• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Uçak Kazasından Nasıl Kurtulursunuz?

Okunuyor :
Uçak Kazasından Nasıl Kurtulursunuz?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Her yolcunun korkulu rüyasıdır uçak kazası. Ani bir türbülans sizi geriye doğru savurur veya bir kuş sürüsü içine girip uçağınız düşebilir. Peki bir uçak kazasından nasıl kurtulabilirsiniz?

İçki arabası kendi kendine gitmeye başlar ve kabin duvarına çarpar. Hızlı bir şekilde uçağınız irtifa kaybetmeye başlar ve kemeriniz koltuk arasına şıkışmıştır. Oksijen maskeleri düşer ama siz uçuş öncesi güvenlik konuşmasını dinlemediniz. Büyük bir hızla aşağıya doğru giderken insanlar bağırıyor, dua ediyor ve birbirilerine tutunuyorlardır. Öleceğinizi düşünüyorsunuz.

İyi haber ise uçak kazası her zaman ölüm demek değildir. 1980 ile 2000 arasında kaza geçiren 568 uçak var ve %90’dan fazla kazazede ölmedi.

Hava felaketi sırasında yaşama şansınızı yükseltmek için yapabileceğiniz şeyler var. Sakin olun, paniklemeyin. Bu kolay birşey değil ama yaşamanız için gerekli. Aynı zamanda da giydiğiniz kıyafetler, getirdiğiniz bavul ve onu nereye koyduğunuz önemli. Bazı araştırmalara göre seçtiğiniz koltuk bile size yardımcı olabilir.

Bu yazı uçak kazası sırasında yaşama şansınızı nasıl yükseltebileceğiniz konusunda birkaç ipucu veriyor. Bazı efsaneleri anlatacağız, korkutucu ama gerçek hikayeleri anlatacağız.

Hayatta kalma ipuçları ve kaza efsaneleri

Kaza uzmanlarına sorulan en yaygın sorulardan biri “Bu koltuk en güvenli koltuk mu?” Resmi kaynaklara göre koltuğun yeri birşey değiştirmez çünkü hiçbir kaza birbirine benzemez. Popular Mechanics dergisinin yaptığı zorlu araştırmaların sonunda arkaya yakın koltukların daha güvenli olduğudur. Son 36 yılda Amerikan havayollarında meydana gelen her kazayı incelediler ve arkada oturan insanların ilk sıradakilere nazaran %40 yaşama şansı olduğunu buldular. The Federal Aviation Administration’a göre hiçbir koltuk en güvenli koltuk değildir. Ayrıca 2005’te The FAA’in hazırladığı rapora göre hiçbir uçak bir diğerinden daha güvenli değildir.

Hayatta kalma hikayeleri

Andes Kazası

1972 yılının 13 Ekim Cuma günü Şili’ye giden bir Uruguay uçağı 45 yolcusuyla beraber Andes dağlarına çarptı. Yolcuların çoğu Stella Maris College’ın rugby takımının oyuncularıydı. Bulutlar yüzünden beklenmedik bir alçalma yaşayan uçağın her iki kanadıda kopmuştu. Uçağın gövdesi bir dağın tepesine çarptı ve karlar içinde yatmaya başladı.

45 kişiden 12 kişi kaza anında ve 5 kişi de ertesi gün öldü. Kalan 26 kişi -30 derecede yemek, su ve hiçbir ilk yardım malzemeleri olmadan dayandı. Kazadan 2 hafta sonra çığ yüzünden 8 kişi daha öldü. Hiçbir hayvan veya bitki örtüsü olmadığından, hayatlarını kaybeden arkadaşlarının etleriyle beslenmeye karar verdiler.

Yürüyerek kurtulmanın tek şansları olduğunu düşünen yolcular, en güçlülerini seçerek onları deneme yürüyüşlerine yolladılar. En sonunda at sırtında 3 adam gördüler ve 72 gün sonra kurtuldular. 45 kişiden 16 kişi hayatta kaldı ve bu hikaye 1993 yapımı “Alive” filmine konu oldu.

Kaza sırasında yapacağınız birkaç şey hayatta kalma şansınızı yükseltebilir.

Bir uçağa binmeden önce bilmeniz gereken 5 ipucu:

* Uçağa bindikten sonra kendinize en yakın iki çıkışı belirleyin ve o koltuğunuzla çıkışlar arasındaki sıraları sayın. Karanlıkta kalmanız veya duman içinde önünüzü görememeniz durumunda sayarak çıkışa ulaşın.

* Çarpışmaya hazırlanın. Resmi FAA çarpışma pozisyonu: Kollarınızı uzatıp, ellerinizi çaprazlayıp öndeki koltuğa dayamanız ve kafanızı ellerinizin üzerine koymanız gerekli. Ayaklarınızı kendi koltuğunuzun altına sokun ve olabildiğince geriye itin. Eğer önünüzde bir koltuk yoksa, vücudunuzun üst kısmını eğin ve dizlerinizin arkasından ellerinizi geçirin. Kabin bagajınızı her zaman önünüzdeki koltuğun altına koyun böylece yolunuzu kesecek birşey olmasın.

* Pantalon, kolları uzun bir üst ve parmakları kapalı bir ayakkabı giyin. Bunlar sizi cam, metal ve elementlerden koruyacaktır.

* Eğer ailenizle beraberseniz, acil durumda ne yapması gerektiğini çocuğunuza anlatın. Eşiniz ile aranızda çocuğunuzun sorumluluğunu paylaşın.

* Uçuş öncesi anlatılan güvenlik açıklamalarını dinleyin, her uçak değişiktir. Oksijen maskeleri düştüğünde başkasına yardım etmeden önce kendinizinkini takın. Eğer bilinicinizi kaybederseniz, başka kimseye yardım edemezsiniz.

Bir sonraki sayfada daha fazla ipucu ve yolcuların sıkça yaptığı hatalar var..

Kazanın yararları?
Çoğu insan böyle bir travmadan sonra yaşamak istemeyeceğini düşünür. Ama Old Dominion Universite'sinin yaptığı bir araştırmaya göre hayatta kalanların stres, sinir, depresyon ve asabiliğinde azalma olduğu görülmüştür. Araştırmacıların sonucuna göre, böyle büyük ve travmatik bir olaydan sonra günlük endişe ve stres hayatlarında yer kaplamamaya başlamıştır.

Hatalar ve ipuçları

Uçak kazalarında kaybolan çoğu insan eğer bazı ölümcül hatalar yapmasalardı hala hayatta olabilirlerdi. Bir kaza sırasında en kötü senaryo paniktir. Sakin olmak ve odağınızı sağlam tutmak herşeyden çok sizi koruyacak şeydir. Panik çoğu yolcunun hiçbir şey yapamama nedenidir, kemerlerini açmak da dahil. Emniyet kemerini en çok kullandığınız yer arabalardır ve bunlarda tuşlu kemerlerdir. Olay anında kemerinizin çekip açılacağını panikle unutmak normaldir. Bu nedenden dolayı birçok kazazede koltuklarında otururken bulunmuştur.

Hayatta kalma hikayesi
Mercedes Johnson

1995’te Mercedes annesi ve babasıyla beraber Miami’den Kolombiya’ya gidiyordu. Uçtukları uçak Andes dağlarına çarptı. Pilotlar yanlış koordinatları girmişlerdi ve uçağın alarmı uyarana kadar farketmemişlerdi. Ama artık çok geçti.

Mercedes yumuşak bir türbülans hissetti ve sonrasında bütün uçağı sallayan bir titreme. Uçak dağlara çarpmamak için neredeyse dik bir açıyla yükselmeye başladı. Sağır eden bir ses duyan Mercedes kulaklarını kapamak için başını bacaklarının arasına soktu. Bu olayların sırasında Mercedes babasının elini tutuyordu.

Mercedes uyandığında kafası karışıktı ama sonra anladı neler olduğunu. Sağ bacağını bulmak için bakan Mercedes bacağının normal durması gereken açıdan çok farklı bir şekilde buldu ama hiç acı hissetmiyordu. Kurtarılmak için çarptıkları dağda o şekilde 18 saat geçirdi ve ardından kırılan bacağını, sırtını, kaburgalarını ve hayati tehlikesi olan yaralarının tedavisi için hastanede 10 gün geçirdi.

3 kişi hariç herkes kurtulmuştu o kazadan. Ölen kişiler içinde Mercedes’in annesi ve babası da vardı.

Eğer uçağınız düşüyorsa unutmamanız gereken ipuçları...

* Yangın durumunda, olabildiğince alçakta durun ve çıkabildiğiniz en kısa sürede çıkın. Yanan bir uçaktan çıkan duman zehirli olduğu için sizi alevlerden önce bile öldürebilir.

* Havayolları uçak kazasının ilk 90 saniyesini “altın zaman” olarak görüyor. Eğer sakin kalabilir ve bu zaman çerçevesi içinde hızlıca hareket ederseniz, uçaktan çıkabilme ihtimaliniz çok yüksek.

* Uçaktan tek parça halinde çıkmayı başarırsanız çok çabuk bir şekilde uçaktan uzaklaşın ve patlama ihtimaline karşı büyük birşeyin arkasına saklanın.

* İçmeden önce düşünün. Alkol almak tepki verme yeteneğinizi yavaşlatır ve karar vermenizi zorlaştırır.

* Çok değerli eşyalarınızın olduğunu düşünseniz bile kabin bagajınızı almayı aklınızdan bile geçirmeyin.

* Dışarıya çıkana kadar can yeleğinizi şişirmeyin yoksa bu sizin hareketinizi kısıtlar.

mynet.com
 
Üst Alt