• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Turkuaz Forma'nın Kerameti

  • Konbuyu başlatan Bay X
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 15K

Okunuyor :
Turkuaz Forma'nın Kerameti

Bay X

Kıdemli
Üye
Şu aralar gündemde olan Milli takımımızın forma rengi bana göre iğrenç ve derin anlamlar taşıyor malum futbolumuzun ne kadar siyasi bir güç altında olduğunu herkes biliyor Siyasetçilerimiz futbolumuzada el attı önce Federasyon girdi bu etkiye şimdi rüzgarını her alanda hisseseder olduk.Konuyu fazla kurcalamaya gerek yok fakat bu Turkuaz renkli formanın kerameti aslında çok açık Turkuaz kelimesi Fransızca bir sözcük ve Osman'lı motiflerinin temel çağırışımları olan bir renkten ibaret,Fakat işin ilginç noktası yeşil tonundan türeyen bu rengin özellikle seçilmesi ve yeşilcilik takıntısının futbola bulaştırılması pek hoş değil!Cumhuriyet'imizin bayrak rengi olan şehitlerimizin kanıyla boyadığı ay yıldızlı bayrağımızın rengi kimlerin hoşuna gitmedi acaba bu soruyu yanıtlayacak olan varsa çıksın fakat başka yerlerinden bir şeyler uydurarak mucitlik yapmasın bunun izahı yok bizim gibi bir ülkenin her alanda her spor branşında başka bir renk kullanması düşünülemez zira bizim gibi Milliyetçi bir ülkenin simgesini yüzyıl öteye kimse götüremez yeşil devri kapandı yeşil tabiatta güzel başka yerleri boyamaya gerek yok!

Not:Bu yazıyı özellikle kırmızı beyaz yazdığımı belirteyim...
 

Mevt

Tecrübeli
Üye
Türk Milli Futbol Takımı'nın sponsoru Nike, dış sahada giyilmek üzere millilerimiz için yepyeni bir forma tasarladı. Bundan böyle Türk Milli Futbol Takımı, deplasman maçlarına Türkiye'nin geleneksel mimarisinin en önemli unsurlarından çinilerin rengi olarak bilinen ve tüm dünyada adı Türk halkı ile birlikte anılan turkuaz renkli formalarla çıkacak.

Türk kültürünün simge rengi turkuaz tonları ile beyazın bir arada kullanıldığı yeni forma, futbolcunun sahada en rahat şekilde mücadele etmesine olanak tanıyan incelikli bir teknolojinin ürünü olarak ortaya çıktı.
Nike Turkuaz Forma

Formanın üst kısmı beyaz üzerine turkuaz tonda modern bir yaka ile omuzlardan ve her iki koldan aşağıya inen turkuaz ince şeritten oluşuyor. Göğsün sol tarafında ise Türk bayrağı yer alıyor. Boynun arka kısmında "Türkiye" yazısı, iç kısmında ise ülkenin çeşitli tarihi eserlerindeki çini desenlerinden esinlenmiş geleneksel Türk mozaiği yer alıyor. Tamamen turkuaz renkte tasarlanan dış saha şortlarının yanı sıra üst kısmında ince beyaz şeritlerin bulunduğu turkuaz renkli çoraplar da yeni formanın en önemli parçaları. Formaların üzerinde yer alan numaralar ve harfler Türkçe karakterlerle yazılmış olup yine Türkiye'nin tipik mimari ve tekstil tasarımlarının derin izlerini taşıyor. Yeni forma, gerek tasarımı gerekse üretiminde kullanılan malzemenin niteliğiyle sahada mücadele veren millilerimizin mücadele performanslarını artıracak özelliklere sahip. Bu özelliklerden biri, formanın vücuda oturan ve vücut üzerinde daha sıkı bir görüntü verecek şekilde tasarlanmış olması. Futbolcumuzun oyun içerisinde rakip tarafından tutulup, çekilmesini zorlaştıran yeni formanın arka kısmında da vücuda hava aldıran ve serin tutan ergonomik bir ağ bulunuyor.

Deplasman maçlarına beyaz-turkuaz renk kombinasyonu ile çıkacak olan Türk Milli Takımı'nın kendi evindeki maçlarda giymesi için tasarlanan klasik kırmızı renkli forma da pek yakında lanse edilecek. Türk halkının tutkuyla bağlı olduğu kırmızı renk, millilerimizi ve taraftarlarımızı iç saha maçlarında ateşlemeye devam edecek.

İşte Nike’ın tasarladığı yeni turkuaz forma... Ne kadar diye merak ediyorsanız şimdilik $70’cık. Kırmızı Beyaz klasik formadan güzel. Ayrıca ülke tanıtımına katkısı olacağı için kesinlikle güzel renk seçimi.
 
Üst Alt