"Türklerin sabrının tükeniyor olması sürpriz değil"

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
"Türklerin sabrının tükeniyor olması sürpriz değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiyeden Suriye konusunda gelen son açıklamalarla ilgili olarak, "Türk sabrının giderek tükeniyor olması bizim için sürpriz değil" dedi.

Nulanda, günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun "Suriyeye yönelik ültimatom niteliğinde açıklama yaptığı ve buna yönelik görüşünün ne olduğu" soruldu.

Davutoğlunun açıklamasını tam olarak görmediğini ama Türkiyenin bugün "sert bir açıklama" yapacağından haberdar olduklarını belirten Nuland, şunları kaydetti: "Bir hafta önce Türkiyenin bakışı, bakan Davutoğlunu Suriyeye gönderme ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Essada sert talep listesi verme yönündeydi. Umut, Essadın yıllardır Suriye ile güçlü siyasi ve ticari ilişkileri olan, önemli etkisi bulunan komşusunu dinleyebileceği yönündeydi. Ama bu ziyaretten sonra hepimizin gördüğü, kan dökmenin artması oldu. Türk sabrının giderek tükeniyor olması bizim için sürpriz değil. Bu, bizim şu anda durduğumuz pozisyonla tamamen tutarlı." Nuland, "Türk askerinin sivilleri korumak için Suriyeye yönelik askeri müdahale yapması halinde, bunu destekleyip desteklemediklerine" yönelik soru üzerine, bu tür bir konuda kararı Türkiyenin kendisinin vereceğini, ancak kendi bilgisi dahilinde böyle bir tartışma konusunun da bulunmadığını ve hipotetik konulara girmek istemediğini söyledi.

"TÜRKİYE İLE AMAÇLARIMIZ AYNI"

Nuland, Clinton ile Davutoğlunun telefon görüşmesinin sorulması üzerine de konuşmanın ana konusunun Türk hükümetinin açıklamasından önce Suriye hakkındaki notların karşılaştırılmasının oluşturduğunu kaydetti.

Sözcü Nuland, başka bir soru üzerine de Türkiye ile ABDnin Suriyede şiddetin durması, askeri güçlerin kışlalarına geri dönmesi ve doğru demokratik dönüşümün başlatılması olmak üzere, Suriye konusundaki amaçlarının aynı olduğunu dile getirdi. Davutoğlunun da bu mesajları götürdüğünü ifade eden Nuland, o zamandan bu yana yakın irtibat içinde olduklarını bildirdi.

"Amaçlar aynı ama taktikler mi farklı?" sorusu üzerine Nuland, "Amaçlar aynı, taktikler de yeni ekonomik ve siyasi adımların atılmasıyla ilgili olarak her hükümetin kendi egemenliğiyle ve ulusal olarak alınacaktır" dedi.

Toplantıda, "Essada süre verilmesinin, kendi halkını bir süre daha öldürmesi anl* gelip gelmediği, bu konuda bir son tarih olup olmadığı" yönündeki sıkça sorular gelirken, Nuland, bunlara kesin yanıtlar vermekten kaçındı. Nuland, BM Güvenlik Konseyinin yaptığından daha sert bir kınama açıklaması yapması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

ABD BASINI: OBAMA'NIN YAPMASI GEREKEN ÇIKIŞI DAVUTOĞLU YAPTI

Bu arada ABD medyası, Suriye konusundaki açıklamaları ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, ABD Başkanı Barack Obama'yı geri plana attığı değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Lazkiye'deki operasyonların kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye açısından sözün bittiği mesajını vermesi ve 'Suriye yönetimine sesleniyorum. Operasyonları derhal durdurun. Durmazsa konuşacak bir şey kalmaz' sözleri Amerikan medyasında büyük yankı yarattı. Basta New York Post gazetesi olmak üzere, bir çok Amerikan yayın organı, Davutoğlu'nun açıklamasını, 'Obama'nın yapması gereken Suriye açıklamasını Türkiye Dışişleri Bakanı yaptı' yorumunda bulundu. New York Post, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun sözlerini, 'Türkiye Dışişleri Bakanı, bu önemli çıkışı sivillere karşı operasyonlar yürüten Suriye'ye karşı yaptı. Ama bu açıklamayı, 'arka sıralarda öncülük etmekten kurtulamayan Başkan Obama'nın yapmasının tam zamanı değil miydi? Davutoğlu'nun, Suriye operasyonları durdurmazsa, Türkiye gerekeni yapacaktır sözleri ile ne demek istediği tam açık değil. Ancak gene de böyle bir çıkışı 'geriden lider' Başkan Obama'nın yapması gerekmez miydi. İnsan kıyımlarını önlemek için Libya'ya gittik, simdi gün be gün Suriye'de kıyımlar oluyor. Biz oturduk izliyoruz' değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak : milliyet.com.tr

Merhaba,
TÜRKİYE İLE AMAÇLARIMIZ AYNI"....Acaba ABD ile hangi amaçlarımız aynı...???
Sağlıcakla kalınız...
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
Türklerin sabrının tükendiği nokta ile Potamya'lının ve Erivan'lının noktası aynı değildir ABD. Sen onların sabrı ile hakiki Türk'lerin sabrının aynı olduğunu sanma!!!!
 
Üst Alt