Türklerin yarısı hayatından memnun

Türklerin yarısının kriz sonrası hayatlarından memnun olduğu belirlendi.
Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankasının ortaklaşa 34 ülkede gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Türklerin yüzde 50si ekonomik kriz sonrası hayatlarından memnun iken, katılımcıların üçte ikisi Türkiyede konuşma özgürlüğü, adil ve özgür seçimler, hukuk ve düzen ve güçlü bir siyasi muhalefet olduğunu düşünüyor. Araştırmada ayrıca, Türkiyede başbakanlığa duyulan güvenin arttığı ancak mahkemelere ve orduya duyulan güvenin düştüğü kaydedildi.

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankasının ortaklaşa 34 ülkede 38 bin hanede gerçekleştirdiği "Kriz Sonrası Geçiş Döneminde Hayat" araştırması, krizin düşük sosyo-ekonomik düzeyde yaşayan insanları daha çok etkilediğini gösterdi. Türkiyede yüzde 47 olan oranın, geçiş bölgelerinde yüzde 49, batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 31 olduğu ifade edildi.

AVRUPANIN YÜZDE 73Ü YAŞAMLARINDAN MEMNUN
Ekonomik kriz sonrası yaşam memnuniyetinin Türkiyede yüzde 50, geçiş bölgelerinde yüzde 43 ve batı Avrupada yüzde 73 olduğu ifade edilen araştırmada, memnuniyetin yaş ve gelirle ilişkili olduğuna dikkat çekilerek, yüksek gelire sahip olan insanların yaşam memnuniyetinin çok az düştüğü, 60 yaş üzeri ve düşük gelirli insanlarda yükseldiği belirtildi.

ZENGİNLER İYİMSER DEĞİL
Araştırmada, iyimserlik düzeyinin de gelir ve yaşla bağlantılı olduğu belirtilerek, Türkiyede gençler ve yüksek gelire sahip insanlar arasında iyimserlik oranının düştüğüne dikkat çekildi.

Türklerin yüzde 35inin demokrasi ve pazar ekonomisinin kombinasyonunu diğer sistemlere göre tercih ettiği belirtilerek, bu oranın geçiş bölgesi ülkelerde yüzde 34, batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 42 olduğu ifade edildi.

TÜRKLERİN ÜÇTE İKİSİ KURUMLARIN DEMOKRATİK OLDUĞUNA İNANIYOR
Türklerin temel kurumların demokratik olduğuna çok güçlü bir şekilde inandığına dikkat çekilerek, araştırmaya katılanların üçte ikisinin Türkiyede konuşma özgürlüğü, adil ve özgür seçimler, hukuk ve düzen ve güçlü bir siyasi muhalefet olduğunu düşündükleri belirtildi.

MAHKEMELERE VE ORDUYA DUYULAN GÜVEN AZALDI
Ayrıca, Türkiyedeki demokratik kurumlara olan güvenin batı Avrupa ile karşılaştırıldığında yüksek olduğu ifade edilerek, 2006-2010 döneminde Türkiyede başbakanlığa duyulan güvenin arttığı ve yüzde 60 civarında olduğu, parlamento ve hükümete duyulan güvenin aynı oranda kaldığı ancak mahkemelere duyulan güvenin yüzde 60lardan yüzde 55lere, orduya duyulan güvenin ise yüzde 80lerden yüzde 70lere düştüğü kaydedildi.

TÜRKLERİN GENEL GÜVENİ DÜŞÜK
Araştırmaya katılan Türklerin diğerlerine güvenme oranının ise sadece yüzde 17 olduğu belirtilerek, bu oranın 2006dan bu yana bütün yaş ve gelir grupları arasında azaldığı ancak düşük ve orta gelir grupları arasında belirgin bir düşüş olduğuna dikkat çekildi.

Bu arada, güven oranı geçiş bölgelerinde yüzde 34, batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 42 olarak kaydedildi.

TÜRKLERİN YOLSUZLUK ALGISI YÜKSEK
Yolsuzluk algısı konusunda ise, Türkiyede yolsuzluk algısı düzeyinin birçok geçiş bölgesinden daha yüksek ve önemli olduğu belirtilerek, "Özellikle bu yolsuzluk algısı kamu sektörü ile ilgili arttığı" öne sürüldü.

Araştırmada sonuçlarında ayrıca, "Katılımcıların yüzde 15nin trafik polisi, sivil mahkemeler, kamu sağlık kuruluşları veya işsizlik ödemelerine başvurularda resmi olmayan ödemeler yaptıklarını söylüyorlar" denildi. Buna karşın katılımcıların yüzde 41inin yolsuzluk düzeyinin 2006dan bu yana gerilediğine inandığı belirtildi.(Milliyet)

Siz Türkiye'nin hangi yarısı içine giriyorsunuz, Hayatınızdan memnunmusunuz?
 
"Tavuk mu yumurtadan,yumurta mı tavuktan" sorusu gibi olmuş sayın admin..:))


Mutluyuz desek bi türlü demesek başka türlü..:))

Bende zenginler gibi "iyimser değilim"... hehhehehehehe...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Her iki kişiden biri " memnun "...,
Her iki kişiden biri " memnun değil "...,

Her iki kişiden biri " mutlu "....,
Her iki kişiden biri " mutsuz "...,

Hadi gel de çık işin içinden....Aşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık...daaaa bunları anlamak için araştırma yapmaya ne hacet " Seçim Sonuçlarına bakmak yeterli "...

Sağlıcakla kalınız...
 
R

redyellow

Ziyaretci
siz memnuniyetlileştirdiklerimizden misiniz, memnuniyetsizleştirdiklerimizdenmisiniz?
 
Üst Alt