Twitter gibi Yasaklı sitelere giriş yöntemleri

Twitter'a dün akşam saatlerinde Türkiye'de erişim yasağı geldi. Peki Twitter'a girmek artık gerçekten imkansız mı? Elbette değil. Bazı ayarlarda değişiklik yaparak

Twitter başta olmak üzere yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. İşte o yöntemler...

Vekil sunucularla yasaklı sitelere giriş
Proxy siteleri yani vekil sunucular yardımıyla yasaklı sitelere giriş çoğu zaman mümkün. Bunun için Google'da Free Proxy Sites yazmak ya da alanında en bilinen sitelerden olan hidemyass.com veya vtunnel.com'a girerek de bu sitelere erişebilirsiniz.

Ancak proxy sitelerini seçerken dikkatli davranmakta fayda var. Google aramalarında çıkan bazı proxy siteleri zararlı kaynadığından yasaklı sitelere gireyim derken virüslerle uğraşmayın.

Bunun dışında proxy siteleri çoğunlukla fazlaca adware yani reklamlarla kaynıyor ve bu şekilde gelir yaratmaya çalışıyorlar. Haliyle yasaklı sitelere gireyim derken istemediğiniz kadar çok reklama maruz kalma durumu da söz konusu.

VPN (Sanal Özel Ağ)
Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül. Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurtdışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.

Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız önce yurtdışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz.

Elbette Türkiye dışında diğer ülkelerde mahkeme kararıyla herhangi bir engelleme uygulaması olmadığından yasaklı site engelini böylece aşmış oluyorsunuz.

DNS ayarlarını değiştirme
Alan Adı Sunucusu olarak da tanımlayabileceğimiz DNS ayarlarını değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın.

Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.

Ardından Genel sekmesi altında 'Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan' bölümünü aktive edin.

Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam'a tıklayın.

Aynı kısımlara sırasıyla 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak da bu ayarı değiştirmeniz mümkün.

Girişi engellenmiş sitelere girmek için kullanılan programlar
Spotflux:
Hideman:
 
Windows 7 DNS Ayarlarını Değiştirme
DNS ayar değişikliği için ilk olarak bilgisayarımızı açıyoruz. Ardından Başlata tıklayıp Denetim Masası nı açıyoruz. Denetim Masası nı açtıktan sonra Ağ ve İnternet bölümünden Ağ durumunu ve görevlerini görüntüleye tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza ekranın sol tarafında bulunan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirine tıklayın.

Açılacak yeni ekrandan Ağ bağlantınıza sağ tıkladıktan sonra Özellikler e tıklayın.

Ağ bağlantınızın özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) bölümüne bir kez tıklayın. Ardından Özellikler butonuna tıklayın.

İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan Aşağıdaki DNS sunucularını kullan seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında kullanmak istediğimiz DNS leri ya da resimdeki DNSleri yazıyoruz ve Tamam seçeneğine tıklıyoruz. Windows 7 işletim sisteminde DNS değiştirme işlemi bu kadar.

5.20140321001704.png
 
Twittera ve tüm yasaklı sitelere girmek için 8.8.8.8, 8.8.4.4 DNSini kullanan kullanıcılar artık giriş yapamıyor. Fakat Twitter değil, tüm engelli sitelere girebilmek için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 DNSleri hala kullanabilirsiniz.

Bunun dışında 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 DNS'lerini de deneyebilirsiniz.
Ayrıca Yandex'in 77.88.8.8 ve 77.88.8.1 DNS ayarlarını da kullanabilirsiniz.
 
İŞTE YENİ YÖNTEMLER!

Twitter'a IP bazlı engelleme geldi. Peki bu ne demek?

İnternet servis sağlayıcıları IP bazlı engelleme yoluna giderek DNS değiştirerek Twitter'a girmeye çalışanların önünü tıkaması demek. Eğer şu dakikalarda DNS'i değiştirmenize rağmen giremiyorsanız, boşuna DNS değiştirmekle uğraşmayın; zira artık DNS yolu ile Twitter'a giriş kapanmış durumda.

IP bazlı engelleme elbette aşılamayacak bir engel değil. Kullanıcılar bunun için VPN servislerini (Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome'a eklenti olarak kurulan Zenmate'i) kullanarak Twitter'a girebiliyor.
 
Üst Alt