• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

U.S.Robotics SureConnect 9106 Kablosuz ADSL Modem İncelemesi

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kablosuz ADSL routerlar, 10 parmağında 10 marifet diyebileceğimiz cihazlardan bazıları. USR9106 da bu gruba dahil bir ürün. Gövde gösterisi yapar gibi büyük ölçüleri, 54Mbps 802.11g kablosuz ağ ve SPI firewall desteği ile USR9106 kablosuz ADSL modem, bu incelemedeki konuğumuz olacak.

U.S.Robotics 9106, ülkemizde oldukça popüler olan, raflarda yer alan ve hakkında en çok sorulan modemlerden bir tanesi. Bu incelememiz biraz gecikse de, referans olması açısından 9106 incelemesinin sitemizde yer almasının önemli olacağını düşünüyoruz ve önümüzdeki dönemlerde incelemeyi planladığımız diğer U.S.Robotics ürünleri için başlangıç olma niteliğini taşıyor.

Genel Özellikler

Arayüz: 4 adet 10/100 Ethernet için RJ45 port, 54Mbps 802.11g Wi-Fi
ADSL Standartları : ANSI T1.413 v2, G.992.1 (G.dmt) , G.992.2 (G.lite)
ATM Desteği: AAL5 üzerinde Çoklu Protokol (RFC 1483/2684)
AAL5 üzerinde PPP (RFC 2364),
Ethernet üzerinde PPP (RFC 2516),
ATM üzerinde Klasik IP (RFC 1577)
Ağ Desteği: ICMP, NAT, PAT, ARP, Statik Routing, Dynamic Routing,
IGMP Proxy, DNS Relay/Client, DHCP Client/Server,
Virtual Port Forwarding, DMZ, UPNP desteği, Dynamic DNS
IEEE 802.1d Transparan Köprüleme, RIP v1/2
Güvenlik Desteği: Kurallı Paket Denetlemesi (SPI Firewall), Denial of Service
saldırılarını engelleme, Port numarası, MAC
ve IP Adresi bazlı Paket Filtreleme, Eş zamanlı
Saldırı Uyarı ve Kaydı SYSlog.
Veri transfer hızı: Downstream (Veri İndirme) :8 Mbps
Upstream (Veri Gönderme): 1 Mbps
Modülasyon : Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM)
Complementary Code Keying (CCK), DQPSK, DBPSK
Standartlar: IEEE802.3, IEEE802.11b , IEEE802.11g
Veri transfer: Turbo54Mbps, 48, 36, 24, 18, 12, 11, 9, 6, 5.5, 2, 1Mbps
Ağ bağlantısı tipi: Infrastructure ve Ad-hoc
Çalışma Modları: Erişim Noktası, Wireless Bridge.
Frekans bandı: 2.4GHz
Verici Çıkış Gücü: 15dBm
Alıcı Hassasiyeti: 54Mbps -65dBm
Dış Anten tipi: Dual swivel dipol anten
Kablosuz Güvenlik : 64-bit, 128-bit WEP şifreleme , WPA 802.x, WPA-PSK
Çalışma menzili: Kapalı alanda ~100m
Açık alanda Görüş alanı içinde ~300m
Çipseti: Broadcom
Güç : 16V 1.2A Adaptör
Boyutları: 14x23,3x4 (cm) 454gr
Desteklediği işletim sistemleri : Ethernet destekli tüm İşletim Sistemleri
(Windows 98SE/NT/ME/2000/XP/2003 Server, Linux, Unix ...)
Diğer : Web destekli ayar konsolu , Firmware güncellenebilir, Uzaktan Telnet ve konsol ile yöntemin, SNMP v1/2 , Harici Splitter ve Line Filter, Türkçe Hızlı Kurulum Yazılımı. SmartRadio wireless echo reduction.
Broadcom çipset referans tasarımını kullanan ürün, gelişmiş ağ ve güvenlik desteği ile dikkat çekiyor. WAN tarafında SPI Firewall, NAT ve IP Filtreleme ile güvenliği sağlarken, Kablosuz Ağ tarafında ise MAC filter, WEP ve WPA gereken koruma önlemlerini oluşturuyor.

Modeme baktığımızda, ek olarak ADSL2 desteğini de görüyoruz. ADSL2+ ise yok . Yeni modeli olan 9108'de ADSL2+ destekleniyor.

Modemin özelliklerinden olan SmartRadio(TM) wireless echo reduction teknolojisi, Broadcom çipseti sayesinde destekleniyor, bu sayede sinyal işleme performansının arttırılması hedefleniyor. Yararının yoğun radyo sinyalleri olan ortamlarda görülebileceği söyleniyor.

Kutu İçeriği ve Fiziksel Özellikler

Kutu içerisinden:

2 adet Harici anten,
Kullanım Klavuzu,
Ethernet Kablosu,
Telefon Kablosu,
Güç Adaptörü,
Harici Splitter,
Line Filter ve
Kurulum CD'si çıkıyor.

Kutunun içinde herzamanki bileşenler bulunuyor. Kullanım klavuzu olarak hızlı kurulumun nasıl yapılacağını anlatan bir kitapçık çıkıyor. Daha ayrıntılı olarak ayarların anlatıldığı Türkçe dökümanlar HTML formatında kurulum CD 'sinde mevcut. Ayrıca modem ile ilgili başka bilgilere üreticinin sitesinden de ulaşabilirsiniz. Bu arada USR9106 içeriğinde harici splitter ve line filter çıkan nadir modemlerden.

CD'in içinde U.S. Robotics firmasının sağladığı "Kablosuz Ağ Geçidi Kurulum Sihirbazı", görev çubuğunda ADSL bağlantısını ve kullanılan bantgenişliğini gösteren iBand yazılımı ve Norton Personal Firewall yazılımının 30 günlük sürümü var. Programlardan, "yazılım desteği" başlığı altında bahsedeceğiz.

Kutunun içinden çıkan 2 adet dipol anten yaklaşık 10cm uzunluğunda. Hareket eden veya çıkarılabilen mafsallarıyla gereken ergonomiyi bize sağlıyor. Antenin yokluğu ürünün menziline ve bağlantının başarımına direk etki ediyor. Antenin sökülebilir olması, ileride ağınızın menzili yada başarımını artırmak için aldığınız harici başka bir anteni kullanabilmek için gerekli bir opsiyon.

USR9106 ADSL Modemin kasası oldukça büyük, hatta o kadar büyük ki masada koyacak yer bulmakta zorlandım. Sert plastik malzemeden yapılmış olan modemin kasası kapalı olmasından dolayı biraz ısınıyor, bu konuda 16V 'luk güç kullanması da etkili. Cihazın bir başka büyük parçası ise güç adaptörü. Yarım kilodan ağır olan adaptörün taktığınız piriz ile beraber duvardan çıktığına şahit olabilirsiniz.

Kasanın ön tarafında bir sürü küçük yeşil led var. PWR ışığı modeme güç geldiğinde yanarken, WAN IP, ADSL bağlantı kurulduktan sonra yanıyor. Telefon hattında ADSL bağlantısının olduğunu ADSL ledi gösterirken, WLAN ve LAN ağ bağlantıları sağlandığında yanıyorlar. Ledlerin yapısı itibariyle sadece karşıdan bakarak görebiliyorsunuz.

Modemin arka tarafında Antenler, ADSL hat girişi, 4 adet Ethernet girişi, donanımsal reset tuşu, adaptör girişi ve açma/kapama anahtarı bulunuyor.

Modemi kurmak gayet basit. CD deki yönergeler ise oldukça ayrıntılı, modemi kurarken mutlaka bir bakın. Fiziksel bağlantıları hallettikten sonra ister US Robotics ADSL Kablosuz Ağ geçidi yazılımından yararlanabilir ister web arayüzünden girip internet bağlantınızı kurabilirsiniz.

Yazar : Erdem Gülhan
 

azmiii

Acemi
Üye
kablosuzunu kullanan arkadaşım yok ama kablolusu iyi performans sağlıyo.sürekli netten düşen arkadaşlarım var.o bir kez olsun düşmemiş...
 

mirac21

Acemi
Üye
slm

bana bunun cd si lazim nerden bulabilirim yardimci olurasniz cok sevinirim... iyi calismalar.
 
başlatan benzer konular forum cevaplar tarih
SMN network (adsl fiber) 0
Üst Alt