Türkiyedeki Rasathaneler

Türkiyedeki gözlem evleri,Türkiyede rasathaneler,Türkiyedeki rasathaneler hakkında bilgi,

Ankara Üniversitesi Gözlemevi

1959 yılında Ahlatlıbel, Ankara'da, astrofizikçi Prof. Dr. Egbert Adriaan Kreiken tarafından kurulmuştur.

Şuan gözlemevinde 3'ü sabit 7 optik teleskop ve 1 tane Radyo teleskobu bulunmaktadır. Gözlemevinde kullanılan eski gözlem araçlarının sergilendiği Rasathane Müzesi ve gece gözlem gruplarının kalabildiği Gözlemci Konutları bulunmaktadır.

Ege Üniversitesi Gözlemevi

Ege Üniversitesi Gözlemevi, Ege Üniversitesi'ne bağlı olarak İzmir yakınlarında Kemalpaşa Dağlarının Kurudağ Tepesinde astronomik gözlemler yapmak amacıyla kurulmuş olan bir gözlemevidir. Değişik boyutlarda teleskopları ve teleskoplara bağlı algılayıcıları vardır.

Kurulumu için 1963 yılında işlemler başlatılmış ve 22 Haziran 1965'te Doç Dr. Abdullah Kızılırmak, Dr. Rümeysa Kızılırmak, Sezai Hazer, Ünal Akyol ve Şükrü Bozkurt'un yaptığı ilk değişen yıldız gözlemiyle hizmete girmiştir.

12 Ağustos 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliği ile "Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi " olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2009 Dünya Astronomi Yılı nedeniyle birçok etkinlik yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

Türk bilim tarihinin önemli kurumlarından biri olan Kandilli Rasathanesi 1868'de kuruldu. 31 mart olayları (12 Nisan 1909) sırasında tahrip edildi ve Maçka'ya taşındı. Matematikçi hem de din adamı Fatin Hoca (Gökmen) tarafından 1911 yılında halen bulunduğu yer olan Kandilli'ye taşındı.

Rasathane, 1982’de Boğaziçi Üniversitesi’ne devredildi. Daha sonra 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı yasayla kanunlaşan 41 sayılı kararnameyle; üniversite bünyesinde; Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) adını aldı. Enstitü kapsamında; deprem mühendisliği, jeodezi, jeofizik anabilim dalları ile astronomi, jeomanyetizma, meteoroloji laboratuvarları bulunmaktadır.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi

Antalya Bakırlıtepe'de 1997 yılında faaliyete geçmiş olan, Rusya'dan kiralanan Türkiye'nin en büyük teleskobu ile birlikte dünyada yalnızca dört tane bulunan robotik bir teleskop da barındıran gözlemevi.
 
  • Etiketler
    türkiyede rasathaneler türkiyedeki gözlem evleri türkiyedeki rasathaneler
  • Üst Alt