• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türklere neden peygamber gönderilmedi?

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 14
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :

Guney

Kıdemli
Üye
“Andolsun Biz, ‘Allah’a kulluk edin, tâğuttan sakının’ diye (emretmeleri için) her kavme bir peygamber gönderdik.” (16/Nahl, 36)

Kuran'da şeklinde belirtilen ayetle, Dünya'da ki her kavme peygamber gönderildiği belirtilir, son İslami savlara göre bir din bile olmayan Şamanizm ile anılan Türklere neden Peygamber gönderilmemiştir diye sorası gelir insanın. Peygamberler Tanrı'nın dinini tebliğ etmek için gönderilmişlerdir tarih boyunca bir çok kavme, her kavim nasibince nemalanırken bu hak dinlerden ve Peygamber'lerden, nedense Türklere gönderilmemiştir.

Bunun nedeni ne olabilir? ''..... Doğrusu Allah, kâfirler topluluğunu hidâyete erdirmez.” (5/Mâide, 67)'' bu ayette açıklandığı gibi Türkler kafir olarak mı görülüyordu yoksa?
Dikkate şayan bir yazı idi ve paylaşıp tartışalım daha doğrusu beyin fırtınası yapalım..

Sizce ;
Türkler "kafir" diyemi,
Türkler hiç "yoldan" çıkmadıkları için mi?

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Alıntı:
Andolsun Biz, Allaha kulluk edin, tâğuttan sakının diye (emretmeleri için) her kavme bir peygamber gönderdik. (16/Nahl, 36)

Kuran'da şeklinde belirtilen ayetle, Dünya'da ki her kavme peygamber gönderildiği belirtilir, son İslami savlara göre bir din bile olmayan Şamanizm ile anılan Türklere neden Peygamber gönderilmemiştir diye sorası gelir insanın. Peygamberler Tanrı'nın dinini tebliğ etmek için gönderilmişlerdir tarih boyunca bir çok kavme, her kavim nasibince nemalanırken bu hak dinlerden ve Peygamber'lerden, nedense Türklere gönderilmemiştir.

Bunun nedeni ne olabilir? ''..... Doğrusu Allah, kâfirler topluluğunu hidâyete erdirmez. (5/Mâide, 67)'' bu ayette açıklandığı gibi Türkler kafir olarak mı görülüyordu yoksa?
Dikkate şayan bir yazı idi ve paylaşıp tartışalım daha doğrusu beyin fırtınası yapalım..

Sizce ;
Türkler "kafir" diyemi,

Sizce ;
Türkler "kafir" diyemi,
Sapıtmış kavim olmadığı kesin. Türklerle ilgili hadiler mevcut, İstanbulla ilgili hadiste mevcut. Hem soyumuz kim bilir kimlere dayanıyor. Sapıtan toplum olsaydım şimdiye helak olmuştuk :gul:

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Sadece Türklere mi? allahu teala her kavme peygamber göndermiştir... Ha, bunlar kimlerdir, ne zaman gelmiş nerede yaşamış hiçbir bilgi olmasa da, her toplumda ben allahın elçisiyim, ondan haber alıyorum, cinlerle perilerle konuşuyorum diyen kişiler mutlaka vardır.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Bir çok din alimi "gönderilmediği" yolunda fikir beyan etmişler..Yuşa??
Araştırılması lazımm..
Ben orayı kabrini ziyaret ettim. Sizin dediğiniz söylentiyi duymadım. Senin dediğin gibi; güney, olabilir yalnız Yuşa hazretleri vardı.Peygamberdi değildi. Zaten bu doğrultuda söyledin. Bende kitabıda var.Peygamber olarak belirtiyor okumasamda. Büyük ihtimalle peygamber olması bana göre öyle olması lazım.

Sevgilerle

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Nahl 36.Ayetin altındaki yorumun usturubdan yoksun hatta fazlaca düzeysiz olduğunu ifade ettikten sonra,
"Türklere neden peygamber gelmemiştir" sorusundaki meçhuliyeti ve
"Yoksa kafir olduklarından mı" sorusundaki garabeti yazalım önce!
Ve bunun tuzu biberi kabilinden;
"peygamber gibi milletiz de o yüzden gönderilmemiştir " misillü yakaıştırmayı!!!

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Buharî' nin bu hadisi verdiği bablardan birinin adı; بَابُ قِتَالِ التُّرْكِ "Türklerle Savaş Babı"dır.
Hadisin burada kaydedilen vechinde Türk kelimesi geçmezse de, Buharî'nin aynı babta kaydettiği müteakip hadiste Türk kelimesi de geçer:
"Küçük gözlü, kırmızı yüzlü, yassı burunlu, yüzleri kılıflı kalkanlar gibi olan, (kıldan ma'mul elbise giyen ve kıl içerisinde yürüyen) Türk(ler)le savaşmadığınız müddetçe kıyamet kopmaz.."

sorularlaislamiyet.com

Hadise göre Türkler düşman olarak görülmektedir.
Sanırım Türklere peygamber gönderilmemesinin nedeni bu olsa gerek....

ahmetsecer

Amatör
Üye
Cevap

Türkler şu anda Kuran'a tabiiler, Hz. Muhammed bizim peygamberimiz. Ama bu dönemde Türklere ve tüm dünyaya son uyarıcı olarak Hz. Mehdi gelecek. Hz. Mehdi dünyayı materyalizm batağından kurtarmak üzereyken, 40 yıl mücadele ettikten sonra da Hz. İsa tekrar yeryüzüne dönecek ve ikisi birlikte İslam'ı tüm dünyaya hakim edecekler.

Üst Alt