• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Tuvaletlerden Neler Kapabilirsiniz?

Okunuyor :
Tuvaletlerden Neler Kapabilirsiniz?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Fastfood restaurantlarında, alışveriş merkezlerinde veya stadlardaki tuvaletlerden korkmanız için mikrop fobiniz olmasına gerek yok. Grip, koli basili ve hepatit A gibi birçok bakteri umumi tuvalet ve lavabolarda üremek ve bulaşmak için bekliyorlar.

Birçok araştırma tarafından bu bakterilerin tuvaletlerden hiç ayrılmadığını kanıtladı. Peki tuvaletlerden ciddi bir hastalık kapma ihtimalimiz var mı?

Dürüst olalım: Bu yazıyı okuyan çoğu insan tuvaletini yaptıktan sonra ellerini yıkamıyor. Üzücü bir gerçek ama kadınınız doğru söylüyor: Pisuarı kullanıyoruz ama aklımız başka şeylerde olduğu için etrafa biraz taşırıyoruz ve elimizi pantalonumuza siliyoruz.

İşte bu iki dakikalık yolculukta, dokunduğumuz her noktada binlerce bakteri var ve binlerce bakteri bize geçmiş oluyor. Size umumi tuvaletlerde hijyen sağlayabilmek için birkaç öneri sunuyoruz.

Ne Kapabilirsiniz?

Doğrular biraz zalimce gelebilir. Gripten ishal virüsüne kadar birsürü şey lavaboda, el kurutucusunda ve tuvalet kapağında geziyor. Eğer düzgün temizlemezseniz kendinizi, değişik hastalıklara – koli basili, hepatit A, menenjit, vb. hastalıklar yüzünden haftalarca hasta olma riskini taşıyorsunuz demektir.

Yazın ortasında kaptığınız gribi tuvaletten kapmış olmanız yüksek ihtimal. Tuvalete gittiğiniz heryerde bu bakteriler bulunuyor.

İlk korumanız


Hava ve dokunma yoluyla geçen bakterilerden korunmanın birsürü kolay yolu var, en güçlüsü de kendi bağışıklık sisteminizin olması. Sağlığı yerinde olan insanlar yaşlı veya gençlerden daha fazla umursamaz olabilirler. Bu demek değildir ki gidin umumi tuvaletlerde yaşayın.

Kirli yerlere dokunduktan sonra elinizi yıkamamanız sağlıklı değil ama zarar görmeme ihtimaliniz de var. Vücudunuz bunun için yeterince güçlü. Ama eğer bağışıklık sisteminiz gripten veya alerjiler yüzünden yorgunsa, bu bakteriler sizi günlerce yatağa düşürebilir.

Tuvaletlerden bel soğukluğu kapabilir misiniz?

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ya da değil, yürüyen bir virus olmamak için yapabileceğiniz çok şey var. Öncelikle, ellerinizi yıkayın!! Önceki taşıyıcıdan kalan mikroplardan kaçınmak için en önemli yol budur. Sıcak su ve sabunla yaklaşık 20-30 saniye avuçiçinizi, elinizin üstünü, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın altını yıkayın. Sağladığınız sürtünme sayesinde tuvaletlerin en ölümcül bakterisini öldürdünüz.

Eğer hastaysanız yada bağışıklık sisteminizin zayıfladığını düşünüyorsanız sifonu çekmek için kağıt kullanabilirsiniz. Klozet ve çevresi mikroplarla kaynayan yerlerden biri. Sifonu çektikten sonra klozetten hemen uzaklaşın çünkü hava yoluyla bulaşan mikroplar uçuşmaya başlayacaklardır. Işık hızıyla kaçın demiyoruz ama oyalanmayın.

Bulabildiğiniz heryerde klozet kağıtlarından kullanın. Eğer oturucaksanız bolca tuvalet kağıdı ile kaplayın böylece poponuz ile klozet birbirine değmez. Işiniz bittiğinde bir sonraki kullanıcıya saygılı olun ve tuvalet kağıdını tuvaletin içine itin.

Musluğu ve kapıyı açmak için kağıt havlu kullanın. Yoksa metal yerlere dokunarak ellerinizi boşa yıkamış oluyorsunuz. Bunlar her insanın yapması gereken basit ve kolay şeyler.

Ne Kapmazsınız?

Korkunç gelecektir ama klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıyan organizmalar umumi tuvaletlerde görülmüştür. Ama poponuzda kesik yarık gibi bir yara yoksa bunları kapmanız az ihtimal. Bunlar gibi enfeksiyonların bulaşması için kesik veya yara olması gereklidir.

Ayrıca bu mikropların (ve ishale neden olan mikropların) yaşam süreleri çok kısadır bu yüzden bir yere bulaştıktan sonra ölürler. Bir virüsle temasa geçseniz bile sizi etkilemesi için bol miktarda olması gereklidir.

Eğer çişin üzerine oturursanız veya sifonu çektiğinizde tuvalet suyu sıçrasa bile enfeksiyonu kapma ihtimaliniz düşüktür. En iyisi oturmadan önce silin.

Kısa İpuçları

* Tuvalette herhangi bir yüzey ile temasa geçmekten kaçının: oturağı tuvalet kağıdı ile kaplayın; musluğu ve kapıyı açmak için kağıt havlu kullanın.

* Eğer tuvalet kapağı varsa sifonu çekmeden önce hava yoluyla bulaşan bakterileri önlemek için onu kapatın.

* Ellerinizi iyi bir şekilde sıcak su ve sabunla 30 saniye yıkayın ve tekrarlayın.

* El dezenfektanınızı kullanmayı unutmayın.

Hijyen konusunda takıntılı olmanıza gerek kalmadan, istatistiklere güvenin ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sizi koruyacağını bilin.

Sık sık ellerinizi yıkamaktan başka, yanınızda ıslak mendil ve dezenfektan taşıyarak ortalama bir korumaya sahip olabilirsiniz. Muslukları ve kapıları açmak için bileğinizi veya kağıt havlu kullanmak ise mikroplarla olan temasınızı minimuma indirger.

Umumi tuvaletlerde milyonlarca mikrop olmasına rağmen, birkaç adımda onlardan kaçmak çok kolay.

mynet.com
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Gercekten benimde onem verdigim
ILO nun en cok uyari yaptigi
Cagin en dikkat ceken gelisen fobisi
WC ler......

Paylasiminiza candan tesekkurler.
Cumaniz hayirli olsun!
 
Üst Alt