• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkiye'de Cuma Namazı kılınır mı?

• Konbuyu başlatan Ebu-Ahmet-Musab
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 87
  • Görüntüleme 14K

Okunuyor :
Türkiye'de Cuma Namazı kılınır mı?

eмiLy

Kıdemli
Üye
Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide Suresi, 8)
Sizin maskeniz düştü beyfendi, yorumlarınızla bile diğerlerine ne kadar hoşgörülü olduğunuzu -bir diğer konuda- gösterdiniz; şimdi bana ayetleri göstermekten vazgeçin de yazdıklarınızı oturup siz ANLAYANA KADAR defalerca okuyun, derim ben size..... :malesef:

Ammar

Kıdemli
Üye
Size diğer başlıkta da yazdım burada bir daha yazıyorum ben maske takmamı gerektirecek hiçbir söz ve eylemde bulunmadım ki ilk günden son güne kadar aynı sözleri tekrarladım, MÜMİN' nin fıtratında iki yüzlülük yoktur, iki yüzlülük kafir ve münafıklara ait bir özelliktir...

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
" Biz kılarız" ammar kardeş kılmayabilir. Çünkü ona göre Türkiye " darul harb" ülkesidir.

Yanlış yazdığımı ve yanlış bildiğimi söyle ammar kardeş.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
İlk kez, kısmen de olsa bu iki kafadara katılıyorum.

Laik bir devletin imama maaş bağlaması, yetiştirmesi saçma iken, alevisinden, ateistinden, agnostiğinden vs. aldığı vergilerle bunu yapması ve tanrıya ibadet için giden insanların haram para ile camide aldıkları abdest suyunun dahi karşılanması, bence namazı kabul olunmaması gereken bir husus.

forumdayim

Tecrübeli
Üye
" Biz kılarız" ammar kardeş kılmayabilir. Çünkü ona göre Türkiye " darul harb" ülkesidir.

Yanlış yazdığımı ve yanlış bildiğimi söyle ammar kardeş.
türkiye darül harptir... yanliz, halki da gayrimüslim olan devletler gibide degildir...

cuma namazi kilmak kilmamaktan evladir... zaten bes vakit namazini kilmiyan müslümanlara bir bu vesileyle dinden bir kac kelime duymalari saglaniyor, bununda farz olmadigini söyleyip müslümanlari camilerden uzak tutmak kar degil zarar verir... müslüman uyanik olmali kas yapayim derken göz cikarmamali...

Ammar

Kıdemli
Üye
türkiye darül harptir... yanliz, halki da gayrimüslim olan devletler gibide degildir...

cuma namazi kilmak kilmamaktan evladir... zaten bes vakit namazini kilmiyan müslümanlara bir bu vesileyle dinden bir kac kelime duymalari saglaniyor, bununda farz olmadigini söyleyip müslümanlari camilerden uzak tutmak kar degil zarar verir... müslüman uyanik olmali kas yapayim derken göz cikarmamali...
Kardeşim bişeyden haberiniz yok konuşuyosunuz ulu orta böyle, mevcut durum ve sistem de kılınmaz, nedenleri delilleri ile buyur yazıyı oku;

KAYNAK

Ama bu kılınmaz da demek değil, müslümanlar kendilerine muvahhid bir imam seçerek kendileri kılabilirler...

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Cuma Namazı varlığı ve farziyeti kitabla sabit olan bir ibadettir.
İlk defa hangi tarihte farz kılındığına,Rasulullahın nerede kılmaya başladığına bakarak kılınıp kılınmamasının keyfiyyeti ortaya konabilir.
Dar kavramı,müslümanlarca siyasi görüşlere göre içi doldurulan yad aboşaltılan bir kavram haline dönüştürülmüştür maalesef.
Fazla ayrıntıya girmeden,içinde yaşadığımız ülkenin şartları gözönüne alındığında kılınabileceğini söylüyorum.
TAbi ki bir imam arkasında ve cemaatle,
Yani "Namaz kıldırma Memuruu "peşinde değil...

Kara Kalpaklı

Amatör
Üye
Hep Kafama takılan bir soruydu Ama hiç google yazıp aratmak gelmemişti ki bu güne kadar .Bugün yaptim ve karsima cıkan bu forumdaki yazıları bastan sona okudum Ve hemen üye oldum tabi siteye
İlk önce cümleten selamün aleykum diyoruM

Emily kardeşimin yorumlarını okudugumda içimi bir ürperti kapladı ..Genelde biz İslami konularda acıklama yaptıgımzıda bize haklısınız ama yapmıyoruz iste diyorlardı Söylediklerimiz Kuran ve Sünnet kelami oldugu icin yalanlamıyorlardı Düsüncemize karsi, karsit düsünce sergilemıyorlardı Cünkü bunlar islami az da olsa bilen kişilerdi Allahtan korkuyorlardı Cünkü Biz Ayet söylüyorduk Buna karsi cıkan Zaten Allaha karsi cıkmıs oluyordu ..
İlk tavri sergileyen Günahkar Bir Müslümandı
İkinci tavrı sergileyenler Küfre girendi
Cünkü islami kulaktan duyma biliyorlardı ve İSlam hakkında kesin bilgi ve delilleri yoktu Kuru kuruya Nedense Muhalefet ediyorlardı.. Cunku İslam cıkarlarına tersti Nefsin İsteklerine tersti korkuyorlardı , Kavrayamadılarki Nefsinizin isteklerini benim icin katlanıp uymayacaksınız diyen Allahtan bihaberdiler
Ayete Muhalefet Eden Neye Muhalafet ettigini iyi kavrasıN ..Bu Müslümanlar için gecerlidir ..Zaten Kabul etmeyen hangi safta oldugunu kavrasın Ona degil bu sözlerimiz

Son düzenleme:
Üst Alt