• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Üniversitede Baş Örtüsü

• Konbuyu başlatan ErDaLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 311
  • Görüntüleme 41K

ünüversitelerde başörtüsü sizce ne olmalı

• Kullanılan toplam oy
    100
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
Bu günlerde bütün rektörlerin kulakları yeni anayasanın hazırlanmasında. ünüversitelere başörtüsü yasayı değiştirerek sokulacakmı? Rektörler eğerki ünüversiteye başörtüsünü serbest bırakırlarsa avrupa insan hakları mahkemesine gidecekler.sizce arkadaşlar baş örtüsü ünüversiteler için bir sorunmu.
1-ünüversitelerde başörtüsü yasağı kalksın:
2-ünüversitelerde başörtüsü yasağı kalkmasın:
3-farketmez:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bay X

Kıdemli
Üye
Cevap: ÜNiVERSİTEDE BAŞ ÖRTÜSÜ

Asıl olarak Anayasanın değiştirilmesine bir çok kesim karşı çıksada 1982 Anyasası ülkeyi her zaman bir çıkmazda ve kaos ort***** sürüklemiştir tabiri cais-e tam bir Cunta Anyasası'dır ve yıllarca demokrasiyi baltalamıştır mevcut hükümetin yapmış olduğu değişiklik paketinde ilk 4 madde el değmeden yerini koruyacak en ciddi reform Başörtüsü olayına çözüm bulmaktı ve bu çözüm artık sadece Başbakanın 2 dudağının arasından çıkacak kelimeye bakıyor!Anayasa yıllardır her hükümetin gündeminde olan bir şeydi ama bir türlü hiç bir hükümet elini taşın altına koymamıştı!Sonunda İktidar yapmış olduğu devrim niteliğindeki reformlarına bir yenisi daha ekleyerek bu kaosa son verecek adımı attı ve vatanımıza Milletimize en hayırlı olacak şekilde bu değişikliğin artık onaylanması aşaması kaldı geriye!Bu ülke artık türbanla baş örtüsüyle değil ileriye dönük olarak pusulayı yeni reformlara yeni ufuklara açmalı!Dünyanın hiç bir ülkesinde başörtüsü veya mevcut giyim kuşam nedeniyle kimse bu şekilde hor görülmüyor aksine her kesimden insanı topluma adapte etmek için uğraşıyor ve eğitim veriyorlar bizde maalesef tam tersine çağ dışı hareket ediyoruz ama artık bu bekleyiş sona erecek ve yeni ufuklara doğru daha kararlı emin adımlarla yol almaya başlayacağız!İnanıyorumki bu yeni Anayasa Güzel günlerin Miladı olacaktır!

sheytan

Tecrübeli
Üye

2-üniversitelerde başörtüsü yasağı kalkmasın

önce üniversiteler snra lise sonra ilkokul..yasak kalkmasın kişisel fikrim bu yargılamayında bosuna değişmicektir fikrim

Son düzenleme:

erkişi1

Tecrübeli
Üye

2-üniversitelerde başörtüsü yasağı kalkmasın

önce üniversiteler snra lise sonra ilkokul..yasak kalkmasın kişisel fikrim bu yargılamayında bosuna değişmicektir fikrim
Karşı cins özgürlük isterken hemcinslerine özgürlük sınırlaması getirmek isteyen sizi yargılamaya ne gerek var siz kendinizi saplantıya mahkum etmişsiniz.

Bu gün onlara yarın size lazım olur özgürlükler unutmayınız.

sheytan

Tecrübeli
Üye

Karşı cins özgürlük isterken hemcinslerine özgürlük sınırlaması getirmek isteyen sizi yargılamaya ne gerek var siz kendinizi saplantıya mahkum etmişsiniz.

Bu gün onlara yarın size lazım olur özgürlükler unutmayınız.
beyfendi aileden kaynaklanıo tamam mı bnm ailem basımı kapatmam konusunda baskı yapmıyor bana ama birsürü arkadasım aile baskısı yüzünden basörtüsüne mahkum sadece onlarda bnm gibi olmak isterken ndn aileleri engel olsun üni okuyacaklar ve en azından üni de kndi istedikleri gibi giyinicekler!!!

erkişi1

Tecrübeli
Üye

beyfendi aileden kaynaklanıo tamam mı bnm ailem basımı kapatmam konusunda baskı yapmıyor bana ama birsürü arkadasım aile baskısı yüzünden basörtüsüne mahkum sadece onlarda bnm gibi olmak isterken ndn aileleri engel olsun üni okuyacaklar ve en azından üni de kndi istedikleri gibi giyinicekler!!!
Biraz gerilmişsiniz, sadece sizede zaman gelir özgürlük lazım olur dedim?
Bu arada paylaşayım canım kadar sevdiğim 4 yaşında bir kızım var ona baskı yapmaktan bahsediyorsun? Aile yaşamında bireymisin? annemisiniz bilemediğimden kendimden örnek vereyim dedim.

Kızıma şu anda bile istemediğinde beğenmediği çorabı ailece giydiremiyoruz, ne demek istediğimi samimiyetle algılayın, aileler bireylerine baskı yapmaktan zevk mi alıyor? sizin düşüncenize göre. Yok almıyor derseniz! güzel olacağını düşündükleri neyse onu yaparlar sizin ailenizin size yaptığı gibi. Doğru olanda budur. İyi forumlar.

sheytan

Tecrübeli
Üye

güzel olucagını düşündükleri şeyleri yapar demişsiniz neden aile sadece kendi düşünür güzel olacagı seyleri ndn cocuklarına "sncede ii olmaz mı" diye sormadan direk hayatına müdale edip "böyle olsun" der?siz bir babasınız siz cevap verin?

erkişi1

Tecrübeli
Üye

İnanmakta zorlanacaksınız ama, önce aile bireylerinin istek ve zevkleri ön plandadır. Tabi yer, zaman ve maddi imkanlar da etken, sonra geniş çevre faktör ve toplumsal değerleri dikkate almıyorum demek safdillik olur, ama yaşam ve değer yargıları önemli. Sizce aileniz güzel yapıyor isedoğru ve önemli olan odur. Ama karşı gördüğünüz düşünce ve yaşam biçimleride haketiiği değer ve saygıyı almalı. Ne veriyorsanız onun karşılığını alırsınız.

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye

Benim kızımın öğretmenide kapalı ama kafasında türban yerine peruk var.kimsede anlamıyor kafasında peruk olduğunu.Çokta güzel ve modern duruyor..
Sheytanın dediği gibi benim etrafımda kapalı birsürü arkadaşım var ve hepsi ya ailesi yüzünden yada kocası yüzünden zorla kapatılmış.Hiçbiride memnun değil.Ve bu kişilerin kafalarını zorla kapatanlar dinimiz emrettiği için kapattırmıyor.öyle insanlara göre kafası kapalılar daha namuslu,daha müslüman.
Bence kafasını kendi isteğiyle kapatan biri namazınıda kılmalı.Kimsede zorla kafasını kapattırmasın.Hakkınızı yedirmeyin.
Birde konu madem kapalılıktan açıldı.sokaklarda görüyorum kafası kapalı ama bacağında dapdar kotpantolonla gezen biri için kafayı açmak pek zor olmasa gerek.çünkü kafayı kapatıp başka yerini göstericeğinize ,başınızı açın başka yerinizi göstermeyin.
Lütfen yazım hakkımda eleştiri yapıcaksanız fazla sert olmasın.çünkü benim etrafımda gözlemlediklerim bunlar.

pandura

Tecrübeli
Üye

be okullar içerisinde başörtüsüne karşıyım
bize bu özgürlük verilmiş ve sonuna kadarda bu hakkımı koruyacağım

erkişi1

Tecrübeli
Üye

Benim kızımın öğretmenide kapalı ama kafasında türban yerine peruk var.kimsede anlamıyor kafasında peruk olduğunu.Çokta güzel ve modern duruyor..
Sheytanın dediği gibi benim etrafımda kapalı birsürü arkadaşım var ve hepsi ya ailesi yüzünden yada kocası yüzünden zorla kapatılmış.Hiçbiride memnun değil.Ve bu kişilerin kafalarını zorla kapatanlar dinimiz emrettiği için kapattırmıyor.öyle insanlara göre kafası kapalılar daha namuslu,daha müslüman.
Bence kafasını kendi isteğiyle kapatan biri namazınıda kılmalı.Kimsede zorla kafasını kapattırmasın.Hakkınızı yedirmeyin.
Birde konu madem kapalılıktan açıldı.sokaklarda görüyorum kafası kapalı ama bacağında dapdar kotpantolonla gezen biri için kafayı açmak pek zor olmasa gerek.çünkü kafayı kapatıp başka yerini göstericeğinize ,başınızı açın başka yerinizi göstermeyin.
Lütfen yazım hakkımda eleştiri yapıcaksanız fazla sert olmasın.çünkü benim etrafımda gözlemlediklerim bunlar.
Sayın doğangüneş, bu forumda belkide aile ve kimlik olarak en fazla sizin bilginiz var hakkımda. Eşim eğitimci ve başı kendi tercihi açık, sizlerin örnekleri mutlaka vardır ama her örnek konunun aslını temsil etmez. Elimizde bir kör at varsa, sonraki gördüğümüz bütün atları kör mü sanalım. baskı, insanlıkta da, dinde de, ahkalta da yanlış, Güzellik görüntüde olduğu kadar kültür ve inançta dır. Kıyafet ve şekil gerçekten ikinci plandadır. Sizn verdiğiniz örneklerdeki baskı ne kadar ayıp ve yanlış sa, Üniversite öğrencilerinden başörtüsünü takmak isteyenlere yasak getiren zihniyet de aynı ölçüde yanlıştır bence.

erkişi1

Tecrübeli
Üye

be okullar içerisinde başörtüsüne karşıyım
bize bu özgürlük verilmiş ve sonuna kadarda bu hakkımı koruyacağım
Kendi görüşünü başka yasakçı ve dayatma görüşle beslemek ne kazandırır, onuda sen değerlendir. Siz tercihinizi yapmışsınız, başkalarını kendinize uymaya zorlama hakkınız nerden geliyor?

pandura

Tecrübeli
Üye

Kendi görüşünü başka yasakçı ve dayatma görüşle beslemek ne kazandırır, onuda sen değerlendir. Siz tercihinizi yapmışsınız, başkalarını kendinize uymaya zorlama hakkınız nerden geliyor?
dikkat ettiysen ben herkes bize uyacak ayak uyduracak diye bir terim kullanmadım
sadece ben okullarda başörtüsüne karşıyım
bana verilen bu özgürlüğü sonuna kadar taşıyacağım
herkes özgürdür

Go[rk]eM

Tecrübeli
Üye

Eğitim öğretim kurumları ve devlet dairelerinde içerisinde baş örtü yasagı vardır ve olmalıdır.Bu kurumlar içerisinde herkesin eşit olması gerekmekdedir.Aksi taktirde buralar eğitim vermek yerine karşıt fikirlerim tartışıldığı yerler olur ve bölünme başlar.Bu sefer başörtüsü takmayanlar dinsiz muamelesi görecekdir.Ayrıca musevisi,hristiyanı,katoligi ne bileyım diger dinlere mensup kişilerinde dini gerekleriyle girdigini düşünün ve oradaki ayrımı düşünün egitim görülen yerden çıkacak ve adeta bir dini yayma arenası olacakdır herkes kendi dinini arkadaşlarına yaymaya çalışacakdır.

TEMREN

Amatör
Üye

Bu konuda söyleyecek tonla lafım varda siz vakit ayırıp okurmusunuz bilmem. Bilmem kaç yıldır bu ülkede bir başörtüsüdür almış başını gidiyor. Birtaneniz kendinize sordu mu nerden çıktı bu hikaye diye. Neden şimdi bu yazılarımı okuduktan sonra hayatınızda bir kez olsun önyargıdan arınıp, peşin hükümlükten sıyrılım biraz araştırma yapmıyorsunuz. Girin Milliyet gazetesine, girin Hurriyer gazetesine be bir kaç sene önceki haberleri özellikle küçük basılmış haberleri okuyun. Bir kez olsun bunu yapın. Size gerekli ip uçlarını verecem ama hala yok biz bildiğimizi okuruz diyorsanız o sizin çağdaşlığınız...

Şimid gelelim bu başörtüsü meselesin: Orta çıkışı Selamet-Yol hükümeti döneminde başladı. Her ne hikmetse sanki o güne dek buı ülkede bayanlar baş örtüsü takmazmış gibi, sanki ilke kez karşılaşmışlar gibi bir başörtüsüdür başladı. Peki neydi insanları rahatsız eden? Bu tartışmalar başlamadan önce insanalr üniverstelere başörtüsü takarak girebiliyorlardır. Ama ne olmuştuda Selamet-YOl dönemimde bu iş bu kadar önem kazandı. Baş örtüsü yasağının gündeme geldiği tarihli haberleri okurken lütfen PKK nın dağılma süreci geçirdi haberlerinide okuyun. Apo'nun, Şemdin Sakık'ın nasıl tek tek yakalanığını, kaçtığını örgüt içinde ki dağılamyı okuyun. Sonra dış haberlere geçin o yıllarda tırmana Rusya-ABD tartışmalarına. Enerji kanakları için verilen orta asyadaki ilk mücadelelere. Bu mücadeleyi şu anda ABD kazandı Rusya da yeni bombalarla tehtitler savuruyor.

Macera devam diyor. 11 Eylül saldırıları, ve Kuzey Irak'ın işgali, Afganistanda Bin Laden avı. HAritayı açın bakın. Bu olaylar nerelerde cereyan ediyor ve o ülkelerin enerji kaynaklarını inceleyin. Taayip Erdoğan ile ABD elçisi arasında ki gergin dönemi hatırlayın. Herkes teskere sanıyordu gerginliğe neden ama herkesin gözden kaçırdı ABD KAradeniz girmeye çalışıyor Bulgaristan ve MAcarsitan yardımı ile Rusya ile Turkiye buna karşı geliyor. Putin ile yapılan 7 saatlik ikili görüşmeyi hatırlayın ve haberleri okuyun baştan.

Dunya'da tartışılna iki ana konu var. 1 Islam Teroru 2. Alternatif Enerji. Bu iki konu çok mu alakasız geliyor size. İslam ülkelerinin harita üzerinde ki dağılımlarına ve kaynaklarını inceleyin. ORta Asya Ülkeleri - Orta Doğu ülkeleri.

İsrail davet yolluyor gel Filistini Türkiye ye verelim asayişi sen sağa diyor.

Bu haberleri iyi okuyun. Dağılan SSCB den sonra ABD strateji değiştirdi. Soğuk savaş döneminde tüm dünya ABD'nin abiliği için yalvarıyordur. Öyleya ya Komunist Rusya gelirse. Bizde Marshall yardımlarını bu nedenle almadık mı ve hala o kazığıu çıkarmaya çalışmıyormuyuz. Ama ne oldu SSCB dağıldı. NE olacak şimdi. ABD bu ülkeleri hangi öcüden koruyacak. Hangi öcü gelir diye kortup ülkeleri savunma anlaşmaları ile silah almaya zorlayacak, hangi öcü saldırır diye ülkeleri istila edip enerji kaynakaların ele geçirecek. Ben biliyorum o öcüyü sizde biliyormusun: İslam Terörü ?

Sonra Abd başkanı Buşt Ortda-Doğu projesini açıklıyor. Hiç incelediniz mi Türkiye'nin bu projedeki rolunu hiç merak ettiniz mi ? İncelemyenler için söyleyim Türkiye ye biçilen görev karakol görevi. Yani istitila edilen enerji kaynakalrı üzerinde ABD askeri yerine Türk askeri ABD menfaatlerini koruyacak. Peki bu ülkeler ne tür ülkeler ? İslam Ülkeleri.

Peki ama Hıristiyan bir ordunun sağlayamacağı güveni, Laik bir ordu hazırlayabilir mi ? Cevap hayır. Peki nasıl bir ordu bunu yapabilir. İslam Ordusu olmadı Ilımlı İslam Ordusu ?

Tesadüf mü sanıyorsunuz Filisitinin bize verilmesi teklifi ?

Tüm bunları inceleyin okuyun haberleri okurken düşünen, tarihleri kıyaslayın ve bana söyleyin NErden Çıktı bu başörtüsü meselesi ?

Genel Kurmay açıklama yaıyor Abdullah Gül gelirse gereğini yaparım... Ordu üstüne yürüyor, CHP üstüne yürüyor... AKP oy topluyor. Sonuç: Abdullah Gül Cumhurbaşkanı. Genel kurmay ne diyor: Halkın öfkesini çekmeye luzum yok bizim görev alanımız ddeğil diyor. Haydaaaa 2 ay önce muhtıra veriyordunuz ne değilti iki ayda. Acaba ABD kaynaklı birleri tavşana kaç tazıya tut mu diyor. HAtırlayın Ak-Parti nasıl geldi. Yine birileri yerden yere vurdukca Tayyip oy topladı. Sonra ne oldu yerden yere vuranlar sustu. CHP 1 yıl ses etmedi, derken 1 Teskere geldi çattı. Deniz Baykal apar topar İsraile Gitti orda First LAdy ile 7 saat görüştü sonra memlekete döndü hooop bir başörtüsü tartışması yeniden alevlendi.

Tüm bunları görmekten cidden acizmiyiz bilmiyorum işin aslı beni en çok üzen bu oyunların oynanması mı yoksa bütün toplumun hypnotize olmuş şekilde bu oyunu yemesi mi bilmiyorum.

Bakın arkadaşlar söyleyeceğim şey çok iddalı gelebilir size ama hayır saçmalaık olamaz, inanmıyorum gibi önyargılı savunmalara geçmeden önce dediğimi yapın ve son 10 yıllık haber arşivlerini hızlıca gözden geçirin başlık ve manşetler bile yeter okumasını bilene.

Ben diyorum ki: Bu ülkede AK-Parti, CHP ve Genel Kurmay aynı Orta-Doğu projesinin taşaronluğunu yapıyorlar. Tavşan kaçıyor tazı kovalıyor. Unutmayın Erdoğana siyasetin önünü açan yasağı kaldıran BAykal dı...

Ak-parti birinci kademeyi geçti. İlk hükümet Selamet kökenliydi. ya Allah aşkına seçilen vekilleri inceleyin. Kaç tanesi Selametli çoğu 20 hatta 30 yıldır bu ülkede siyaset yapan yıllardır ABD avukatlığı yapan ve bugunkü dış borcu sağlayan isimler. Neden ? Ne olduda Tayyip onu bu noktaya getiren selamet tabanını sildide bu eski isimleri getirdi. YOksa birileri yıllardır bu isimlere yatırım yapmıştı tekrar onları göreve getirerek porjesini mi hızlandırıyor.

Artık Sol örgütler görevlerini tamamladı, özgürlükler için mücadele ettiklerini sanırken yılalrdır uyuşturucu ve silah trafiğini sermaye için kontorl ettiler şimdi tüm bu görevler İslam örgütlerinde devrediliyor. Son zamanlarda düşünün kaç sol örgüt ismi duydunuz, kaç eylem duydunuz hepsinin kaynakaları donduruldu. Artık devir İslam Terörü devri.

Peki neden Türkiye için Ilımlı islam. Çünkü ABD bir yandan bir hortlak yaratırken bir yandan bu hortlağın kontorlden çıkmasıı istemiyor. Onları aynı komunizm hortlağında Rusya yı kontorl ederek kontorl ettiği gibi kontorl edebileceği bir aracıuya ihtiyacı var. halkı müslüman olan en ideal ülke hangisi ? Tahmin edin ? Elbette zaten kontorlünde tuttuğu zaten kendisine köle ettiği Türkyie ? Bizim görevimiz işte bu mehmetciğin kanı ile bu hortlağın zincirini tutmak. İşte tüm olay bundan ibaret.

Şimdi sorarım size, siz bu oyuna gelecek kadar aptalmısınız yoksa bu oyuna dur deyip halk içine 80 lerde soktukları gibi sokmaya çalıştıkları kin ve nifak tohumlarına hayır mı diyeceksiniz. Oturun bunun kararını verin.

Şu geldiğimiz hale bakın. Neredeyse bir birimiz eyaşam hakkı vermeyeceğiz. Oyüzlere iyi bakın bir birinize iyi bakın. Gerçekten düşmanınız karşınızdaki başörtülü kız mı ?

Geçenler de bir açıklama yapıldı eski bir MİT ciden "Aziz Nesin" bizim için çalışıyordur. Bir gün Sivas olaylarını benden dineyin. Aklınız duracaktır bu insanların nelere kadir olduğuna.

Şimdi lütfen o haberleri okuduktan sonra uzun uzun düşündükten sonra kendinize sorun: Bu oyuna gelecekmiyiz ? Eğer hala cevabınız aynıysa o zaman kusura bakmayın ama demek ki bağımsız bir devlet olmayı hak etmiyoruz. Önümüzdeki 25 yıl içinde başımıza geleceklerden dolayıda kimse ağlamasın. Neden mi 25 yıl. Enerji kaynakları tükeniyor arkadaşlar savaş kapıda.

Hepinizi seviyorum, bu ülkede yaşlamayı da seviyorum ama lütfen birazda siz kendinizi sevin ve sizi aptal yerine koymaya çalışanlara dur deyin. Sizi düşman etmeye çalıştıklarıyla el ele onlara aptal olmadığınızı gösterin. Bu projeleri çizen kendini tanrı sana salaklara bu işlerin bu kadar basit olmadığını göstrin. Yoksa inanın bu işin sonu öyle sloganlarla hallolacak gibi değil.

Saygılarımla....

Karakarizma

Kıdemli
Üye

Okudum okudum güldüm ve anlayamadım.
Kaç kişinin etrafında kaç insan var zorla kappattırılan. Kaç evli bayan üniversiteye gidiyor ve zorla kapatılıyor Allah Aşkına.
Biz okullardan bahsediyoruz sizler ise tutmuş kocaların başını kapatmasından bahsediyorsunuz...
Doğangüneş demişsini ki !!! Sizin kzınızın okulunda başını kapatmak isteyen bayanlar engelleniyor ve bu nedenle Peruk takmak durumunda kalıyor. Hiç düşündünüz mü bu o insana ne kadar acı veriyor.
Ayrıca hepinize bir soru soracağım. Ünicesitede okuyan bir kıın ailesi onun başını açsa yada kapatsa nereden haberi olacak da zorla kapatılıyorlar diyorsunuz.
Özgürlükçü olmak sadece cinselliğe sonuna kadar izin vermek ile olmaz.
Başını açmak için okumayan sadece bir kızımız varsa bile bence bunun için bizlerin Özelliklede BAYANLAR sizlerin vicdanı sızlamalı.
Ben mesela zorla kapatılmaya karşıyım sizde yürekli olun zorla açtırılmaya karşı olun.
Ama yok basitine kaçıyoruz ve yasak olmalı diyoruz.
O zaman bizim okulda okuu bırakan Şerife'nin suçu ne. ,Çokl yakın arkadaşımın eşinin suçu ne.
Bunlar başları kapalı diye ülkeyi mi bölüyor ??? Bence hayır. Ben emin olun açık insanlarda teröristi daha çok gördüm. Ama bunu genelleme olarak almayın.

Eğer cidden yasaklanmalı diyorsanız inşallah birgün kapanırsanız anlarsınız bu denilenin sizin açınızdan ne kadar zor olduğunu.
Hiç şimdiye kadar biriniz gidip başını açmak zorunda olan bir kızımız ile konuştunuz mu?

ErDaLL

Tecrübeli
Üye

arkadaşlar herkez kapanan insana neden açılmıyorsun diyor, kimse açığa sen neden bu kadar açıksın demiyor. ülkemizde her kız çoçuğu ünv.teye gitmek ister ama başı açık olmalı. ülkemizde her ünv.te mezunu bir devlet işi ister ama başı açık olmalı.ülkemizde her anne evladının ünv.teden mezun olmasında yanında olmak ister fakat başı açık olmalı.
Bizler bu ikilemlerle yaşadığımız türkiyede nasıl demokrasinin , insan hak ve özgürlüklerinin tam manasıyla işlediğini söyleye biliriz.
Hiçbir insan ikinci sınıf muhamelesi görmesi doğru dehil(açık yada kapalı).
Bizleri ileri devletler arasına taşıyacak özgür nesiller yetişmesidir hiç kimse birbirine artniyetle yaklaşmamalı.

onuc13

Tecrübeli
Üye

Öncelikle başörtüsü problemi, tartışmalarda da görüldüğü gibi,
Okullarda takılıp takımamasından ziyade "Ben öyle istiyorum" açıklamalarıyla dayatmacı zihniyet edasıyla yaklaşılmaktadır.

Tabii ki bu yaklaşım kimseye hiçbirşey kazandırmaz.
Üniversitelerde, başının örtüsünden dolayı eğitimini yarıda bırakanlarla, bunun mücadelesini veren insanlar hakkında "Aile zoruyla kapatıyorlar" yakıştırmasını yapmayı da çokta adaletli bir yaklaşım olarak görmüyorum, göremiyorum.

İnanç yönünden insanların tercih hakkına nasıl saygı duyulmalı ise. inancını yerine getirme hususunda da aynı saygıyı devreye sokmalıyız.
Çeşitli dinlere mensup olan insanların "olmazsa olmaz" kaideleri vardır.
Bize düşen hangi inançtan olursa olsun,
bu kaidelere saygılı olmak düşer.
Başörtüsü de bunlardan birisidir. İstesek te, istemesek te saygılı olma durumu sözkonusudur.

Aksi bir davranış, çok savunduğumuz İnsan hak ve hürriyetlerine aykırı olduğu için samimiyetimizden söz etmek mümkün olamıyacaktır.

sheytan

Tecrübeli
Üye

Geçen senelerde bi genç kız üniversiteye bası kapalı olarak gitmek için İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu neden o zaman mahkeme başörtüsü yasağının bir insan hakkı ihlali olmadığını söyledi??Her yerin kuralları vardır bu kurallar duvarlarıdır kişilerin yada kurumların kimse duvarlarının yıkılmasını istemez..

erkişi1

Tecrübeli
Üye

Geçen senelerde bi genç kız üniversiteye bası kapalı olarak gitmek için İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu neden o zaman mahkeme başörtüsü yasağının bir insan hakkı ihlali olmadığını söyledi??Her yerin kuralları vardır bu kurallar duvarlarıdır kişilerin yada kurumların kimse duvarlarının yıkılmasını istemez..
Belçika devletide ülkemizdeki en ******** eylemlerden birini yapan Marksist Fehriye ERDALI kanunlara rağmen ülkemize iade etmediği gibi, yargılamaya gerek bile bulmamaıştı, hukuk mücadelesi 6 sene sonra bize göre doğruya geldi, şimdi AHİM senin örneğindeki kararı verdi diye doğru kabulmü etmeliyiz. Yanlış kararı, Doğru başörtüsünün yasak olması sakıncalı, doğru uzlaşma ve hoşgörü ile yasakların kaldırılması, kalanı teferrat ve dayatma ve hazımsızlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt