Üniversitelerde suriyeli öğrenci sayısı kaç?

YÖK Başkanlığı tarafından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen âTürk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansının açılışında da yaptığı konuşmada Türkiyeâdeki 6-18 yaş grubundaki 1 milyon 300 bini aşkın Suriyeli nüfusun yaklaşık 500 bininin eğitim sistemine dahil edildiğini kaydetti.

OKULLARIMIZDA 186 BİN SURİYELİ VAR

YÖK Başkanı Saraç, "Bunların 186 bini okullarımızda çocuklarımızla beraber, diğerleri ise geçici eğitim merkezlerinde eğitim görmektedir. Bakanlık tüm Suriyeli çocukların okullarımızda kardeşleriyle birlikte eğitim görmeleri için çalışmalarını sürdürmektedir. Öğrencilerin temel sorunu olan dil engelini aşabilmek ve onları sisteme dahil edebilmek için bazı üniversitelerimize misyon verildi. Bu çerçevede Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde, yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe veya yabancı dille daha esnek bir şekilde program açabilmeleri için bir dizi mevzuat değişikliği yapıldı. Ayrıca bu ülkelerin öğrencileri içinde bulundukları durumdan ötürü denklik almış oldukları eğitim düzeyinin belirlenmesi de dahil, resmi belge teminiyle ilgili yaşadıkları sorunlara yönelik kolaylaştırıcı bir dizi tedbir de alındı" dedi.
(kaynak hurriyet)
 
YukseLL' Alıntı:
Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde, yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde
çukurova makina bölümü hocası Orhan Büyükalaca mühendislik-mimarlığa dekan oldu önce sonra Korkut Ata üni ye rektör. Zamanında makina mühendisliği çukurovada %100 ingilizce olmasına rağmen good morning diyemeyen kişilerin çokluğu vesilesiyle zaman zaman %100 Türkçe zaman zaman anladın sen onu taktikleriyle zaman zaman %100 ingilizce(taviz vermeyen hocalarla) istatisliklerini yaşamıştır. Tabii çoğu zaman İngilizce eğitim dilidir bu bölümde. Yani zaman zaman taviz verilmesi sonucu değiştirmez zaten sınavlarında Türkçenin esamesi okunmaz ve anadilde eğitim protestolarından nasibini almış bölümdür. Türkçe sınava girebilen ender kişiler bölümün zamanında Türkçe eğitim verdiği zamanlardan kalıp afla geri gelen öğrenciler...
Suriyeliler gayet gevşek hareketleriyle epeydir ilgi çekiyorlar. Yazmıştık. Biz kardeş gibi görürüz ama bunlar ev sahibinden baskın çıkacak görüntülerini de eksik etmiyorlar. Acaba Tayyip oy için mi bunlara yatırım yapıyor? Hoşgelmişler ama bi hizaya geçseler?
Diğer taraftan Suriyelilerin dili olan Arapça zaten aynen İ;ngilizce Almanca Fransızca gibi okutulup öğrenilmelidir. Hazır canlı örnekleri de aramıza katılmışken fırsat değerlendirilmelidir. Yani Arapça eğitim dili olmalı ve öğrenmeliyiz...
 
  • Etiketler
    suriyeli öğrenci
  • Üst Alt