• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkiye'nin dostu olduğunu düşündüğünüz Ülke hangisi

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 87
  • Görüntüleme 42K

Okunuyor :
Türkiye'nin dostu olduğunu düşündüğünüz Ülke hangisi

Hangisi Dost?


  • Kullanılan toplam oy
    42

gokhan06

Acemi
Üye
Pakistan karşılıksız bir sevgi bir muhabbet besliyor Türkiyeye karşı evet ama Bosna ve Kosova yı da unutmamamk lazım...
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
türkiyenin pek dostu yok azarbaycan haric pakistando olabilir
uzun yillardir yurt disinda yasiyorum hicte türkiyeyi sevani görmedi bireyler olabilir.
 

ISI_mail

Amatör
Üye
Türkiyenin dost olabilecegi ülkeler onunla cikar catismasi olmadigi ülkelerdir...

Bu nedenele genelde her ülkenin sinir komsusuyla sorunu olur, sinirinin ötesindeki ülkelerle ise daha iyi iliskilere girebilirler.

Din birligi ve dil birligi ille de ülkelerin dost olacagi anl***** gelmez bence. Bunun en iyi kaniti hiristiyanlarda avrupa tarihi, müslümanlarin yasadigi ülklerde araplara bakmamiz yeterli.

Dostluk bireysel bir iliskidir. Ülkeler ise kendi iclerinde homojen olmadiklarindan bir birey degil, bireylerin temsil edildigi komplex bir sistemdir.

Eger bir ülke seninle dostum dediginde korkacaksin! O zaman bunun altinda bir seyler yatiyordur. Turhan Selcuk'un 80lerde cok güzel bir karikatürü vardi: ABD her gitti yere dostunum diyor, son karede ise iliskiye girmeden önce sevgilisine "dostum" diyor.

Bir ülkenin en iyi dostu kendi halkidir deyip baglayalim
 

bziya

Kıdemli
Üye
Uluslararası ilişkilerde dostluk olmaz.Tamamen ülke menfaatlerine dayalı stratejik ilişkiler egemen olur.Bu açıdan Türkiye'nin dostu yoktur , sadece menfaatlerinin kesiştiği noktalarda çözüm ortakları vardır.

Soruyu bireysel olarak halklar nazarında ele almak daha doğru olacaktır.Halklar nazarında düşünüldüğünde Kore halkı ve Pakistan halkı Türkiye'yi ve Türk milletini sever ve dost bilirler.
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
pakistan sever buna kefilim. çünkü 12 defa karachiye gittim
kore kısmen ihtiyarları sever ,gençleri bilmez biel türkiyeyi. en az 40 defa koreye gitmişimdir. Türkiyeye sadece ırksal olarak Japonya itibar eder. ama biz anlamayız.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
eмiLy;214617' Alıntı:
Hiçbir devlet bir diğerine dost olmaz ki.
Sadece çıkarları neyi gerektiriyorsa, hangi devlete yakın durması gerekiyorsa, o devlete yakın olacaktır. Bu da zaten dönem dönem değişir. Devletlerarası hukuk bile devletlerin o an birbirleriyle olan durumlarına göre şekillenir.
Katılıyorum...

Ayrıca her devlet paranoyaktır, herhangi biri ile dost olması komikçe.

Kaldı ki, varlığı dahi buna karşı olmasından kaynaklanmakta.
 

Yağız

Acemi
Üye
Azerbaycan, Pakistan ve Güney Kore genel olarak ülkemize sempatiyle bakan ülkerlerdir ama ben ankette ' DİĞER ' şıkkını işaretledim. Çünkü Türkiye ye karşı manevi ve samimi bağlılığı olan bazı ülkelerin eksikliğini gördüm. Bunların başında;

Bosna Hersek, Afganistan, Makedonya, Cezayir, Kosova, Yeni Zelanda gibi ülkeler geliyor. Saydığım ülkelerin halkları ciddi anlamda ülkemize ve milletimize büyük bir sevgi ve yakınlık hissederler. Elbette genel konuşuyorum hiç sevmeyen çıkmaz demiyorum. Bunların arasından Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova malumunuz Balkan ülkeleri ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türk Milletiyle beraber 500 seneyi aşkın zaman beraber yaşamış olan milletler. Bunun yanısıra Makedonya, Bosna Hersek ve Kosova halklarının kökeninin Osmanlı döneminde oralara yerleştirilen Türkmenler olduğuda söylenir. Bunun yanısıra Türkler sayesinde müslüman olmuş olan halklardır.. Boşnak Müslümanlar Sırpların zulmune uğradığında hep Türkiye nin yardımını ummuş ve beklemişlerdi.

Cezayir bildiğimiz gibi Kanuni Sultan Süleyman ın Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Barbaros Hayrettin Paşanın namı değer Kaptan-ı Derya nın anavatanı. 350 seneye yakın Osmanlıya bağlı yaşayan Cezayir, Kuzey Afrikada Türklere isyan edip, bağımsızlık istemeyen tek bölgeydi. 1800 lü yılların sonunda Fransa Cezayir i işgal etmiş ve güçsüz Osmanlı Cezayir i terk etmek zorunda kalmıştır. Ama halklar birbirinden hiç kopmamıştır. Türkler Mustafa Kemal in önderliğinde kurtuluş savaşı verip , emperyalizme karşı zafer kazandığında en çok sevinen halklardan biri Cezayir halkıdır ve Türkiye Cumhuriyetini ilk tanıyan devletlerden biridir ama ne yazıkki geçen zaman bu iki halkın arasını açmıştır ve Türkiye Devleti Cezayir halkını hayal kırıklığına uğratmıştır. Cezayir 1960 lı yıllarda Fransızlara karşı bağımsızlık savaşı verirken ve Cezayir halkı büyük zulme uğrarken Türkiye kılını bile kıpırdatmamış hatta Fransayı desteklemiştir.

Afganistan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilk tanıyan ülkedir. Afgan halkı önce Sovyet İşgali daha sonra Taliban Rejimi ile perişan edilene kadar Afgan Halkı Türk insanını çok sevmiş ve kardeşi bellemiştir. Bizzat Atatürk tarafından 1920 li yıllarda Türk-Afkan dostluk anlaşması imzalanmıştır ve bu anlaşma Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk dostluk anlaşmasıdır. Ama ne yazıkki Afganistan yıllar yılı acıdan acıya sürüklenmiş ve o güzelim şehirlerde acı, şiddet eksik olmamıştır.

Eminim en çok dikkatinizi çeken ülke Yeni Zelandaydı. Ne alakası var diye düşünmüş olabilirsiniz. Türk topraklarına binlerce kilometre uzakta bulunan, Güneşi ilk gören ülke olan Yeni Zelanda halkı Türkiye yi, Atatürk ü çok sever. Bu sevginin temelide Çanakkale Savaşıdır.. Yeni Zelanda lıların ifadesiyle ' GALLIPOLI '. Yeni Zelanda lı binlerce genç 1914 yılında gereksiz bir sadakatle bağlı oldukları İngiltere için gemilere doldurulup avrupaya savaşın ortasına gönderildi. Bir çoğu Fransa cephesinde Almanlarla Savaşacaklarını düşünüyorlardı ama bir anda hiç bilmedikleri bir yere Geliboluya gönderildiler. İlk başta acımasız canavar olarak görüp ' Pis Aptul ' dedikleri ama daha sonra ' Jonny Turk ' dedikleri Türkler. Çanakkale Savaşında Yeni Zelandalı ve Avustralyalı anzak askerleri Mehmetçikten çok şey öğrenmiştir. Mehmetçiğin merhametini, Vatan savunmasını , İnsanlığını gören Yeni Zelandalı binlerce asker kendilerine şu soruyu sormuşlardır: Bizim burada ne işimiz var ? Bu insanlar vatanları için ölüyor peki biz ne için ölüyoruz? diyerek içten içe ingilizlere büyük kızgınlık besledikleri ve hatta bazılarının savaşmayı reddedip idam edildikleri bilinir.
Geliboluda savaşan tüm sömürge askerleri kendilerine bir söz verdiler. Eğer vatanıma sağ salim dönmeyi başarırsam mutlaka kendi ülkemin özgürlüğü içinde savaşıcam. !

1963 de Yeni Zelanda İngiltereye karşı bağımsızlığını ilan etti. Ve Yeni Zelanda bağımsızlık savaşını verirken, hep Geliboluyu düşünüp, Mehmetçikten ilham aldıkları söylenir. Bugün bile Yeni Zelanda ya giden Türkler orada '' Hey Jonny Turk '' diye karşılanır.

Elbette bütün bu yazdıklarım benim kendi görüşlerim.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Bizim kendi içimizde " dostumuz " yok ki dışarıdan dostumuz olsun,olanları da kırmakta üstümüze yok maalesef.

Dolayısıyla sıfıra-sıfır elde var sıfır.

Sağlıcakla kalınız.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
eskiden osmanlı ya bağlı müslüman ülkeler dosttur
dost olmayan varsa bizim eksiklimizden kaynaklanan bir durum var demektir
 
Üst Alt