Uçağın koridorunda namaz kılmak isteyince tartışma çıktı

Edinilen bilgiye göre olay sabah 07.20 sıralarında Şanlıurfa GAP Havalimanında meydana geldi.

iddiaya göre; Şanlıurfa İstanbul seferini yapan uçağa yolcular alındı. Yolcular alındıktan sonra 15 kişilik bir grup uçağın koridorunda namaz kılmak istedi. Kabin ekipleri yolcular; Yolcu sayımı yapılacak, ayrıca kalkışta ayakta duramazsınız" dedi. Bunun üzerine yolcular ile görevliler arasında tartışma çıktı.

Hosteslerden biri ise "Yıllardır görev yapıyorum, namaz kılmak isteyen oturduğu yerde de kılabiliyor, ayrıca bu saatte ne namazı, güneş doğdu, kuşluk namazını inince de kılabilirsiniz" dedi. Hostesin tepki göstermesi üzerine tartışma çıktı tartışma sırasında hosteslere hakaret edildiği ileri sürüldü. Yaşanan tartışma nedeniyle 07.25 de kalkması gereken uçak 1 saat rötarla saat 08.30 da kalktı.
kaynak sanliurfa.com
 
Ve min haysu harecte fe velli vecheke şatral mescidil harâm(harâmi), ve innehu lel hakku min rabbik(rabbike), ve mâllâhu bi gâfilin ammâ tamelûn(tamelûne).

Ve nereden çıkarsan çık, bundan sonra (namazda) vechini (yüzünü) Mescid-i Haram yönüne çevir. Ve muhakkak ki o Rabbinden mutlaka bir hakdır. Ve Allah, yaptıklarınızdan gâfil (habersiz) değildir

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yüzünü (vechini) bir yöne çevirerek namaz kılmak, namazın temelidir. Istikamet kıbledir. İnsanoğlu namaz kılarken normal standartlar içinde dünyanın neresinde olursa olsun mutlaka Kâbe'ye dönmek mecburiyetindedir. Bu, İslâmî tatbikatte "istikbali kıble" adını alır. Allahû Tealâ bunu, Peygamber Efendimiz (S.A.V) zamanında yaşanan İslâm'ı, evvelki zamandan ayırmak için gerçekleştirmiştir. Bütün sahâbeye kıbleyi Mescid-i Haram yapmaları suretiyle namaz kılmaları emrolunmuştur.

Kur'ân-ı Kerim'e göre kişi için zaman kısıtlaması veya hayatî bir tehlike varsa, binekteyken (önceden at, deve üzerinde, şimdi otomobilde, otobüste, trende, uçakta) ya da yürürken namaz kılabilir. yürürken veya vasıtayla giderken istikameti değiştirip kıbleye yönelmek gerekmez. hangi istikamette gidiyorsa o istikamete doğru kılınır. Bu, Allah'ın özel bir ihsanıdır, kolaylıktır.

Bugün dünya üzerinde namaz kılan kişi kendisini mutlaka kıble istikametine döndürmek mecburiyetindedir. Allahû Tealâ: "Allah yaptıklarınızdan gâfil değildir." sözüyle âyetini tamamlıyor. Allah muhakkak ki herşeyi bilendir.
kurantefsiri.com
 
Üst Alt