• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Üçlü Filtre Testi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Üçlü Filtre Testi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Eski Yunanda Sokrates bilgiyi saklaması sebebiyle saygıdeğer bir ün yapmıştı.. Bir gün büyük filozof bir tanıdığına rastladı ve adam ona dedi ki
''Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?''
"Bir dakika bekle" diye cevap verdi Sokrates. "Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor."
" Üçlü Filtre ?"
''Doğru'' diye devam etti Sokrates. "Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek iyi bir fikir olabilir. Üçlu filtre testi dememin sebebini birazdan anlayacaksın. Simdi birinci filtre; ' gerçek filtresi ' Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin ?"
'' Hayır'' dedi adam ''Aslında bunu sadece duydum ve ....''
"Tamam'' dedi Sokrates. " Öyleyse sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim ' iyilik filtresi '. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?"
'' Hayır tam tersi...''
'' Öyleyse'' diye devam etti Sokrates "Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin çünkü geriye bir filtre daha kaldı. ' işe yararlılık filtresi ' Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim isime yarar mi ?"
''Hayır pek değil."
''İyi'' diye tamamladı Sokrates. Eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse iyi değilse ve ise yarar değilse bana niye söyleyesin ki?"

uludagsozluk.com
 
Üst Alt