Twitterda Ne Suç, Ne Değil?

Twitterda Ne Suç, Ne Değil?

Sosyal medya kavramı önce arkadaşlık ilişkilerini, ardından kalıcı bir biçimde haber alma-verme biçimlerimizi değiştirdi. Daha önce, sadece bireysel tehdit gibi olaylarla gündeme gelen tweet ile işlenen suçların kapsamı da Gezi Parkı olayları sırasında değişti, etki alanı genişledi. Twitterda paylaşılan içeriklerden ne suç, ne değil; yasal haklar ve sınırlar nelerdir; İstanbul Bilgi Üniversitesi Alternatif Bilişim Derneğinden Dr. Özgür Uçkana sorduk

SİBEL ATEŞ YENGİN
sibel.ates@aksam.com.tr


TWEETLE SUÇ İŞLENİR Mİ?

Yasalarımıza göre suç olan (tehdit, şantaj, şiddet kastıyla kışkırtmak vb.) fiiller Twitter üzerinde işleniyorsa da suçtur. Demokratik eylem çağrısı, tıbbi veya hukuki yardım talebi, polis şiddetini ve diğer kolluk güçlerinin hukuksuzluklarını belgeleyen görüntülerin paylaşılması suç değildir.

GEZİ TWEETLERİ NASIL SUÇ OLDU?
Gözaltılar için gerekçe gösterilen içerikler (polisin coğrafi durumunu paylaşmak, polis şiddetini belgelemek) suç oluşturmuyordu. Gözaltına alınanlar IP numaralarıyla değil, profil eşleştirmeleriyle ulaşılan kişilerdi. Çünkü Twitter, kullanıcı bilgilerini paylaşmıyor. Profil eşleşmesiyle ulaşılan kullanıcının söz konusu tweeti yayınladığını kanıtlamak da IP bilgisi olmadan biraz zor. Bu gönderimin kişiye ait bir donanımdan gönderildiğini kanıtlamak gerekir. O zaman bile herkesin WiFi ve mobil internetini paylaştığı bir ortamda kesin bilgiye ulaşmak iyice güçleşir. Rastgele yapılan gözaltıların, kullananlar üzerinde otosansür yaratmak için gözdağı olduğunu düşünüyorum.

IPYİ INTERPOL İSTER
Twitterın IP başta olmak üzere kullanıcı bilgisini otoritelere vermesi için, ABD kanunları tarafından kabul edilen bir mahkeme kararı gerekir. Bu talep uluslararası hukuki prosedüre uygun olarak yapılmalıdır. Bunun tek istisnası ölümle tehdit gibi aciliyet içeren konulardadır. O zaman bile talebin Interpol tarafından iletilmesi gerekir.

ADINIZLA HESAP AÇILMIŞ OLABİLİR
Herkes herkesin adını soyadını kullanarak sosyal medyada hesap açabileceği için, bu bilgi tek başına hiçbir hukuki anlam ifade etmiyor. Polis söz konusu profilin sahibine ait olduğundan emin bile olsa bu hesabın ilgili kişiye ait olduğunu kanıtlamak zorunda. Bu da ancak kişinin o tweet atıldığı anda internete girdiği IPyi tweetin kaynak IPsiyle eşleştirerek yapılabilir.

ALINSANIZ DA BIRAKILIRSINIZ!
Twitterda paylaştığınız herhangi bir muhalif içerik yüzünden gözaltına alınabilirsiniz; ama yasal süre sonunda serbest kalırsınız.

GÖZALTINDA NE YAPMALI?
Gözaltına alınırsanız, öncelikle bulunduğunuz ilin barosunu arayarak hukuki yardım talep edin ve kolluk kuvvetlerinin sorularına avukatınız olmadan cevap vermeyin. Mecbur değilsiniz. Twittera bağlanmak için kullandığınız donanımı (tablet, akıllı telefon, bilgisayar) şifreleyin ve bu şifreyi sorgu sırasında paylaşmayın. Donanımızın hukuki prosedüre uygun olarak müsadere edildiğinden emin olun (Avukat gözetiminde ve tutanak imzalatılarak yapılmalı). Sizi suçlamak için kullanılacak her tweetin sizin tarafınızdan gönderildiğini kanıtlamak zorundalar; bu da çok zor bir iş.

RETWEET SUÇ MU?
Twitterda size ait olmayan tweeti paylaşmanız (retweet), eğer o içerik açıkça suç (tehdit, şantaj, şiddet kastıyla kışkırtma) içermiyorsa sorun değildir. Suç içermesi durumunda dahi suça katıldığınız anlamına gelmeyebilir. Katılmadığınız bir içeriği göstermek için de paylaşabilirsiniz. Örneğin, hacker grubu Redhackin Twitter hesabı tarafından gönderilen her bir içerik, sırf onlar gönderiyor diye suç oluşturmaz. Yani, eğer açıkça suç içeren bir içeriği paylaşmıyorsanız rahat edebilirsiniz. Ama yeniden paylaştığınız içerik hakaret, tehdit gibi suçlardan birini işliyorsa o zaman kovuşturulabilirsiniz.

SAVUNMA MI, SALDIRI MI?
Demokratik protesto hakkını kullanırken polisin orantısız şiddetine maruz kalan bir kitle içindeyseniz, polisin coğrafi konumunu belirten tweet atmak suç olarak görülemez. Savunma amaçlıdır. Ama eğer insanları toplayıp mahalle yakmaya ya da banka soymaya falan gidiyorsanız değişir. Polisin, kimlik numarası gizlemekten kullanımına izin verilmeyen ekipmanları kullanmasına kadar birçok suçu belgelenmiş ve Twitterda paylaşılmıştır. Bunlar suç değil, tersine değerli kanıtlardır ve halen suç duyurularında kullanılmaktadır. Yurttaş gazeteciliği bir haktır.

SOSYAL MEDYA DEVLETE TEHDİT Mİ?
Devlet, sosyal medyayı ne anlayacak ne de yorumlayacak kapasitede. Sadece kendine yönelik bir tehdit olarak bakıyor sosyal medyaya. Haksız da değil. Sosyal medya herkesi bir gazeteci haline getiriyor ve bu gerçek zamanlı akan devasa içeriği denetlemeleri imkânsız. Bir devletin sosyal medyadan korkmaması için, sorumlu, hesap verebilir, şeffaf ve katılımcı olması gerekiyor.

SİLİNEN PAYLAŞIMLAR NE OLUR?
Maalesef sosyal medya şirketleri de mahremiyet konusunda pek masum değil. Ne Facebook, ne Twitter yüklenen içerikleri uzun bir süre boyunca silmiyor. Ama siz sildiğiniz için, bu içerikler ancak şirketin yetkilileri tarafından erişilebilir hale geliyor. Silinen paylaşımları tamamen ortadan kaldırmayı ancak ilgili sosyal medya şirketi yapabilir.

HER TWEETİ OKUMAK İMKÂNSIZ
Atılan her tweetin tek tek okunup incelenmesi ancak bir şehir efsanesi olabilir. Twitter güvenli protokolde yayın yapar ve çok ileri tekniklerle bile bu protokole girmek mümkün değildir. Twitter bu kanalı devlete açmadıkça... Polisler profilleri takibe alarak belli sayıda tweeti okuyabilir, herkes gibi.

KİLİTLİ HESAP KORUYUCU MUDUR?
Özel (kilitli) Twitter hesabı kullandığınızda, sadece izin verdiğiniz kişiler paylaşımlarınızı görür. Ama bu da sosyal medya ortamındaki etkinizi ciddi ölçüde kısıtlar. Bu bir seçim meselesi.

HACKLENMİŞ OLABİLİRİM!
Eğer kullanıcının suça konu olan tweeti yayınladığı donanım kayıtlarıyla vb. kanıtlanıyorsa, hacklenme iddiası da göz önüne alınmak zorundadır. Ama bu hacklemeyi kanıtlamak da zor bir iştir.

PROFİLİNİZ ÇALINABİLİR Mİ?
Kötücül yazılım (malware) yoluyla kullanıcıların donanımlarına girilebilir. Bu giriş IP gibi bilgilere ulaşılmasını sağlamaz. Ama kişinin tüm şifreleri ele geçirilebilir ve bu yolla sosyal medya hesabındaki doğrudan mesajlar dahil olmak üzere her türlü iletişim okunabilir. Bu şekilde hesabınıza erişip sizin adınıza suç teşkil eden paylaşımlar yapılsa bile malware yoluyla donanıma girildiği kanıtlanabilir. Böylesi bir durumda, isnat edilen her türlü suçlama, ilgili kişi açısından yok hükmünde olacaktır. Bu işlemin adli bilişim yoluyla tespit edilmesi gerekir.

KISMEN YASAKLANAMAZ
Sosyal medyayı teknik olarak seçici bir biçimde sansürlemek imkansızdır. Ya Çin, İran, Suudi Arabistan gibi toptan yasaklarsanız ya da katlanırsınız. Böyle bir yasak da sizi uluslararası toplum gözünde doğrudan o ülkelerin ligine sokar. Ayrıca o ülkelerde bile sosyal medyaya girmenin teknik yolları vardır.
aksam.com.tr
 
Üst Alt