Türklük Mü Önce, Müslümanlık Mı?

Müslümanlık ve milliyetçilik ne kadar örtüşür?” sorusuna toplumun farklı kesiminden çarpıcı açıklamalar yapıldı.. İşte o çarpıcı açıklamalar...

HaberTürk telvizyonunda Balçiçek Pamir’le Karşıt Görüş’te “Müslümanlık ve milliyetçilik ne kadar örtüşür?” sorusuna cevap arandı.

MHP MYK üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin, tarihçi yazar Erdoğan Aydın, sosyolog yazar Abdurrahman Aslan ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’nun konuk olduğu porgramda “Müslümanlık ve milliyetçilik ne kadar örtüşür?” sorusuna cevap arandı...

MHP MYK üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin, tarihçi yazar Erdoğan Aydın, sosyolog yazar Abdurrahman Aslan ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’nun konuk olduğu programa Abdurrahman Aslan'ın sözleri damga vurdu.

Balçiçek Pamir’in “Siz mesela, sorulduğu zaman kendinizi hangi kimliğinizle tarif edersiniz, önce hangisini söylersiniz, Müslüman olduğunuzu mu Türk olduğunuzu mu?” sorusuna Aslan şöyle cevap verdi:

“Tabii ki önce Müslümanım derim. Zaten ben ölüp de mezara girdiğimde de aynı soru sorulacak ve ben de aynı cevabı vereceğim. İslamiyet ulus kimliğinin varlığını kabul eder ama dinin önüne geçmesine izin vermez. Türklüğü ancak ikinci olarak o da çok gerekirse söylerim.”
 
Bildiğim kadarıyla bütün büyük dinler bu tür sorularla karşılaşmış hatta din ile devlet yönetmiş yönetmeye çalışmış bir çok toplum ve ideoloji var. Türk - Müslüman ilişkilendirmeside aslında Türklerin müslüman oluşundan sonra ciddi anlamda birbirine karışmış. Gerek tarih kitaplarında gerekse yerli yabancı basında hatta günümüze gelen yasalarda dahi gayrimüslim vatandaşlarımız gibi tabirler geçerlidir.

Bu tartışmaların şu an günümüzde yapılması tamamen kutuplaştırıcı olarak görüyorum. Bizim oralarda çok güzel bir söz vardır. " Dinini bilmeyen hiçtir, Aslını bilmeyen ...tir. diye. Biraz ağır oldu kusurabakmayın.

İnsanları etnik kökenine göre dinsel ayrımlar yapmak yada dini inançlarına göre etnik kökenleri ayırmak bu şekilde değerlendirilmemeli ama değerlendirilmeli hani küçükken çok sorarlardı anneni mi daha çok seviyorsun ? babanımı ? diye ben bu tartışmayı buna benzetiyorum.

Şahsım adına içimde verdiğim hiç bir değeri diğeri ile kıyaslamam diğerinin önünde arkasında yada yanında olarak adlandırmam. Namaz kılarken aldığım huzuru bayrağımı taşırken aldığım gururla karşılaştırmak kendi değerlerime saygısızlk olarak görüyorum.
 
Ulusçuluk, islamdan çok sonraları meydana çıkmıştır. Eminim ki, döneminde var olan bir kavram olsaydı en koyu milliyetçiler müslümanlar -daha doğrusu araplar olacaktı.

Bence islam milliyetçiliğe engel mi? Önce islam sonra milliyetçilik mi gibisinden sorular gereksizdir.
 
Ulusçuluk, islamdan çok sonraları meydana çıkmıştır. Eminim ki, döneminde var olan bir kavram olsaydı en koyu milliyetçiler müslümanlar -daha doğrusu araplar olacaktı.

Bence islam milliyetçiliğe engel mi? Önce islam sonra milliyetçilik mi gibisinden sorular gereksizdir.


Kavram da İslam da Araplar da hali hazırda mevcut, neden bu cihette bir kıpırtı yok hiç bünyelerinde?
 
Bu soru ‘annen mi? eşin mi?’ meselesinden başka bir şey değil. Seçemediğimiz bir şeyden nasıl vazgeçebiliriz ki seçtiklerimizle kıyaslamak mantıklı olsun. Aynı kefede ölçülebilecek kavramlar da değil ayrıca
 
Müslümanlar mezheplere bölündüler; ameli ,itikadi meselelerde ayrıldılar. Hz. Muhammed olmadığı halde bunu başardılar :) Fakat iş milliyetçiliğe gelince nedense araplar kendilerinde bir kuvvet bulamadılar... Doğrusu enteresan :)
 
Muhammed hazretleri olsa idi bunlar olmayacaktı elbet... Sürüyü dağıtmamak için kullanabileceği tüm silahları kuşanmıştır tanrı elçileri... Ne garip, devlet elçileride :) Mesela milliyetçilik gibi.
 
Üst Alt