• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türklük Mü Önce, Müslümanlık Mı?

Okunuyor :
Türklük Mü Önce, Müslümanlık Mı?

suhran

Tecrübeli
Üye
Şu halde 'o olsaydı asla milliyetçilik güdemeyecek ti müslümanlar' denmeli değil mi? Bu dinin oluşturduğu topluluğu parçalamak olurdu. Devletlerin kuşandıkları milliyetçiliğin verdiği güç gibi, güç verebileceğini düşünebilir miyiz aynı kavramın dindaşlara?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Peygamberiniz açısından güç verirdi bence... Ondan sonrası içinde vermiştir zaten.

Mesela devlet denen soğuk canavar; Din ve millet diye böğürür her zaman. Amacına da ulaşır.

Bunun yerine dönemi yansıtacak bir başka otoriteyide koyabilirsiniz.

Kemalizm de milliyetçidir... Fakat bugün Atatürk, bazı sosyalistlerden (!) tutun, ırkçılara-milliyetçilere, bazı muhafazakarlara dek savunulmaktadır.

Muhtemelen en fazla onun ki gibi bir çelişki doğururdu bahsettiğiniz. Gerçi onu da kuran'dan birkaç ilgili-ilgisiz ayet bularak giderirlerdi :)

Yine de bunu kestirmek güç. Kapitalizm onun döneminde ortaya çıkıp milliyetçilikte patlak verseydi, bazı din karşıtlarının iddia ettiği gibi mekke ya da arap kavimlerinin dışına çıkamayağını tahmin ettiğinden ya da edeceğinden bu yolada baş vurabilirdi.

Dindaşlarınız için bilemem ama peygamberinize büyük prestij kazandıracaktı, tıpkı devletlere kazandırdığı gibi :)

Son düzenleme:

Server Bedii

Amatör
Üye
çok sorulan bir soru
insandan dini ile kimliği arasından bir seçim yapması isteniyor karşılaştırma yapması bekleniyor
halbuki karşılaştırma yapmak için karşınızda benzer unsurların olması gerekir
din ile kimlik ise karşılaştırılamayacak unsurlardır benzer değillerdir

hadi biz bu saçma soruya cevap arasak
Türklük ve İslam ikisi birbirinden ayrılmaz Türkün olduğu yerde İslam dini yeşerir Türkün cesurluğu gücü sayesinde İslam dini hayat bulur
insan ölürken yanında sadece dini vardır Türk İslama hizmet eder araçtır...

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Türklük ve İslam ikisi birbirinden ayrılmaz Türkün olduğu yerde İslam dini yeşerir Türkün cesurluğu gücü sayesinde İslam dini hayat bulur
insan ölürken yanında sadece dini vardır Türk İslama hizmet eder araçtır...
Bakın bir örnekte bu tip düşüncedir sevgili suhran :) Sizi tenzih ederim Server. Sadece bununda varlığına dikkat amacım.

Savaşlarda milli manevi duyguları deşerek insanları cepheye atmak dışında, eğer ölürse diye öldükten sonra huri-sex, çağlayan pınarlar, güzel şaraplar vs. kazancı olduğunu söylediklerinde, gerçekten insanın savaş meydanına gidip birilerini öldürmesi geliyor içinden :p

O yüzden keşfedemediği bu kavramın ona neler kaybettirdiğini düşünün ;)

tntcool

Kıdemli
Üye
Bildiğim kadarıyla bütün büyük dinler bu tür sorularla karşılaşmış hatta din ile devlet yönetmiş yönetmeye çalışmış bir çok toplum ve ideoloji var. Türk - Müslüman ilişkilendirmeside aslında Türklerin müslüman oluşundan sonra ciddi anlamda birbirine karışmış. Gerek tarih kitaplarında gerekse yerli yabancı basında hatta günümüze gelen yasalarda dahi gayrimüslim vatandaşlarımız gibi tabirler geçerlidir.

Bu tartışmaların şu an günümüzde yapılması tamamen kutuplaştırıcı olarak görüyorum. Bizim oralarda çok güzel bir söz vardır. " Dinini bilmeyen hiçtir, Aslını bilmeyen ...tir. diye. Biraz ağır oldu kusurabakmayın.

İnsanları etnik kökenine göre dinsel ayrımlar yapmak yada dini inançlarına göre etnik kökenleri ayırmak bu şekilde değerlendirilmemeli ama değerlendirilmeli hani küçükken çok sorarlardı anneni mi daha çok seviyorsun ? babanımı ? diye ben bu tartışmayı buna benzetiyorum.

Şahsım adına içimde verdiğim hiç bir değeri diğeri ile kıyaslamam diğerinin önünde arkasında yada yanında olarak adlandırmam. Namaz kılarken aldığım huzuru bayrağımı taşırken aldığım gururla karşılaştırmak kendi değerlerime saygısızlk olarak görüyorum.

Evet bunları kıyaslamanın hiç gereği yok,tamamen katılıyorum...

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
Meseleye farklı bir boyutta bakmak istiyorum.
Çevremde aşırı kürt milliyetçileri var. Bunlar "Din"i vecibelerden dört nala kaçarlar. Bazan ( konu dahilinde ) sıkıştıklarında " Vatanı olmayanın Din'i olmaz " der sıvışmaya çalışırlar.

Nasıl ? çok basit, ve doğruluktan çok uzak bir mazeret. Değilmi ?"Önce milletim" diyen akillere duyurulur.

suhran

Tecrübeli
Üye
“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”( Hucurat-13) Bu ibare varken Hz. Muhammed’in keşfedemediği böyle bir kavram olduğundan söz etmek ne kadar isabetli olabilir? Keşfedemediği kavram değil de onun gücü mü yoksa? O durumda da, üstün olanın, ırkından değil davranışından ötürü üstün olduğu söylenmezdi değil mi? ‘Ondan sonrası içinde vermiştir zaten.’ Ondan sonraki dönemde, İslam’a güç vermiş(!) olduğunu söylediğiniz bu kavram, dini de milliyeti de diğer başka başka kavramları da kendi çıkarlarına göre yorumlayanların verdiği fırsatı kullanıyor. Artık nasıl kabul ediyorsanız; inandığı İlahının vahyettiği sözler ya da kendi söylemleri, onları kullanın yorumlarken bu dini. Diğer yorumlayanların, yorumlarının yazdırdığı tarihle değil. Akılcı olan bu değil mi?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
En basindan bu yana beni anlamadiginizi düsünüyorum.

Kavim nedir ulus nedir? Sanirim bu konuda sikinti yasiyoruz.

Mutlaka ki, inanc ve millet kötü amacli kullaniliyor yine.

Üst Alt