Twitter'da Takipçi Sayısını Artırmanın Yolları

The American Express OPEN Forum'unda gündeme gelen ve Mashable‘ın da irdelediği bu konu özellikle küçük – orta ölçekli işletmelerin ilgisini çekebilir. İşte Twitter’daki hesabımızı daha ilgili çekici ve dinamik yapmanın 5 yolu.

Hesabınızı görselleştirin!

Twitter’dan fotoğraf ve video paylaşın. Eğer söz konusu bir işletmenin hesabıysa, fotoğrafla kastedilen kurumsal ve sıkıcı görseller değil elbette. Takipçilerinizin ilgisini çekecek, ağır kurumsallığın soğukluğunu eritecek, takipçilere bir fayda sağlayacak görseller… Takipçilerinize ofisinizi, işinizin mutfağını gösterin. Düzenlediğiniz açık hava etkinliklerinin sadece en şaşalı kısımlarını değil en zahmetli hazırlık aşamalarını da paylaşın. Eğer bir restoran ya da kafe işletiyorsanız, evi yakmadan kolayca yapılabilecek, basit ama etkileyici tüyoların videolarını paylaşın.

Fiziksel varlığınızı gösterin!

Özellikle kurumsal hesaplar için bu tavsiyenin altını çiziyorum. Firmanızın katıldığı, düzenlediği konferans, fuar vb her tür aktiviteyi tweetleyin. Bir gazetede ya da aylık bir iş dergisinde “X firması geçen hafta şu fuardaydı.” yerine, “Şu anda, şu amaçla, şu fuardayız.” deyin.

Kişisel bloglara gelince, bu bölümle ilgili ciddi sıkıntılar var. Birincisi, fiziksel hareketlilik konusunu abartanlar var. “Tuvaletteyim”, “Mutfaktayım, yumurta pişiriyorum” vb. Bu tweetler, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmanıza sebep oluyor, takipçilerinizi sıkıyor. Diğer konu ise gizlilik. Son zamanlarda, sosyal medya platformlarında günlük rutinimiz hakkında fazla ve detaylı bilgi vermenin tehlikeli olduğunu anlatan pek çok e-posta ve yazı dönüyor. “Konserdeyim” paylaşımınız, potansiyel bir hırsızda: “Süper, eve gelmesine daha 3 saat var” fikri yaratabilir.

Kişiselleştirin

Şirketler soğuk gökdelenlerle özdeşleştirilir. Oysa şirketler çalışanlarıyla, insanlarla var olur. Sabit bir binadan öte, hareket eden, iletişime geçen, insanlardan meydana gelen bir yapı olduğunuzu hissettirin. Örneğin şirketçe yapılan gezilerinizi, fark yarattığınız bir projede görev alan çalışanlarınızın isimlerini paylaşın.

Esinlenin

Sürekli ilham veren ve/veya yaratıcı bir şeyler bulmak, yazmak çok zor. Ama küçük işletmeler için, olumlu müşteri deneyimlerini / hikayelerini paylaşmak, onların önerilerini gündeme getirmek de iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca, müşterileriniz için de oldukça hoş bir durum… Düşünsenize sevdiğiniz bir marka, onun hakkında yaptığınız yorumu okuyor ve bir de üstüne retweet ediyor.

Aklınızı kullanın

İşletmeler Twitter hesaplarında, takipçileri için değer yaratmalıdır ya da başka bir deyişle; takipçinizin “Seni neden takip edeyim?” sorusuna cevap verebilmelidir. Çalıştığınız alanla ilgili paylaşacağınız küçük ama anlamlı bilgiler bu değeri yaratabilir. Diyelim ki kozmetik endüstrisindesiniz, kişisel bakımla ilgili güncel ve önemli bilgileri, haberleri de paylaşın.
 
Üst Alt