• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ünlü Tiyatrocular

Okunuyor :
Ünlü Tiyatrocular

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Celal Kadri Kınoğlu

Celal Kadri Kınoğlu (d. 16 Aralık1964) Gaziantep'de doğan oyuncu İstanbul Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra bir süre Diyarbakır ve BursaDevlet Tiyatrolarında çalışan oyuncu 2002'de İstanbul'a gelmiştir. Devlet tiyatrolarında gösterdiği başarılı performansa ek olarak Tatlı Hayat dizisindeki Manyak Komşu İrfan rolüyle televizyon dizilerinde de rol almaya başlamıştır. En son Acemi Cadı dizisindeki Müdür Dilaver ve Deli Ferit rollerini oynamıştır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bülent Polat

Bülent Polat8 Mart1979 Tunceli doğumludur. 1993 yılında "yer gösterme" ile başlayan profesyonel tiyatro yaşamı,1994'te yine aynı tiyatroda "Sokak Kedisi" oyununda "yoldan geçen adam" rolüyle devam etti.Bu muhteşem başlangıçtan sonra,yine aynı tiyatro ile mukavele yenileyen B.Polat,"Ormanların Barış Ateşi" adlı çocuk oyununda "Ayı" rolüyle hafızalara kazınan bir performans sergiledi ve seyirciye "vay ayı vay!" dedirtti.Artık önü açılan B.P.,yine aynı tiyatroda sergilenen "Ayy Hitler" adlı oyunda,yönetmeni hayatından bezdirerek bir rol daha kaptı ve Ayı'dan,İngiliz havacı rolüne terfi ederek havasını bastı.Artık Şöhret basamaklarını üçer beşer çıkmaya başlamıştı.Oyunlar arka arkaya geliyordu."Masal,Yeşil Dünya,Beyaz Cehennem"adlı oyunlarla kariyerini perçinledi.Ardından "Rumuz Goncagül" ve "Keloğlan" geldi.Özellikle Keloğlan'da aynı anda canlandırdığı iki karakter;Robot ve Köylü sansasyon yarattı.Olgunluk yapıtı ise Orhan Oğuz'un yönettiği "Herkesin Gözü Önünde" adlı oyunuydu.
B.P. bundan sonra,kariyerine yeni bir yön çizmeye karar verdi.Teklifleri hızla değerlendiren B.P. "tamamen duygusal" nedenlerle "Yılan Hikayesi'ni tercih etti ve seyircinin kalbine taht kurdu.Orhan Oğuz'un yönettiği "Son Oyun" adlı TV filmiyle hızla yükselmeyte devam etti.Ardından "Gece Kahvesi" adlı programda sıra dışı karakterler çizdiği skeçlerde rol aldı.Artık gerçek bir stardı.Rayting rekorları kıran dizileri ise şöyle sıralanabilir.Keje,Lahmacun ve Pizza,Dadı,Ah Yaşamak Var Ya!,Beşik Kertmesi,matrixziyon,parti sahnesi) ve Estağfurullah Yokuşu!
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bülent Aksu
1977 yılında İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini bitirdikten sonra Şiirce ve Tiyatro Merdiven adlı amatör tiyatro gruplarında görev aldı. Profesyonelliğe ilk adımını Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatrosu'nun "Hangi Yüzle" adlı oyunuyla attı. Sonraki yıllarda Masal Gerçek Tiyatrosu, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Kukla Çocuk Tiyatrosu, Üsküdar Çocuk Tiyatrosu gibi tiyatrolarda oyunculuğa devam etti.
İstanbul Kültür A.Ş Gösteri Sanatları Müdürlüğü'nün 2 yıllık oyunculuk bölümünden mezun oldu. Çeşitli TV dizilerinde ve Reha Erdem' in "Kaç Para Kaç" adlı filminde rol aldı. Halen oyunculuk haricinde kukla-karagöz yapımı ve oynatımı ile ilgili çalışmakta, oyunculuk yaşantısına TİYATRO ALKIŞ grubunda devam etmektedir.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Birtan Turan.

Birtan Turan, Türk tiyatro ve televizyon oyuncusudur.
İstanbul'da doğdu. Profesyonel tiyatro yaş***** Enis Fosforoğlu Tiyatrosu'nda başladı ve uzun yıllar bu tiyatroda çalıştı. Daha sonra Tuncay Özinel, Yasemin Yalçın/Yılmaz Erdoğan, Hadi Çaman çalıştığı diğer tiyatrolardır.
"Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", "Şıp Sevdi", "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü", "Kadınlık Bizde Kalsın", "Bedava mı Sandın?", "Beni Biraz Yönetir misiniz?", "Deli", "Pantolon", "Beyefendiyi Görmek İstiyorum" oynadığı belli başlı oyunlardır. 1998/99 sezonunda Tiyatro Alkış ailesine katılmış olup halen bu tiyatroda çalışmaktadır
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bedia Muvahhit, (Emine Bedia) (d. 16 Ocak1897 – ö. 20 Ocak1994, İstanbul). Tiyatro ve sinema sanatçısı. Türkiye'nin ilk müslüman kadın oyuncusudur.
Kadıköy Terakki Mektebi ve Notre Dame de Sion Lisesi'nde okumuş ve küçük yaşta Fransızca ve Rusça öğrenmiştir. Öğrenimini sürdürürken o yıllarda kurulan Telefon Şirketi'nde çalışan ilk kadınlardan biri oldu. 1921'de Erenköy Kız Lisesi'nde Fransızca öğretmenliğine başladı.
Sanat yaşamı 1908'de başlamış sayılır. Ancak 1914'te yeni kurulan Darülbedayi'ye girdi. İlk filmi, 1923 yılında Muhsin Ertuğrul'un teklifiyle başladığı Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek romanından sinemaya uyarlanan filmdir. Bu filmde canlandırdığı Ayşe karakteri ile Türk sinemasının Neyyire Ertuğrul'la birlikte ilk kadın oyuncularından biri oldu.
1923'te, Ceza Kanunu adlı oyunla sahneye çıkmasıyla tiyatro yaşamı da başlamış oldu. Sanat yaşamı boyunca 200'ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol aldı. Bedia Muvahhit, 1975 yılında Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu. 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı.
Sanatçı bir ev kazası sonrası kaldırıldığı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde 20 Ocak 1994 günü vefat etti.
1995 yılından itibaren, Türk Kadınlar Birliği tarafindan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın genç kadın sanatçılarına Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülü verilmektedir.
Sanatçının hayat hikâyesi pek çok kitaba ve araştırmaya konu olmuştur. Hakkında yazılan kitaplardan biri de Gökhan Akçura tarafından kaleme alınan Bedia Muvahhit -Bir Cumhuriyet Sanatçısı'dır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ayten Gökçer

Ayten Gökçer, (d. 1940, İstanbul). Türksinema ve tiyatro oyuncusu.
1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümüne girdi. 1958 yılında Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosuna girdi. Sinema'ya 1965'de Taçsız Kral adlı filmle başladı. Ancak daha sonra sinemadan daha çok tiyatroya önem verdi. Yedi Kocalı Hürmüz adlı müzikalde Hürmüz rolü ile başrolde oynadı. 1988'de Devlet Sanatçısı olan Ayten Gökçer, pek çok ödül kazandı. 1999 yılında Yılan Hikayesi adlı dizi ile televizyon dizilerinde oynamaya başladı. Ayten Gökçer, sanatçı Cüneyt Gökçer ile evlidir.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ayda Aksel

Ayda Aksel, (d. 31 Ekim1962 - İstanbul) Tiyatro ve sinema oyuncusu. Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Arif Erkin Güzelbeyoğlu

Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Gaziantep doğumlu Türkmimar, müzisyen, tiyatro- sinema oyuncusu ve bürokrattır. Aslında 'Güzel' olan soyadını, Beyoğlu'na sevgisinden ötürü 'Güzelbeyoğlu' olarak değiştirtmiştir.
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık, Devlet Opera ve Balesinin Opera Dershanesi'nde müzik eğitimi aldı. İstanbul Radyosunda solist ve korist olarak çalıştı. Önce Genç Oyuncular tiyatro grubunun kuruluşunda yer aldı. Ardından Dostlar Tiyatrosunu kuran 5 kişiden biri oldu. Aynı zamanda tiyatro müziği yapmaya başladı. Umut, Karakolda Ayna Var, Gramafon Avrat, Bir Milyara Çocuk, Bizimkiler gibi pek çok görsel yapımın müziklerine emek verdi. Umut filmi ile 1969 Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi müzik ödülünü aldı.
Keşanlı Ali Destanı filmi ile başladığı oyunculuk hayatında ünlenmesi İkinci Bahar dizisi ile oldu. Aralık 2005 itibarı ile Yabancı Damat dizisinde Memik Dede karakterini canlandırmaktadır
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Altan Erkekli

Altan Erkekli, 1955 yılında İstanbul doğumlu aktör.
Eğitimi

1975 yılında Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'ne girdi. AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) sanat yaşamı da aynı yıl başladı. 1985-1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan sanatçı, 1989 yılında yeniden AST'a döndü. 1982 ve 1996 yıllarında Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri'ni kazandı.
Filmografi

Rol aldığı oyunlardan bazıları; "Ana", "Zengin Mutfağı", "Sakıncalı Piyade", "Küçük Adam", "Ne Oldu Sana", "Komün Günleri", "Yaz Misafirleri", "Galile", "Rumuz Goncagül", "Ayak Takımı Arasında", "Mefisto Yolcu", "Salpa", "Ay Karmela", "Yer Demir Gök Bakır", "Bir Ceza Avukatının Anıları","Pazar Keyfi", "Kardeş Sofrası" dır. Ayrıca "Dolap Beygiri", "Mavi Sürgün", "Deniz Gurbetçileri" ve "Kurtuluş" adlı yapımlarda rol aldı. 1996/1997 döneminde "İnadına Yaşamak" ile Altan Erbulak ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödüllerini aldı.
Sanatçı DTCF (Dil Tarih Coğrafya Fakültesi) Tiyatro Oyunculuğu Bölümü Ana Sanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST'daki görevine veda ederek katılan Erkekli, "Bir Demet Tiyatro" adlı dizide de rol alıyor. "Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü" adlı tiyatro oyununda vefat eden Gürdal Tosun'un rollerini üstlenen sanatçı, "Vizontele" adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ'la başrolü paylaştı.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Alpay Ekler

Alpay Ekler (1964 - ), Karagöz ve Kukla sanatçısı, Tiyatro dekor, kostüm, mask tasarımcısı, müzisyen, yazar ve yönetmen.
Üsküdar doğumlu olan Alpay Ekler, İstanbul ÜniversitesiEdebiyat Fakültesi Yabancı Diller Bölümü mezunudur. 1989 da Ümraniye'de "Tiyatro Merdiven"i kurdu. Virüsün Adı Yok, Bayır Turbunun Türküsü, Oyunlar ve Yaşayanlar, Sorgu, Kanrevanmaraş oyunlarını yönetti ve müziklerini yaptı. Işığın ağıtı ve Şavaş Oyunu adlı oyunları yazdı. Daha sonra Çocuk Tiyatrosu ve kuklayla ilgilendi. "Maymunun Hediyesi", "İlaçlar Mikroplara Karşı" adlı kukla oyunlarını yazdı müziklerini besteledi. Dedesi Münir efendinin çırağı Kuklacı, Ortaoyuncu ve Karagöz ustası Hayali İhsan Dizdar'a çırak oldu. 1996 Yılında Profesyonel olarak "Karagöz" oynatmaya başladı. Çocuk Vakfı Karagöz Okulu'nda Aşıklar oyununu güncelleyerek birinci oldu. Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli festivallere katıldı. Devlet Tiyatrosundan sonra ilk kez BITEF2000 uluslararası Tiyatro festivaline davet edildi ve Türkiye'yi temsil etti. Karagöz tasvirlerinin yapımında doğal boyaların kullanılmasını tekrar gündeme getirip bu konuda keşifler yaparak, makaleler yayınladı. Doğal boyaların Karagöz derisine uygulanması ile ilgili İsrail'de, İstanbul Paint 2001 fuarında ve Bursa Karagöz Evi'nde Workshoplar yaparak diğer sanatçılarla bilgilerini paylaştı. 2002 Yılında tekrar "Tiyatro MERDİVEN"e döndü. "Soyunun Savaşa" adlı oyunu yazdı, Aşk Grevi adlı oyunu yönetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gösteri Sanatları Merkezi'nde 8-12 yaş grubunda "Aşkın Gözü Kördür", "Bizim aklımız Ermez", "Bu da Bizim Hamlet", "İletişim Parodileri" adlı oyunları yazdı ve yönetti. Yine Gösteri Sanatları Merkezi'nde "Sürgün" ve "Bir Gül Koşusu" adlı oyunları yönetti. Özel talep üzerine Üstün İnanç'ın İbrahim Müteferrika adlı oyununu yönetti, dekor ve kostümlerini yaptı. Hem oynatım hem yapım anlamında ahşap Türk kuklası geleneğini tekrar canlandırdı. Kurduğu atölyede hem ürünler verdi hem de yeni sanatçıların yetişmesi yolunda olanak sağladı. Çocuklar için "Karagöz Ay'a gidiyor", "Karagöz Plaj Bekçisi", "Karagöz Kitap Kurdu", "Karagöz ağaç dikiyor", "Ava giden avlanır" adlı modern karagöz oyunlarını yazdı ve müziklerini besteledi. Genç Karagöz ve Geleneksel Kukla Sanatçısı Bülent AKSU'yu ve Ruşen GÜLEN'i ve İbiş Kukla Sanatçıları Enis ERGÜN ve Deniz KARALAR'ı yetiştirdi. 2000 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gösteri Sanatları Merkezi'nde "Kukla- Karagöz yapım ve oynatım" dersleri de vermektedir. 2005 yılında Uluslararası Kukla Birliği UNIMA Milli Merkezi tarafından "En Başarılı Kukla ve Karagöz Sanatçısı" seçilmiştir. Sanatçı ayrıca 2001-2003 yılları arasındaİstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu üyeliği de yapmıştır.
 
Üst Alt