• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Türkiye için korkunç rapor

Okunuyor :
Türkiye için korkunç rapor

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Türkiye, deprem ve kuraklık açısından büyük tehlike altında..

Columbia Üniversitesi ve Dünya Bankası uzmanları, önümüzdeki yıllarda yaşanacak sel, kasırga, deprem, volkan ve toprak kayması gibi doğal felaketlerin farklı ülkeleri nasıl etkileyeceğini araştırdı ve risk haritaları hazırladı.

Haritalara göre felaket bulutları tam da Türkiye’nin üzerinde.. Özellikle deprem ve kuraklık açısından ülkemiz büyük tehlike altında görünüyor. Uzmanlar Türkiye’nin ciddi can ve mal kaybı yaşayacağını öngörüyor..

EN ÇOK ÖLÜM SAHİL ŞERİDİNDE OLACAK

Dünyanın risk haritalarında deprem, kuraklık ve selin ayrı ayrı büyük ölümlere yol açacağı görülüyor. Ölüm oranları açısından hazırlanan haritaya göre Türkiye’nin özellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz sahil şeridindeki birçok kişi deprem nedeniyle hayatını kaybedecek. Deprem ve toprak kayması gibi yer hareketleri tüm dünyada ise en çok Doğu Avrupa, Anadolu ve Orta Asya’da can alacak. Asya ülkelerinin büyük bölümünde sel, Afrika’da ise kuraklık nedeniyle milyonlarca kişinin öleceği tahmin ediliyor.

EKONOMİMİZ ALT ÜST OLACAK

Uzmanların hazırladığı ikinci harita ise doğal felaketlerin ülkelere ne kadar ekonomik zarar getireceğini öngörüyor. Bu haritaya göre Türkiye genelinde jeofizik, yani deprem ve toprak kaymaları, kuraklık ve suya bağlı nedenler yüzünden büyük ekonomik kayıplar yaşanacak. ABD, Avrupa ve Avustralya’da da kuraklığa bağlı ekonomik zarar görülecek. Amerika kıtasının doğusu, Asya’nın güneydoğusu ve Avrupa’nın genelinde de sele bağlı ciddi bir ekonomik gerileme olacak.

haber3.com
 
Üst Alt