• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkiye'de İşsizlik Oranı Nedir?

Okunuyor :
Türkiye'de İşsizlik Oranı Nedir?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Türkiye'de İşsizlik Oranı Nedir?

DİSK-AR gerçek işsizlik oranını açıkladı

DİSK-AR, TÜİK tarafından bugün açıklanan “Hanehalkı İşgücü Anketi Ağustos 2012”araştırmasının sonuçlarını değerlendirdi.

TÜİK’in açıkladığı ve tanımı itibariyle tartışmalı olan resmi veriler ile yetinmeyen DİSK-AR, gerçek işgücü verilerini yayınladı.
Buna göre, gerçek işsizlik oranı %8,8 değil, %14,75 olurken, bu orana gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam da ilave edildiğinde işsizlik %17,26 düzeyine ulaşmış oluyor. haberin devamı
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İşsizlik ile mücadele için DİSK-AR’ın önerileri

Ekonomik yavaşlamaya bağlı olarak işsizliğin ilerleyen dönemlerde daha da artacağını kaydeden DİSK-AR, raporda şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de işsizlik sorunu kriz koşullarında kadınların ve gençlerin çalışma hayatında karşılaştıkları engeller üzerinden ağır bir biçimde yaşandı. Bu süreçte Türkiye’yi küresel sermayenin ucuz işgücü deposu olarak şekillendirmeye çalışan ucuz istihdam stratejisi gibi temelde çalışma yaşamının yapısını tahrip etmeye odaklanan anlayışlardan uzak durulmalıdır. İşsizlikle mücadeleyi emeğin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanmaya çalışan her türlü anlayışa karşı, işçiler, işsizler, emekçiler alternatifsiz değildir.

İşsizlikle mücadele için;

1.Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

2.Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır.

3.Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır.

4.Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

5.Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalıdır.

6.Kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

7.Taşeronlaşma ve kayıtdışı istihdam engellenmelidir.”
 
Üst Alt