yıl oldu hala 77de gönderilenle mi duruyoruz birazcık teknoloji atladığımızı göstersek önce bi walkman kaset yanında ardındanda cd çalar ve cd üstünede laptop gönderelim içine bütün verileri yükleyip en azından gelişiyoruz mesajı verirdik:))
 
Üst Alt