Türkiyenin Matematik Konumu Nedir?

Türkiyenin Matematik Konumu Nedir?,Türkiyenin Özel Konumu,Türkiye'nin Coğrafi Konumu,Türkiye'nin matematiksel konumu nedir?

Türkiyenin matematik konumuna bakıldığında 36° -42° kuzey enlemleri ( paralelleri ) ile 26°-45° doğu boylamları (meridyenleri) arasında yer aldığı görülmektedir.Bu durumu ülkenin kutuptan çok Ekvatora yakın olmasına ve ılıman kuşakta bulunmasına neden olmuştur. Bu durum, Türkiyenin iklimi üzerinde etkili olmaktadır. Onun için Türkiyenin iklimi ne kutup bölgelerindeki kadar soğuk, ne de ekvatoral bölgedeki kadar sıcak ve yağışlıdır.

maviylepembe_2015-04-20_20-53-12-300x145.jpg

Türkiye Kuzey yarım kürede yer alıp, ılıman iklim kuşağında bulunmaktadır. Türkiyenin doğu ve batısı arasında 19°lik boylam farkı bulunur. Bu nedenle 76 dklık yerel saat farkı olduğu görülebilir. Ülkemizde dört mevsim yaşanırken güneş ışınları hiçbir zaman dik açı ile düşmemektedir.

Güney kıyılarına bakıldığında sıcaklık değerlerinin kuzeye oranla 7 8 derece daha fazla olduğu görülebilir. Ayrıca tuzluluk açısından Akdeniz, Karadenize oranla daha yüksek bir değere sahiptir. Ülkemizde Kuzeyden gelen rüzgarlar hava sıcaklığını düşürürken Güneyden gelen rüzgarlar sıcaklığın artmasını sağlar.
 
  • Etiketler
    matematiksel konum türkiyenin özel konumu
  • Üst Alt