Ünlülerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Kimse öldükten sonra neler olacağını bilmiyor ama hayatın son dakikaları dürüstlükle dolu oluyor genelde. İşte ünlülerin ölüm anında sarf ettikleri sözler...

- Jack Daniel (1846-1911)

Son bir içki, lütfen.

Jack Daniel Amerikan içki damıtıcısı ve Jack Daniels Tennessee whiskey içki fabrikasının kurucusudur. Hiç evlenmemiş, çocuğu olmayan bu adam sadece yeğeni Lem Motlowa yakındı. 1907de sağlığının bozulması üzerine fabrikasını Motlowa verdi o da daha sonra çocukları Robert, Reagor, Dan, Connor ve Marye bıraktı. Jack Daniel 10 Ekim 1911de kan zehirlenmesinden Lynchburg, Tennesseede öldü. Kasaya vurduğu için yaralanan ayak parmağında oluşan enfeksiyon onu öldürdü. Öldüğü gün son sözleri kaydedildi ve bu cümle son bir içki, lütfenidi. Bu olay 2006da Londra metrosunda kullanılan bir reklam posterine konu oldu. Jack Danielin Tennessee viskisi dünyanın en çok satılan likörleri arasında ve kare şişeleri ve black labelıyla ünlü.

Dutch Schultz (1902-1935)

Hey Jimmie! Baca Temizleyicileri. Kılıca konuş. Sus, düşük bir çenen var! Henny gel ve kalkmama yardım et lütfen. Max buraya gel. Kanadalı Fransız bezelye çorbası. Ödemek istiyorum. Beni yalnız bıraksınlar.

Bunlar Mr. Dutch Schultzın anlamsız olan son sözleriydi. 1920 ve 1930'larda New York şehrinde haydut olan Schultz, organize suçlarda kendine bir servet yaptı. İçki kaçakçılığı ve şantaj gibi bir sürü işe dahil oldu. Schultz çevrede çabuk sinirlenen en zorlu adamlardan biri olarak nam saldı. İçki yasağı sırasında Bronxa getirilen birayı Joey Noe ve Dutch Schultz kontrol ediyordu. Bu operasyonla onlar mafyanın başı olmak için çekişen ilk İtalyan olmayan kişi oldular.

23 Ekim 1935te karnından vurulan Schultz Newark New Jerseyde Palace Chophouseta öldü. Sadece 33 yaşındaydı. Son sözleri polis tarafından kaydedildi. Yarasının ciddiyetinden dolayı son sözleri tutarsız ve rastgeleydi. Bu sözler bir sürü kitap ve medya hikayelerine ilham kaynağı oldu. Dutchın son sözlerinde bunlar da vardı Anne en iyi bahis, şeytanın seni çok hızlı çekmesine izin verme, Hitlerin komutanına yasaklama koyun lütfen, kaldırımın başı dertteydi ve ayılarında başı dertteydi ve ben ayırdım.

L. Frank Baum (1856-1919)

Artık Hareketli Kumları aşabilirim.

L. Frank Baum Amerikalı bir yazar, şair ve oyun yazarıydı. En çok bilinen oyunu ise Oz Büyücüsüdür. Baum Land of Oz hakkında toplam 13 bölüm yazmıştır. Ayrıca 55 roman, 82 kısa hikaye ve 200den fazla şiir yayınlamıştır. Yazılarında Baum Oz Bölgesinin çevresini sihirli çölle kaplamıştır. Bu çöl 4 çeyrekten oluşur, isimleri ise Ölümcül Çöl, Hareketli Kumlar, Geçilmez Çöl ve Büyük Kumlu Atıktır. Ozun niye bütün dünyadan ayrıldığını anlatan bir anlatımdır çünkü çöle adımını atan herkes kuma dönüşecektir. 5 Mayıs 1919da L. Frank Baum kalp krizi geçirdi. Ertesi günü, 63.doğum gününe 9 gün kala, sessizce öldü. Son sözlerini saatler öncesinde karısına fısıldadı. Artık Hareketli Kumları geçebilirim. diye Land of Ozdan bahsediyordu.

George Harrison (1943-2001)

Birbirinizi sevin.

George Harrison İngiliz bir müzisyen, şarkıcı, söz yazarı ve The Beatles grubunun baş gitaristiydi. Genellikle sessiz Beatle olarak anılıyordu ve rock müziğin gelişimiyle ilgeniyordu. 1960'ların ortasında Hint kültürünü ve Hinduizmi benimseyerek sitar müziğine başladı. Here comes the sun something ve while my guitar gently weeps gibi birçok ünlü Beatles şarkısını yazdı. 1990'ların sonuna doğru Harrison boğaz kanseri oldu ve Mayo Clinicte ciğerlerindeki büyümeyi durdurmak için ameliyat oldu. 2001 Haziranda İsviçredeki bir klinikte beynindeki tümör için radyoterapiye başladı. 29 Kasım 2001de Harrison vefat etti. Son sözleri karısı tarafından kaydedilmişti, birbirinizi sevin

Oscar Wilde (1854-1900)

Duvar kağıdım ve ben ölümüne duello yapıyoruz. Birimizden biri gitmek zorunda.

Oscar Wilde İrlandalı oyun yazarı, şair ve yazardı. Sayısız kısa hikaye ve bir roman yazdı. Wilde zeka kıvraklığı ile biliniyordu ve Viktorya döneminin sonlarına doğru en başarılı oyun yazarlarından biri oldu. 19. yüzyılın sonlarına doğru şöhretine sahip oldu ama dramatik bir düşüşten sonra eşcinsel ilişkilerinden dolayı 2 sene ağır cezaya mahkum edildi. 30 Kasım 1900de menenjitten vefat etti ve sadece 46 yaşındaydı.

Menenjite sebep birçok şey söylendi; Richard Ellmann frengi yüzünden olduğunu savunurken başkaları mastoidektomi ameliyatından sonra çıkan komplikasyonlar sonucu olduğunu savundu. Oscar Wilde Left Bank Otelinde yaşama gözlerini yumdu. Son dakikalarına kadar pozitif bir tutum takınan Wilde, problemli durumunu otelin yavan duvar kağıdıyla tanımladı. Duvar kağıdı yenilendi ve oda Wildeın Londra'daki evlerinden biri gibi yeniden dekore edildi. 2010 yılının Ocak ayında Dublin şehir meclisi Ryan Park in Merrion Square parkının adını The Oscar Wilde Park yapmak için kampanya başlattı.

Mozart (1756-1791)

Ölümün tadı dudaklarımda. Bu dünyadan olmayan bir şeyi hissediyorum.

Wolfgang Amadeus Mozart üretken ve Klasik çağın birçok etkili eserinin bestecisiydi. 600den fazla eseri besteledi ve semfonik, piyano, opera ve koro müziğini zirveye ulaştırdı. Mozart bir dahi çocuktu ve 5 yaşında ilk bestesini yapmıştı. Ölüm nedeni senelerce tartışıldı. Mozart 5 Aralık 1791de gece saat 1de küçük bir hastalığın ardından vefat etti. Sağlık problemlerinin uzun bir listesi vardı; çiçek hastalığı, bronşit, zatürre, romatizma ve diş eti hastalığı gibi birçok hastalık geçirdi.

Mozart ölmeden önce birsürü gizemli semptom gösterdi. Hastalığı ellerinin şişmesiyle başladı ve ani karın ağrıları ve şiddetli kusmayla devam etti. Hastalığı başlayıp bitiyordu ve Mozart birinin onu zehirlediğinden şüphe ediyordu. Ölmeden önceki son 2 saate kadar bilinci yerindeydi. Mozartın vücudu o kadar şişmişti ki artık oturamaz veya hareket edemez olmuştu. Son sözleri ise çok açıklayıcıydı Ölümün tadı dudaklarımda. Bu dünyadan olmayan bir şeyi hissediyorum.

Steve Irwin (1962-2006)

Merak etmeyin, genelde geri geri yüzmezler.

Steve Irwin Avustralya televizyonunda bir ikon, vahşi yaşam uzmanı ve doğacıydı. The Crocodile Hunter isimli belgesel/diziyi yarattı ve Queenslanddeki Australian Zoonunda sahibi ve yöneticisiydi. 4 Eylül 2006da Queenslandın kuzeyinde yer alan Port Douglasın sahilinde yer alan Great Barrier Reefte şnorkelle yüzerken iğneli vatoz soktu. Kızı Bindinin yeni şovu için sığ suda çekim yapıyordu. Irwin ciddi iç yaralanmalar aldı, atardamarları ve ana damarları yırtıldı.

Sokulmadan kaynaklı kalp krizi geçirdiği söylemler arasında olsa da kan kaybı da göz ardı edilecek bir faktör değildi. Bu görüntüler kameraya kaydedilmişti ve Queensland polisi tarafından el kondu. En son kaydedilen sözleri ise merak etmeyin, genelde geri geri yüzmezler.idi. Vatozun garip davrandığını farketti ve dikkat kesildi. Videoya göre vatoz geri geri yüzüyordu.

Amelia Earhart (1897-1937)

KHAQQ Itascayı arıyor. Sizin üstünüzde olmalıyız ama sizi göremiyoruz. Benzinimiz az. 157-337 hattındayız. Bu mesajı tekrarlayacağız. Bunu 6210 kilocyleda tekrarlayacağız. Bekle.

Amelia Earhart Amerikan havacılık öncülerinden biriydi. Distinguished Flying Cross alan ilk kadındı bu ödülü Atlantik Okyanusunu tek başına geçen ilk kadın pilot olduğu için almıştı. Earhart aynı zamanda birsürü rekor kırdı ve uçuş deneyimleri hakkında yazdığı kitapla en çok satılanlar listesine girdi. 1937de Amelia Earhart ve Fred Noonan Dünyayı denizlerden dolaşmaya çalışırken Pasifik Okyanusunun ortalarında kayboldu. İstedikleri hedef yerleşim olmayan Howland adasıydı. Ölüm nedeni ve kazanın olduğu yer her zaman bir gizem olmuştur. Çoğu kişi uçağın yakıtının bittiğini ve denize çakıldığına inanıyor. Son radyo konuşması hedefinin yakınlarında olduğunu ama bulamadığını düşündürüyor.

2007de Pasifik Okyanusunun batısında bulunan eskiden Gardner Adası olan Nikumaroroda yapılan araştırmalarda bazı parçalar bulundu, bunlardan en ilginci ise pirinç fermuardı. Arkeologlara göre fermuar 1930'lardan kalma ve kadın kıyafetleri için hazırlanmış. 1930'lardaki Amerikalı bir kadını tanıtıcak başka kıyafetler ise bulunmuştu.

Bob Marley (1945-1981)

Para hayatı satın alamaz.

Reggae grubu olan Bob Marley & The Wailers grubunun baş vokali, şarkı yazarı ve gitaristiydi. Marley dünyanın hala en çok bilinen ve saygı duyulan reggae sanatçılarından biri. Jamaika müziğini dünyaya duyurmasıyla ünlendi. 1977 yılının Temmuz ayında futbol maçında aldığı yara için tedavi arayan sanatçının parmağı çok kötü durumda olduğu için kesilmesi lazımmış. Ama parmağının kesilmesini reddedince melanoma ciğerlerine ve beynine yayılmış. 11 Mayıs 1981de Miamideki Cedars of Lebanon Hastanesinde 36 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son sözleri oğlu Ziggyeydi Para hayatı satın alamaz. 3 yıl sonra 1984te toplama albümü Legend satışa sunuldu ve 20 milyonun üstünde sattı.

Malcolm X (1925-1965)

Kardeşlerim! Kardeşlerim, lütfen! Burası barışın evi!

Malcolm X Afrikalı-Amerikan Müslüman bakan, konuşmacı ve insan hakları eylemcisiydi. Tarihteki en etkili ve ilham veren Afrikalı-Amerikanlardan biri olarak tanımlanmıştı. Bu sırada iftiracılar onu ayırımcı, üstünlük arayan ve vahşetle suçluyorlardı. 1950 ve 1960'larda Malcolm X Nation of Islam grubunun bir üyesi, organizasyonun liderlerinden biri ve baş konuşmacı oldu. Nation of Islamı bıraktıktan bir süre sonra Manhattan Audubon Ballroomda konuşma verirken suikaste kurban gitti.

Konuşması sırasında 400 kişilik dinleyicilerin içinde hazırlanmış bir kavga çıktı. Malcolm X ve korumaları karmaşayı ayırmak için haraket ederken bir adam ileri atıldı ve gövdesinden vurdu. İki adam daha tabancayla ateş etmeye başladı ve toplam 16 kez vurdular. Söylenene göre Malcolm Xin vücudu yere değmeden o ölmüştü. Son sözleri kalabalıkta barışı sağlamak içindi kardeşlerim, ayrılın, sakin olun
(Mynet)
 
önlülerin ölmeden önceki son sözleri

Oğlum, sıcak oldu. Şu kaloriferleri kapatın. Camları açın. Daralıyorum.
MHPnin merhum lideri Alpaslan Türkeş

Çok zamandır şampanya içmemiştim
Rus edebiyatçı Anton Çehov

Ah iyi olsam, terliklerimi giysem, şu odada dolaşsam, şu köşeye geçsem, resimlerimi yapsam
Ünlü karikatürist Cemal Nadir

Ölümüm çok uzun sürdü, umarım beni affedersiniz.
İngiliz Kralı 2. Charles

Mezarıma ne resim ne heykel nede fotoğraf, hiçbir şey koymayınız.
Fransız ressam Eugene Delacroix

Allah memleketi korusun, millete zeval vermesin, haydi allahaısmarladık.
İdam edilen Fatin Rüştü Zorlu

Bir merdiven çabuk bir merdiven getirin.
Ünlü edebiyatçı Gogol

Biraz daha ışık.
Goethe

Haşa ben ölümden korkmuyorum. Çünkü ben Müslüman'ım. Her Müslüman'a yakışan da ölümü tebessümle karşılamaktır. Hakikaten ölüm ebediyat alemine açılan ilk perdedir.
Pakistanlı şair İkbal

İşte bu iyi.
Filozof Kant

Bu müthiş harp beni bitirdi.
Avusturyalı bestekar Joseph Heidin

Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir.
Karl Marks

Her şey bitti, artık çok geç.
İngiliz şair Lord Byron

Biraz dinleneyim.
Şair Namık Kemal

Ya duvar kağıdı gidiyor, ya da ben.
Oscar Wild

İşte bu fena.
Peyami Safa

Siyah bir ışık görüyorum.
Victor Hugo

Yatağının başucundaki kandil alev almış. "Ne, daha şimdiden alevler ha?"
Voltaire

İç savaşta siperden düşmanı gözetlerken vurularak ölen general "Bu mesafeden bir fili bile vurama..."
General Sedgewick

Her şeyden öyle sıkıldım ki...
Winston Churchill

Rus ruleti oynarken, "Merak etme, dolu değil."
Rock yıldızı Terry Kath

Ölmek üzereyim veya ölüyorum. Her iki ifade de doğrudur.
Fransız dilbilimci Dominique Bouhours

Ellisine gelen herkes hak ettiğini bulacaktır.
Yazar George Orwell

(Max Brod'dan bütün eserlerini yok etmesini isteyerek): Ortada yazar olduğuma dair hiçbir kanıt kalmasın.
Kafka

Cennette duyacağım.
Sağır besteci Ludwig Von Beethoven

Beni kesip içimi açmalarını sağlayacağına yemin et. Böylece canlı canlı gömülmekten kurtulurum.
Canlı gömülmekten korkan besteci Chopin

Korkunç bir baş ağrım var.
Franklin Roosevelt

Tüh, bunu duble yapsaydınız keşke...
Asılmadan önce son bir içki içmek isteyen katil Neville Heath

Bu da benim için yeni bir deneyim olacak.
George Bernard Shaw

Yarın burada olmayacağım.
Nostradamus

Filozof gibi yaşadım,Hristiyan gibi ölüyorum.
Cassanova

Neden olmasın?Ne de olsa kendi malı.(papazın tanrı ruhunu affetsin demesi üzerine.)
Charley Chaplin

Şimdi de kanal 40ın daima en taze ve en kanlı haberleri verme politikasına uygun olarak, bir intihar girişimini canlı sunuyoruz. Sonra silahını çıkarıp kendisini vurdu.
Chris Hubbock, televizyon spikeriydi ve bir canlı yayında bunları söylemişti.

Eee, evet, kurşun geçirmez bir yelek istiyorum! .
Katil James Rodges, kurşuna dizilmeden önce son bir isteğinin olup olmadığı sorulduğunda, böyle demişti.

Crito, Asclepiusa bir horoz borcum var; ödemeyi unutmazsın, değil mi?
Socrates

GidinBen iyiyim!
Zaman Makinesi ve Görünmez Adam gibi bilim kurgu klasiklerinin yazarı H. G. Wells

sis kalkıyor.
Emily Dickson

Kölelik karşıtı bir din adamıydı. Zamanının en ünlü hatiplerinden biriydi. Dünyadan ayrılmadan şu sözleri söyleyecek kadar vakit buldu; Şimdi sır başlıyor..
Henry Ward Beecher

Dostlar, alkışlayın! Komedi sona erdi.. Sahneden ayrılan oyuncunun adı, Ludwig von Beethovendi.
Beethoven

Fransız gramerciydi, ölürken bile gramer dersi vermişti: Ölüyorum ya da ölmekteyim. İkisi de kullanılabilir.
Dominique Bohours

ABDnin 2. Cumhurbaşkanıydı. Son sözleri, tamamlanmamış bir cümleydi: Thomas Jefferson Hala yaş.(Thomas Jefferson, ABDnin 3. Cumhurbaşkanıdır.).
John Adams

Fransız Devriminin radikal; fakat pragmatik lideriydi. Onun uzlaşma arzusu, rakip fraksiyonlar tarafından kabul görmemişti. İhtilal mahkemesinde yargılanmış ve 5 Nisan 1794te giyotine gönderilmişti. Celladına şöyle demişti: Kellemi insanlara gösterin, o görülmeye değerdir.
Georges Danton

1946da öldü. Gider ayak da şu sözü söyledi: Cevap nedir? Yalnızca sessizlik karşıladı onu. Peki, soru ne o halde?diye tamamladı o da son sözlerini.
Amerikalı yazar Gertrude Stein

Dünya yuvarlaktır ve kendi etrafında döner. dediği zaman, adamı asmaya karar verirler. İdam sehpasındaSon sözün ne?diye sorarlar. Galileo Beni assanız da, kesseniz de dünya dönüyor.der.
Galileo

"Şimdi, düşman kazanmanın zamanı değil." Kendisine Şeytan'ın varlığını reddedip etmeyeceği sorulduğunda böyle demiş. Yazar ve felsefeci Volter, ençok 'söylediklerinizi onaylamıyorum ama düşüncelerinizi ifade edebilme hakkınızı ömrüm boyunca savunurum' demesiyle tanınıyor. Yine de, onun böyle bir sözü söyleyip, söylemediğine ilişkin kuşkular var.
Voltaire

" Teşekkürler Tanrı'm, odadaki en komik tek insan olmaktan bıkmıştım"
Del Close

[Büyük Selçuklu imparatoru. Ölüm döşeğinde kendisini düşüren hastalığını
şöyle dile getirir]Benim durumum O koyunun durumuna benzer mi, yünleri kırkılmak için bağlanınca başımı kesecekler diye korkar, sonra serbest bırakılınca sevinir.
Başını kesmek için ayakları bağlanınca da "Yünümü kırkacak sonra serbest
bırakacaklar" diye düşünerek sevinir, amma neticede başını verir.
Tuğrul Bey

[27 Mayıs darbecilerinin şehid ettiği Türkiye Cumhuriyeti
Başbakanı. İdama mahkum edilir. Darağacına Kelime-i Şahadet getirirerek yürür ve sehpada son sözünü söyler]Mukadderatın önüne geçilemez.
Adnan Menderes

[Dördüncü Murat'ın veziri. Maliyeci. İsrafına mani olmak istediği padişah tarafından idam emredilince:]
Padişahım, sen beni şer ile öldürmüyorsun. Benim mucib-i katl bir suçumyoktur. Zulüm ile katlediyorsun. İki elim mahşer günü yakandadır...
Tarhoncu Ahmed Paşa

Her şeyden öyle sıkıldım ki...
Sir Winston Churchill

[Sezar'ın yeğeni... Asıl ismi Oktavyanus]Oyun bitti.
Augustus

Sen de mi Brütüs?
Sezar

[Sezar ın ölümünden sonra çıkan karışıklıkta intihar etmek zorunda kalmıştır:]Fazilet, sen bir laftan ibaret imişsin!
Brütüs

Dünya bir büyük sanatkar kaybediyor!
Neron

[Roma İmparatoru... Ölürken ayağa kalkar ve son sözlerini söyler]Bir imparator ölümü ayakta karşılamalıdır.
Vesperianus

Fransa kralı... Son sözleri, ölüm döşeğinde, oda uşağının ağlaması üzerine söyler]Siz benim ölümsüz olduğumu mu sanıyordunuz?
14. Louis

[Fransız Kraliçesi.. İdama mahkum edildi. Acele ile giyotine çıkarken celladın ayağına bastı]Affedersiniz mösyö, bilerek yapmadım.
Marie Antoinnette

[Paris belediye başkanı ve kurucu meclis başkanı. Ne var ki o da kendisini bir gün giyotinin önünde buldu. Cellatların hazırlığı uzun sürmüştü ve Bailly titriyordu. Birisi bunu onun yüzüne vurdu:]-Titriyorsun Bally!
-Evet ama soğuktan!
J.S. Bailly

14. Lui'ye 22 sene hizmet eden büyük devlet adamı]
Artık kraldan bahsedilmesini istemiyorum. Hiç olmazsa beni rahat ölmeye bıraksın.
Colbert

[Dünyanın en meşhur diplomatı. Dünyanın en meşhur ressamlarından De la Croix nin de gayri meşru babası. Hala dünya diplomatlarının idealidir. Birçok rejime aynı maharet ile hizmet etmiştir. O kadar ki Napolyon bir gün Talleyrand çok zengin oldu diyenlere , Niçin şaşırıyorsunuz, şaşmayınız, çünkü o kendini satın alanlartın hepsini satmıştır demiştir. Küçükken topaldı. Kiliseye intisap etmiş, din adamı olmuştu. Fakat onu daha çok servet ve politika alakalandırıyordu. Yeni fikirlere çabuk adapte oldu. Kiliseden ayrıldı. Papa onu Sapmış ilan etti. Kilise ile ancak ölümünden kısa bir süre önce barıştılar. Son sözü de kendisini hasta yatağında ziyarete gelen Louis Philippe e söylediği şu dalkavukçu cümledir: ]
Haşmetlim, sizi evimde görmek ne saadet!!!
Prens Talleyrand

Artık kurtulmak istiyorum.
Abdülhak Hamid

Allah'adır tevekkülümüz, itimadımız.
Yahya Kemal

Halime üzülüyorum.
Fontenelle

Benim için ağlamayınız, geçici kederlerim için de.. Ben insanların dudaklarındaki mısralarımda yaşayacağım
Qintus Ennius

Kafi derecede yedin, içtin; oynadın, güldün artık gitme zamanı geldi
Horas

Uyumak... Nihayet uyuyacağım.
Alfred De Müsse

Allah Kerim
Arthur Rimbaud

[Eski çağların meşhur filozofu. Doksan yaşında bir gün okuldan çıkarken yanlış bir adım attı ve düştü. Eliyle toprağa vurarak]Geliyorum, geliyorum amma beni niçin bu tarzda çağırıyorsun?
Zenon

[Filozof. Fikirleri kiliseyi rahatsız etti. İdama mahkum edildi]Haydi bakalım, haydi bakalım, bir filozof gibi neşeyle ölmelisin.
Vanini

[Ünlü İngiliz düşünürü. İdama mahkum edildi. İdam sehpasına çıkarken cellada son sözleri]
Çıkmama yardım ediniz, inerken nasıl olsa yalnız kalacağım.
Thoman More

Beni anlayan hiç kimse yok. Beni üstad olarak kabul eden hiçbir hükümdar çıkmadı.
Konfüçyüs

[Ölüm döşeğindeyken Kral Birinci François onu ziyarete geldi, doğrulmak istedi, beceremedi, Kral onu tuttu, krala doğru baktı ve son sözlerini söyledi] Haşmetli hükümdarımın kollarında ölmek benim için şereflerin en büyüğüdür.
Leonardo Da Vinci

Ruhumu Allah'a, vücudumu ve malımı aileme..
Mikelanj

[Fransız ihtilalinin kadınlarından. Giyotine giderken son sözleri:]
Ey Hürriyet! Senin adına ne cinayetler işleniyor!
Madam Roland

[Birnci Dünya Savaşının ünlü kadın casusu. İdam mangası karşısında son sözlerini söyledi]
Ah şu Fransızlar, beni öldürüp de ne kazanacaklar sanki, bari bu sayede harbi kazansalar. Ah.. Onlar görecek. [Sonra manga komutanına dönerek] Size teşekkür ederim efendim.
Mata Hari

Rus ihtilalinin gerçek babası. Suikaste kurban gitti. Ölürken son sözü]
Bu sefer başardılar. (Eliyle kalbini işaret ederek) bu sefer buradan vurdular.
Troçki

[Amerika'daki siyah Müslümanların ünlü önderi. Suikaste kurban gitti.Ölürken son sözleri]
Durun! Durun! Telaşlanmayın, sakin olun kardeşlerim
Malcolm X
 
Üst Alt