Ultrapreventif tıp

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

eni milenyumda sağlık anlayışında yeni bir kavram
Sağlığa ultrapreventif korumacı ve geliştirmeci yaklaşım, bilinen tıp hizmetlerine ek olarak yeni görevleri ve sorumlulukları da üstlenen yeni bir kavramdır. Ultrapreventif tıp, yeni milenyumun modern tıp anlayışı ile sizi tanıştırmak, hastalanmamanızı sağlamayı, sağlığınızı koruyup sağlamlılık halinizi sürdürmeyi ve geliştirmeyi hastalık tedavisinden daha önde tutmak iddiasındadır.

Ultrapreventif tıp, sadece doktorluğunuzu değil, sağlık danışmanlığınızı da üstlenir. Sizi genetik riskleriniz, beslenme alışkanlıklarınız, aileniz, çevreniz ve işinizle birlikte bir bütün olarak değerlendirir.

Genetik risklerinizi özenle araştırır ve belirler. Bu riskleri en aza indirecek yaşam tarzı değişikliklerini ve sağlık desteklerini size aktarır, uygular ve sonuçlarını izler.

Alışkanlıklarınızın (sigara, alkol, kafein, ilaçlar), uyku, egzersiz ve stres sorunlarının, yaşadığınız çevresel koşulların (şehir yaşamı, toksik gazlar, egzoz gazları, fabrika ve endüstriyel atıklar, güneş ışınlarına maruz kalma), çalıştığınız işkolu ve işyerinin bedeniniz üzerine olan etkilerini, içinde bulunduğunuz sosyal ve ekonomik faktörlerin ruh sağlığınıza etkilerini dikkate alır. Size sağlık danışmanlığı hizmeti ve eğitimi verir. Tıbbi desteklerle (doğal özler, ilaçlar) sağlık ve sağlamlık halinizi sorunsuz sürdürebileceğiniz tüm olanakları araştırır.

ÖNCEDEN BELİRLEMEK

Bunları başarabilmek için gerektiğinde yemenize de, içmenize de. uykunuza da, hareketsizliğinize de. kilonuza da, stres düzeyinize de müdahale eder. Kan basıncınızı, metabolizmanızı, kolestrol, trigliserid seviyenizi, kan şekerinizi, karaciğer temizleme yeteneğinizi, böbrek fonksiyonlarınızı, homosistein, insülin, tiroid hormon düzeylerinizi, kalp-damar sistemlerinizi, sindirim ve solunum fonksiyonlarınızı, kas ve iskelet sisteminizi, cinsel performansınızı belli aralıklarla değerlendirir. Aksayan noktaları ve sorunları önceden belirlemeye gayret eder.

Bedenin ve aklın uyum içinde işlemesine önem verir. Tam bir iyilik halinin, bu ayrılmaz bütünün kusursuz işbirliğine bağlı olduğuna inanır. Bu işbirliği için gerektiğinde sesten de (müzikle tedavi), kokudan da (kokuyla tedavi, aromaterapi), ışıktan da (light terapi), telkinden de (yoga, meditasyon, hipnoz) yararlanılabileceğini kabul eder. Sağlığı korumada, güçlendirmede ve tedavide öncelikle doğal ürünleri (bitkiler, vitaminler, mineraller, doğal hormonlar) kullanır, organik besinleri önerir. Yapay olan her şeyden (yapay tatlandırıcı, yapay renklendirici, koku verici) uzak kalmaya özen gösterir. Ruhsal ve bedensel tam bir arınmanın da (detoksifikasyon) kolay, sevecen, hafif, paylaşımcı, üretken bir hayatın başlangıç noktası olduğunun bilincindedir. Yani sadece bedensel değil, ruhsal bir arınmanın da (detoks) zorunluluğuna inanır.. Bu tıp yeni kavramı sizi yaşamınızı desteklemeye, doğru nefes almaya, doğru ve olumlu düşünmeye, doğru egzersize, doğru ve yeterli uykuya, kısacası yeni bir hayata davet ediyor. Unutmayın! Her şey sadece “daha iyi bir hayat” içindir. Bu davete katılın! Sağlıklı ve genç kalın!...

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

WebNaturel
 
Üst Alt