Türkiyede hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan eserler arasında ülkemizden de 9 değerli eser bulunuyor. Türkiyede hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor diye merak edenler için işte o eserler, özellikleri ve bulundukları kentler:

1) Kapadokya: Bundan tam altmış milyon sene önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağın patlamasıyla püsküren lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların, aradan geçen milyonlarca senede yağmur ve rüzgarın aşındırılmasıyla oluşmuştur.

2) Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa: Unesconun ülkemizde dünya mirasına altığı ilk mimari yapı olan Ulucami ve darüşşifa; Selçuklu zamanında Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve Melike Turan tarafından başkentleri Sivas, Divriğide yaptırılmış.

3) İstanbul: Metropol kent İstanbulun tarihi bölgeleri 1985 de dünya miras listesine dahil edildi. Fakat bu kente yeteri kadar ilgi gösterilmediğinden, listenin dışına çıkması gündemi oluşturdu.

4) Hattuşaş; 1986 dan beri dünya miras listesinde bulunan Hattuşaş Çorumun Sungurlu ve Boğazkale ilçesi yakınlarında .

5) Nemrut Dağı: 1987de dünya miras listesine alınan Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochosa ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Adıyaman sınırları içinde

6) Pamukkale: Denizli ilimizin sınırları içinde bulunan ve kaynak sularının kirecinden oluşan bir tepe Pamukkale Uzunluğu 2.7 kilometre, yüksekliği 160 metre7) Safranbolu: Kültürel miras olarak dünya miras listesinde yer alan Safranbolu şehri, 1998de listeye girdi. Safranbolu, Karabük ilimize bağlı.

8) Ksantos ve Letoon antik kentleri: 1988de dünya miras listesine alınan Ksantos ve Letoon antik kentleri, Fethiye yakınlarında bulunuyor.

9) Troya: 1998de listeye giren Troya, İlyadada sözü edilen Troya savaşının geçtiği antik kent. Kaz Dağı eteklerinde, Çanakkale sınırları içinde bulunuyor.
 
  • Etiketler
    dünya mirası listesi
  • Üst Alt