Üstün Zekâlı Çocuğun Anlaşılması da Zor Eğitimi de

zekaikc

Uzaklaştırıldı
Semerkand Aile dergisi Ağustos sayısında kapağa taşıdığı "Üstün Zekâlı Çocuğun Anlaşılması da Zor Eğitimi de" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor

Meral Uzunay'ın hazırladığı dosyada üstün zekâlı çocukların ve ailelerinin yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. Uzunay, bu çocukların üstün zekâlı olduğunun anlaşılmasının ve eğitimlerinin son derece zor olduğunu ve üstün zekâlı olduğu fark edilemeyip gereken eğitimi alamadığı takdirde ise toplum için ileride son derece faydalı olabilecek bir yeteneğin kaybolup gittiğini belirtiyor. Uzunay, şunlara dikkat çekiyor:

"Üstün yetenek ve zekâya sahip bir çocuğa her zaman imreniliyor imrenilmesine de böyle bir çocuğu zayi etmeden yetiştirmek, her şeyden önce onu keşfetmek işin en zor yanı. Bir kere ailenin hem eğitim konusunda bilinçli hem de üstün zekâlı çocuklara tanınan imkânlardan çocuğunu da yararlandırmaya müsait olması gerekiyor. Bu çocuklara yönelik eğitim içeren okullar ülkemizde çok az ve de büyükşehirlerde yer alıyor. Anadolu'daki bir üstün zekâlı çocuk eğer ailesi onun eğitimi için büyükşehre taşınacak durumda değilse okulunun en parlak çocuğu olarak hayatına devam ediyor, eğer bu alanda bilinçli olan bir öğretmene rastlamışsa daha kaliteli bir eğitim alabiliyor. Ortalamanın üstünde bir üniversite kazanıyor ancak bilim ağırlıklı çalışan üniversitelere yerleşme olasılığı düşük kalıyor. Eğer üstün zekâlı olduğu keşfedilememişse, başta okul içinde 'uyumsuz' damgası yiyor. İnsanlık için neler yapabilecekken belki eğitimi yarıda kalıyor. Çok azı üstün yetenekli olarak keşfedilebiliyor, testlerle kanıtlanıyor."

Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

Gülnar Akbulut, Gençlere Sorduk köşesinde gençlere bu ay "Kendini Ne Kadar Tanıyorsun?"sorusunu soruyor ve gençlerden gelen ilginç ve mesaj dolu yanıtları sizlerle buluşturuyor.

Ayzıt Atmaca "Sağlık Hizmetlerinden Haberdar mısınız?" başlıklı yazısında devletin özellikle yaşlı ve özürlülere pek çok kolaylık sağlayan sağlık hizmetlerini anlatıyor ve bu konuda sizleri bilgilendiriyor.

Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Değerlerimiz, Pedagoğum,Psikoloğum, Ev Hali, Mizah, Anne Baba Tutumları, Sahabi Hanımlar, Edu ile Maharetli Eller,Semerkand Aile Hatırası, Bebeğim, Lezzet, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.

Üst Alt