• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türklük Mü Önce, Müslümanlık Mı?

Okunuyor :
Türklük Mü Önce, Müslümanlık Mı?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Benimde anlamadigim bu kücümser tavrin nedeni, yine basindan bu yana.

Sevgili Suhran milliyetciligin ne zaman ortaya ciktigini saniyorsunuz bilmiyorum ama ulus ve kavim ayni sey degildir. Fransiz ihtilaline pek ilgi duymamis olmalisiniz. Öncesi bir ulusculuktan söz edemeyiz.

Bu arada birkac soru sormak istiyorum eger cevap vermek isterseniz:

Milliyetcilige karsi misiniz?
Karsiysaniz neden?

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
burada bir es vermek istiyorum. Ulus kavramının sıfatsal olarak algılayıp tarihsel sürecini değerlendirmek yanlış olur. Ki aynısı diğer bir çok kavram içinde geçerlidir. Bugğn adları değişen kavramların tarhisel değişim yada gelişim zamanlarında değerldirilmesi daha doğru olur.

suhran

Tecrübeli
Üye
Hangi küçümser tavır?
Ulus, millet ve kavim kelimeleri aynı anlamı ifade ederler. Milliyetçilik bir ideoloji olarak ne zaman hangi sebeplerle ortaya çıkmıştır tartıştığımız konu bu değil ki. Kavmini üstün tutup diğerlerini küçük gören kavimcilik- milliyetçilik yapmış olur, hangi çağda hangi coğrafyada olursa olsun öyle mi değil mi?

Kendi soyumu küçük görmeyecek, ondan utanmayacak kadar milliyetçiyim. Soyundan geldiğim insanların hatasını, günahını ya da aksini kendime mal etmeyecek kadar… Kendi edinimlerim kadar insanım. Bahsedilen milliyetçiliğe evet karşıyım; insan, öncesinde ve sonrasında kim olursa olsun insandır, ne fazla ne eksik…

suhran

Tecrübeli
Üye
burada bir es vermek istiyorum. Ulus kavramının sıfatsal olarak algılayıp tarihsel sürecini değerlendirmek yanlış olur. Ki aynısı diğer bir çok kavram içinde geçerlidir. Bugğn adları değişen kavramların tarhisel değişim yada gelişim zamanlarında değerldirilmesi daha doğru olur.
Anlamadığım noktayı bana açıklayınız lütfen. Ulusçuluk, kavimcilik ya da milliyetçilik aynı anlamları ifade etmez mi? Tarihsel süreçte değişen, bu kavramların, oluşan sebeplerle öne çıkması kitleleri sürüklemeleri değil mi?

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
evet çok kaba tabirle doğru tanımlama ben bu konuya biraz sözlük karşılıklarıyla bakıldığı sürece net anlaşılıcağını düşünmüyorum.

yoksa fransız ihtilalinin ulusçuluğu doğruduğunu söylemek çok büyük haksızlıktır. Evet monarşik feodal vs sistemlerin bir ulusçuluk yapısı olduğu söylenemez ama günümüzün demokrasisi bile kölelik rahatlığı üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu bir örnektir sadece.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Ulus (millet) ve kavim ayni anlamda degildir. Bu konuda sanirim sözlükten faydalanmamiz gerek. Türk Dil Kurumuna bakamiyorum fakat , felsefe sözlügünde farkli olduguna eminim.

Ne zaman ya da neden ortaya ciktigi 'islam, milliyetci degildir' söylemini olumlu bulma sacmaligi icin önemlidir bence. peygamber dönemine ve cok sonralarina dek mümkün degildi milliyetcilik. Yani o dönem milliyetcilik icin sartlar olusmamistir dolayisi ile ne arap yarimadasinda ne avrupa ne de asyada var olmamis milliyetcilik icin ''islam, milliyetci degildir'' demekte gereksiz. Bu kavram varolsaydi peygamber kullanirdi diyorum ben.

Insan öncesinde ve sonrasinda insansa, bir baska milliyetcilik(!), din taraftarligi neden o halde?

suhran

Tecrübeli
Üye
Tdk sözlükte ulus kelimesinin karşılığı millet, kavim kelimesinin karşılığı da millet.

Kehanette bulunup 'kullanmazdı' demek yerine, büyük yıkımlara sebep olabilecek bir kavram haline dönüşmemişken bile kavimcilik, bahsettiğim ibareyle karşısına almış bulunuyor bu kavramı İslam diyorum. Ayrıca ‘saçmalık’ ifadesi küçümser tavra yakın durur bir kullanım değil mi?

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
Sözlük karşılıklarından dışarı çıkar kendi yorumlarımızla değerlendirirsek ne olur çok merak ediyorum ?

Milletçilik = Gelenekselcilik (isyan_her_yerde yorumu)

Ve her daim bir şekilde kendi geleneklerini kültürlerini kendi ortak bazlar altında toplanan insanlar yaşatma koruma ve aktarma görevini üstlenmişlerdir.

Siz bunu taraftarlık boyutunda algılarsanız bu sizin bakış açınızdır. Bu insanların kendi yaşamlarını yerine getirme sorumlulupudur.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Nasil izah edecegimi bilemiyorum artik... Türkler vardir tarihte, Cermenler de, Araplar da. Bunda bir sorun yok sanirim. Sorun, kapitalist sinifli topluma geciste ''dogan'' -yani islamdan yüzyillar sonra- akimin, islam dönemi varolmadigi icin bununla övünmek. Dogrusu bunu sacmalik olarak görmek mi sorun yoksa bununla övünmek mi bilemiyorum. Yani o dönem sosyalizm yoktu diye benim size olumsuz söylemde bulunmam kadar sacma bu cünkü.

Büyük yikimlar icin bizzat din yeter diyorum ayrica. Islama kadar bölgede kayda deger savas yoktur. Tarihte bizzat din icin yok edilen insan, fasizmden daha az da degildir.

suhran

Tecrübeli
Üye
Bahsi geçen milliyetçilik toprağını ve beraber yaşadığı halkı sevip kollama olabilir, büyüdükçe faşizme varacak boyutta taraftarlık da olabilir. Gelenekselcilik derseniz bu zaten bir milletin tüm bireylerinin çabasızca güttüğü bir şeydir. Kaldı ki bu milletin hangi bireyinin soyu asıl Türklere dayanıyor; ortak bir geçmiş, ortak mücadele ve ortak değerleri önemseme 'Ben Türküm' dedirtiyor. Bunda garipsenecek bir şey yok. Ulusumu sorana Türküm dinimi sorana müslümanım derim. Durum böyleyken ırksal üstünlük anlamı içeren bir milliyetçilik anlayışı var. Meselemiz buysa bu inancımla örtüşmüyor... Saygılar...

Üst Alt