• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı var mı?

Okunuyor :

• Kullanılan toplam oy
    10

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye

• Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Şuanki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 1982 yılındaki " Ordu Yönetiminin " yapmış olduğu anayasadır.Anayasayı kimin yaptığından çok içeriği önemlidir.Ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır,zamanın koşullarını da dikkate almış olan bir anayasaya.

Ancak yeni anayasa " geniş katılım ve uzlaşılı " bir anayasa olmalıdır.Yoksa " ben çoğunluğum benim yapmam lazım " şeklindeki mantık son derece yanlıştır,unutulmamalıdır ki 1982 anayasasının da referandum sonucu %91,7 dir.Yani halk çok büyük bir yüzde ile kabul etmiştir,ama değişiklik yapılmasını konuşuyoruz.

Bundan dolayıdır ki her kesimi,iktidarı-muhalefeti-dernekleri-kurumları...v.b herkesin görüş birliğine vardığı,geniş katılım ve kabullü bir anayasa olmalı yeni yapılacak anayasa,ben yaptım şeklinde olmamalı.

Sağlıcakla kalınız.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Anayasa yapmak bu hükümetin becerebileceği bir iş değildir.
Sağlıklı bir anayasanın oluşması için biraz daha beklemek yararlı olacaktır.
Hükümet değişinceye kadar...

Masterlord

Kıdemli
Üye
baykalında dedigi gibi
gideceklerini anladılar hem anayasayı hemde yargılanacakları yüce divan üyelerini değiştirmeye çalışıyorlar

boşa uğrasıyolar
bukadar hata affedilemez...

simqe

Kıdemli
Üye
Anayasa değişikliğine ihtiyaç vardır,fakat Sabih Kanadoğlu'nada kulak vermek ne yapılması gerektiğini söylemek için yeterlidir:
Ancak, laik demokratik Cumhuriyet aleyhine eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmiş bir iktidarın ne reform yapmaya, ne de anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Olmamalıdır"

Üst Alt